Csalánból főztem tésztát, és ígérem, csak a jó értelemben csípős

A csalán talán egy olyan növényként él a fejünkben, ami inkább bosszúságot, mintsem örömöt és élvezetet okoz. Pedig képes ez utóbbira is, például akkor, ha tésztát főzünk belőle.

A csalán – több más alapanyaggal együtt – szerves része volt annak a régi, mindent felhasználó, gyűjtögető és természetközeli konyhának, amit pár generációval ezelőtt vittek az emberek vidéken. Egyes országokban még ma is hagyománya van a vadon termő gyógynövények, fűszerek és egyéb „gazok” felhasználásának, azonban a gyakorlat már abszolút nem elterjedt. Nagy kár, hiszen így igen sok izgalmas ízről és fogásról maradunk le, például a csalánról és a belőle készített tésztáról.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

Szerezzünk csalánt!

Valószínűleg nem lesz olyan nagy kihívás csalánt találnunk, hiszen szinte mindenhol felüti a fejét. Persze ez nem jelenti azt, hogy bárhol le is szedhetjük. Mindenképpen olyan helyről vigyünk haza csalánt, ahol tiszta a levegő, nem használnak permet- és más vegyszereket, és összességében szennyezéstől mentes a környezet.

Egy másik nagyon fontos dolog, hogy viseljünk kesztyűt a szedéshez, így elkerülhetjük a vörös, viszkető kezeket.

Egészséges, harsányan zöld, zsenge leveleket szedjünk, viszonylag kevés vastag szárrésszel. Ugyan a szár is megpuhul a főzővízben, a vége néha nagyon fás lehet, ami kellemetlen textúrát ad majd a tésztának.

Főzzünk belőle tésztát!

Miután megvan a csalánunk, meg kell szabadulnunk a leveleken és szárakon rejtőző, megannyi apró tüskétől. Először mossuk át alaposan a növényt, majd tegyük lobogó vízbe, és blansírozzuk 3-4 percig. Ezek után már nem fog csípni a csalán.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

Házi tésztát tulajdonképpen bármilyen főtt, pürésített zöldséggel készíthetünk, és ez alól a csalán sem kivétel. Színre teljesen, ízre pedig halványan olyan lesz, mint a spenótos házi tészta, ami mellé kiválóan illenek a friss, tavaszi ízek.

Tegyük újra csípőssé!

Amikor ez a recept eszembe jutott, belegondoltam, hogy milyen humoros lenne, ha a csalántészta tényleg csípős lenne. Persze nem a csalántól, hanem a hozzá készített szósztól. Ami nem is annyira szósz, inkább egy harsány, tavaszi körítés.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

A csípősség a chilipehelynek köszönhető, ami mellé friss citromhéjat és –levet tettem, zöldségek terén pedig zsenge, hüvelyes borsót és spárgát. A tésztaétel aromája feledhetetlen, régen ettem ennyire különleges fogást, és soha nem gondoltam volna, hogy egy ilyen élményhez köze lesz a csalánnak.

Készítsünk csípős csalántésztát!

Hozzávalók: 230 g csalán (főtt), 450 g liszt, 2 db tojás, 400 g hüvelyes borsó, 1 csokor zöldspárga, 2 db újhagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 ek olívaolaj, 1 db citrom, 1.5 tk chilipehely, só, bors

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

A csalánt alaposan megmossuk, majd egy nagy fazék lobogó vízben nagyjából 3-4 percig blansírozzuk. Ezek után már nem fog szúrni, nyugodtan fogyasztható. A megfőtt csalánt leszűrjük, hideg vízzel átmossuk, és egy nagyobb tálba tesszük.

A csalánt botmixerrel pürésítjük, majd hozzáütjük a tojásokat. Alaposan elkeverjük, és fokozatosan hozzáadjuk a lisztet. Ne öntsük bele az egészet egyszerre, mert akkor csomós lesz a tészta. Addig dolgozzuk, amíg egy ruganyos gombócot nem kapunk, ami már nem ragad. Ha kell, adunk hozzá még lisztet.

A tésztagombócot lisztezett felületen 10 percig gyúrjuk, majd letakarva 30 percig pihentetjük. Közben előkészítjük a zöldségeket.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

A borsót kifejtjük, a spárgáról pedig eltávolítjuk a fás részeket. Mindkettőt megmossuk, és félretesszük. A fokhagymagerezdeket megpucoljuk, és félbevágjuk, az újhagymát felkarikázzuk. A citrom héjából krumplihámozóval csíkokat vágunk, majd a csíkokat késsel hajszálvékony szálakra aprítjuk.

Egy serpenyőben olajat melegítünk, majd beleszórjuk az újhagymát. Fedő alatt 1-2 percig pároljuk, ekkor jöhet hozzá a fokhagyma. Ennek is adunk 1 percet, majd a serpenyőhöz adjuk a zöldségeket. Fedő alatt nagyjából 5 percig pároljuk.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

Ha a zöldségek már elég puhák, rájuk szórjuk a citromhéjat és a chilipelyhet. Az egészet ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal. A citrom levéből is nyomunk egy keveset a serpenyőbe. Az egészet alaposan összeforgatjuk, majd lehúzzuk a tűzről, és lefedjük, hogy ne hűljön ki.

Miután eleget pihent, a tésztát lisztezett felületen kinyújtjuk olyan vékonyra, hogy lássuk rajta keresztül az aláhelyezett tenyerünket. Ekkor belisztezzük, hogy ne ragadjon, majd felcsavarjuk úgy, hogy tenyérnyi széles legyen. A tésztából késsel nagyjából ujjnyi vastag csíkokat vágunk, ezeket pedig kibontva megszórjuk liszttel.

A csípős csalántészta receptjét ITT találod

A tésztát egy nagy fazék sós, lobogó vízbe tesszük, és 1,5 percig főzzük. Ha kész, leszűrjük és a zöldséges serpenyőhöz adjuk. Alaposan átforgatjuk, és ha kell, összemelegítjük. Frissen tálaljuk, egy kevés citromhéjjal megszórva.

A csípős csalántészta teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több izgalmas, tavaszi recept:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek