Így edd a szilvát, ha szereted, de épp diétázol!

Van egy jó hírünk, most, hogy itt a szilvaszezon - nem kell lemondanod erről a hazai gyümölcsről akkor sem, ha épp diétázol.

Augusztusban már kifelé megyünk a nyári gyümölcsözönből, de szerencsére ebben a hónapban már kapható friss, édes szilva. Ki a kisebb, keményebb gyümölcsöket szereti, ki a nagyobb, lédúsabb, szaftosabb példányokra esküszik. Bármelyik csapatba is tartozol, érdemes kihasználnod a szilvaszezont!

Így edd a szilvát, ha szereted, de épp diétázol!

A szilva a barackfélék rokona, a csonthéjasok közé tartozik. Nagyon sokféle szilvát ismerünk: a gyümölcsök lehetnek egészen aprók (szilvásgombócba tökéletes) vagy fél öklömnyiek, húsa lehet sárgás, bordós árnyalatú, héja akár sötétlila vagy bordó, a ringlószilvának zöld vagy sárga, narancsos árnyalatú.

100 g szilva 46 kcal és 11 g szénhidrátot tartalmaz. A többi lédús gyümölcshöz hasonlóan zsír- és fehérjetartalma elenyésző, gazdag káliumban, tartalmaz C-vitamint, antioxidáns hatású vegyületeket. Szorbit nevű cukoralkoholt tartalmaz, amely enyhe hashajtó hatású lehet az arra érzékenyeknél. Ezért mennyiség tekintetében legyünk mértéktartóak a szilvával, szilvalekvárral, aszalt szilvával. Ugyanakkor pont természetes hashajtó hatása  miatt fogyasztják sokan, akik székrekedéssel küzdenek.

Sokan gondolják, hogy a szilva “tilos”, ha fogyni szeretnénk, vagy szénhidrátanyagcsere-zavarral élünk (pl. diabetes, inzulin-rezisztencia). Ez természetesen nincs így a szilva is tökéletesen beilleszthető a kapcsolódó étrendekbe:

  • fogyaszthatjuk nyersen - reggeli kásánkba, tízóraira vagy uzsonnára rostdús keksz kíséretében,
  • szintén jó uzsonnamegoldás, a szilva pl. sajtkockákkal vagy dióval, mandulával
  • ha szeretjük ezt az ízkombinációt, akkor készíthetünk belőle házi szilvás joghurtot is (persze mindenki legyen tekintettel az emésztőrendszere tűrőképességére)
  • készíthetünk belőle hideg joghurtos krémlevest is, ha azonban ezt édesíteni szeretnénk, akkor bánjunk óvatosan a cukoralkohol alapú édesítőszerekkel, és inkább valami más megoldást válasszunk (legjobb talán, ha más, édes gyümölcsöt, pl. almát adunk a leveshez, és akkor külön édesíteni sem kell,
  • készülhet belőle gyümölcskrém, adhatjuk gyümölcssalátákhoz, tehetjük smoothie-ba, turmixba,
  • akárcsak az őszibarack, a szilva is jól grillezhető, fűszeres hús-/halételeink körete is lehet, de akár egy házi készítésű vaníliafagyit is feldobhatunk egy fahéjas, netán gyömbéres-chilis grillezett szilvával,
  • fűszeres, intenzív ízű szilvachutney-t is készíthetünk, amivel ugyancsak a frissen sült hús, hal, sajt vagy tofuételeinket kísérhetjük,
  • teljes kiőrlésű liszt vagy zabpehely-alapú tésztával készíthetünk szilvás lepényt vagy kevert süteményeket is.

Jó hír, hogy a szilva jól fagyasztható, megtisztítva, kimagozva, félbevágva bátran tegyünk el belőle télire!


Még több hasznos cikk dietetikusunktól:

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!