CSALÁN: a varázsnövény, ami mindenütt nő, ingyen van, és a spenótnál is finomabb

Nemcsak teába főzve hiperegészséges, a csalán tányérra is ezer formában kerülhet, és nem kerül semmibe. 

Erdőben, útszélen, a kert sarkában, mindenütt ott van, és csak bosszúságot okoz, hiszen csíp, és megfojtja az értékes növényeket. Egészen addig így gondolkozhat a csalánról az ember, míg nem tudja meg, hogy a csalán voltaképpen egy varázsszer, rengeteg különféle csodás gyógyhatással, és ami a legjobb benne, nagyon finom, olyan az íze, mintha magát a kertet ennénk meg.

Vitaminbomba

A- és C-vitaminban, vasban, káliumban, mangánban, kalciumban gazdag, ősidők óta alkalmazzák ízületi fájdalmakra, reumás betegségeknél, általános gyulladáscsökkentésre is alkalmas. Nagyon jó hatással van a prosztataproblémákra, emellett vízhajtó hatása miatt húgyúti fertőzések esetén is segíthet, sőt, méregtelenítő, tisztító hatású gyógynövényként is számon tartják.

Ezt láttad már?

5 nyavalya, amire a nagymamám mindig a csalánt ajánlotta

Allergiára

A csalán természetes antihisztaminforrás, ezért érdemes inni belőle allergiás tünetek kezelésére, enyhítheti a tüsszögést, a szem és orr viszketését is, sőt, az ekcémán is segíthet. Ugyanakkor a bükki füvesember szerint nem szabad állandóan csalánteán élni, érdemes hosszabb-rövidebb kúrákat tartani, különösen tavasszal és ősszel, majd azok között szüneteket hagyni.

A franciák tudják

Azt, hogy a csalántea varázslatos, eddig is tudtam, de hogy milyen szuper konyhai alapanyag, azt csak Váncsa István Lakoma című szakácskönyv sorozatának francia kötetéből ismertem meg. A szerző szerint Toulouse-ban sokfelé szolgálják fel menő éttermekben is a csalánból készült levest, és az egyáltalán nem számít szegényételnek, mint nálunk. Olyannyira fontos, nagyra becsült alapanyag ez a franciáknál, hogy a kerttel, közeli erdővel nem rendelkező párizsi háziasszonyok az interneten sok-sok pénzt adnak azért, amit amúgy csak leszedünk a kert végéből.

Félelmetes, de nem nehéz

Bár gyűjteni kicsit ijesztő, egy vastag pulóver, kabát és egy jól záródó kerti kesztyű megoldja ezt is, a vastag anyagon nem szúrnak át a kis tüskék. Ha útmentén vagy erdőben gyűjtjük, válasszunk olyan területet, ami messze esik autóutaktól. A növények közül érdemes a lehető legkisebbeket választani, minél zsengébb, annál jobb.

Csak a friss

A leveleket a szárról ollóval vágtuk le, így egyetlen egyszer sem csípett meg az agresszív növény, a hőkezeléssel pedig elvesztette a fogait. A tapasztalatok azt mutatják, hogy amint leszedtük, azonnal érdemes felhasználni, mert iszonyú gyorsan szárad, hervad. A kulcsa éppen ez a frissesség, ez az, amitől szuper ételek lesznek belőle. Az illata nagyon hasonlít a spenóthoz, az íze és az állaga viszont más. Egyrészt kevesebb vizet dob ki magából, másrészt tovább kell főzni, lassabban puhul meg.

A tökéletes csalánleves receptjéért kattints IDE!

Mint a spenót, csak még zöldebb

Ha éppen úgy gondolunk rá, mint a spenótra, az kiindulási alapnak tökéletes: éppúgy lesz belőle szuper krémleves, főzelék, krumplival és sok borssal, hagymával és fokhagymával. Az eljárás csak abban különbözik, hogy tovább kell főzni. A spenótnál alacsonyabb víztartalma folytán viszont szuper pesztót lehet belőle keverni magokkal, sóval, fokhagymával és olajjal. Ha kevés vajon megpároljuk a leveleket és fűszerezzük borssal, esetleg szerecsendióval, akkor szuper köret, feltét omletthez, tojásos ételekhez, de a franciák készítenek belőle quiche-t is. Nagyon gyakran használják halak mellé, mártásként vagy tölteléknek, létezik csalános halleves is, sőt, kagylókhoz is használják. Csakúgy, mint a spenót olaszos felfogásában, a csalánból is lehet tésztaszósz lasagnéba és akár gnocchira is.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: Ács Bori

Címlapról ajánljuk

További cikkek