Ezért is különösen nagy baj a gyerekkori elhízás

Nemcsak a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát növeli, de az időskori elbutuláshoz is hozzájárulhat a túlsúly gyerekkorban.

Egy új kutatás szerint a gyermekkori elhízás évtizedekkel későbbi demenciához vezethet. A tudósok szerint az gyermekkori elhízás, vagyis az egészségtelen testsúly és a rossz fizikai erőnlét fiatalkorban növeli a középkorban a kognitív hanyatlás kockázatát.

Ezért is különösen nagy baj a gyerekkori elhízás

A megállapítás több mint 1200 ember vizsgálatán alapul, akiket több mint 30 éven keresztül követtek nyomon, egészen iskolás koruktól kezdve.

Az elképzelés az, hogy a korai magasabb aktivitási szint és az anyagcsere egészsége védelmet nyújthat a demenciával szemben idősebb korban.

A tanulmány azt is jelzi, hogy a jövőbeli kognitív hanyatlás elleni védekezési stratégiákat már kora gyermekkorban kell elkezdeni, hogy az agy elegendő tartalékot tudjon kialakítani az olyan betegségek kialakulásával szemben, mint idősebb korban a demencia.

A tendenciák azt mutatják, hogy a demenciás esetek száma világszerte megháromszorozódik, 2050-re több mint 150 millióra emelkedik. Mivel nincs gyógymód, egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a kockázatot csökkentő életmódbeli tényezők. Ide tartozik az elegendõ testmozgás, sok olajos hal, gyümölcs és zöldség fogyasztása – miközben csökkentenünk kell a zsíros és cukros ételek bevitelét.

Ez a tanulmány az első, amely összefüggést keres az objektíven mért fittség és a gyermekkori elhízás, illetve a középkorú kognitív egészség között. A kutatás 1985-ben kezdődött, amikor az 1244 ausztrál résztvevő még 7 és 15 év közötti volt. A kutatók felmérték edzettségi szintjüket, beleértve a kardiorespirációs és izomerő- és állóképességi teszteket is. Derék-csípő arány (antropometria) méréseket is végeztek.

A Journal of Science and Medicine in Sport szaklapban megjelent tanulmány szerint egyértelműen rosszabbul szerepeltek a későbbi kognitív teszteken azok, akik gyerekkorban rosszabb fizikai egészséggel és túlsúllyal küzdöttek.

Forrásunk volt.


Még több a gyerekkori elhízásról:

Címlapról ajánljuk

További cikkek