9 apró baki, amit ne kövess el, ha tésztát főzöl!

Ragacsos, száraz, túl kemény lett vagy elporlik a szádban? Tésztát nem feltétlenül egyszerű főzni, mutatunk néhány okot, amit kikerülve igazi olasz pasta kerül az asztalra.

Ha tésztafőzésről van szó nem is olyan egyszerű a dolgunk, mint elsőre gondolnánk: mennyi sót tegyünk a vízbe, kerüljön-e bele olaj, hány percig kell főzni a spagettit és hány percig például a tagliatellét vagy a makarónit? Mikor öntsük le a vizet, hogy al dente maradjon a tészta, és egyáltalán: milyen tésztát válasszunk a boltban, ami tuti jó lesz főzés után is?
Az Insider magazin megkérdezett számos olasz séfet arról, hol ronthatjuk el a tésztafőzést. Íme 9 hiba, amit gyakran elkövetünk, ha tésztáról van szó.

1. Rossz tésztát vásárolunk a boltban

Durum, három-, négy-, vagy akár nyolctojásos tésztát vásárolunk? Ez még ízlés kérdése, azonban érdemes arra figyelni, mi van a tészta hátuljára írva. Ma már sajnos sok olyan márka van, amely bár rövidebb főzési időt ígér, termékeiben az összetevők olcsóbbak, silányabbak vagy éppen károsak az egészségre. Nem kell a legdrágább tésztát venni, azonban érdemes megnéznünk, milyen alapanyagokból készül a megvásárolt termék és azt is, hány perc rajta a főzési idő.

Egy kis segítség, meddig érdemes főzni az egyes tésztafajtákat:

2. Nem várunk addig, míg TÉNYLEG felforr a víz

Sokan vannak, akik már akkor bedobják a tésztát a lábosba, amikor a benne lévő víz még csak erősen gyöngyözik. Várjuk ki türelemmel, amíg a víz már hullámzik a forrástól, ekkor biztos ugyanis, hogy elérte a megfelelő hőfokot a főzővíz.

3. Nem jól sózzuk a vizet

A jól ízesített tésztavíznek olyan íze kell legyen, mint egy jól ízesített levesnek. Persze itt most nem egy finom alapléről van szó, Nate Whiting, az dél-karolinai Juliet étterem séfje szerint minden liter vízhez 10 gramm só szükséges.

4. És ha már itt tartunk: mennyi vízben kéne főznünk a tésztát?

Lehetőleg SOK-SOK vízben! A lényeg, hogy a tésztának bőven legyen helye a lábosban, és lehetősége arra, hogy a szükséges mennyiségű vizet magába szívja. 500 gramm tésztához 6 liter víz szükséges, ez alapján pedig már könnyen kiszámítható, mennyi víz kell fele ennyi tésztához (ami kb. két személy fejadagja).

5. Leöntöd az összes vizet

Ha valamilyen finom szószt készítesz a tészta mellé, merj ki a tésztafőző vízből egy bögrényi adagot. Ez a keményítős, sós víz elképesztően finom ízt és állagot ad a tésztaszósznak, ha pedig kipróbálod, többé nem fogod tudni nem használni ezt az egyszerű de nagyszerű praktikát.

Ezt is nézd meg!

Nosalty kvíz: 10 tésztafajtát mutatunk, te felismered mindegyiket?

6. Hideg vízzel leöblítjük a tésztát

Nem, nem és nem! Ha végeztél a tészta leöblítésével, egyszerűen öntsd le a forróvizet és ne használj hideg vizet. Hiszen miért is kéne leöblíteni a forró vízben megfőtt tésztát?

7. Rosszul választjuk ki a tészta formáját

Ragù alla bolognese

Ragù alla bolognese, avagy bolognai ragu. Ugyancsak egy "ahány ház, annyi szokás" recept, de az biztos, hogy szuper állagát és finom ízét a zöldséges alaptól, na meg a lassú, kíméletes ...

Gondoltad volna, hogy nem mindegy, milyen tésztát választunk egy-egy fogáshoz?
A laposabb és hosszabb tészta formák jól illenek az olívaolajas és a tejszínes mártásokhoz, míg a keményebb formák, mint például az orecchiette, jól működnek a testesebb és és ízesebb, fűszeresebb mártásokkal. A paradicsomos és a krémes, vajasabb szószok szinte minden tésztával jól passzolnak, így az alaprecepteknél szinte nem is kell sokat gondolkodnunk a tészta formáján.

8. Túlfőzöd a tésztát

Shimeji gombás tagliatelle

Biztosan Ti is sokszor elsétáltatok már a shimeji gomba mellett, gondolván "hú, de furán néz ki, biztos nem finom", és inkább megvettétek a jó öreg csiperkét, pedig, tényleg az egyik ...

Zöldborsópestós fusilli

A laza nyári esték tökéletes párja, friss, zsenge zöldborsóval, magvakkal, bazsalikommal és persze parmezánnal! Zöldborsópesztós fusilli, egy kis szárított paradicsommal! ;)

Egy kicsit kanyarodjunk vissza az első ponthoz, ahol a tészták átlag főzési idejét mutattuk meg. Az igazi olasz tészta mindig Al dente, vagyis fogkemény, ami annyit tesz, hogy bár érezzük a kemény és rugalmas tészta ízét, mégsem marad nyers. A legtöbb séf úgy hiszi, a főzési idő lejárta előtt 2 perccel érdemes megkóstolnunk a tésztát. Ha még kicsit kemény (félbevágva láthatjuk, fehér-e még középen a "tészta szíve"), akkor hagyjuk még egy percig főni, utána viszont vegyük le a főzési hőfokot alacsonyabbra, vagy inkább kapcsoljuk ki, a víz ugyanis még hűlés közben is puhít a tésztán. Leönteni a főzővizet legalább fél perc, így ha betartjuk a kétperces szabályt, biztos nem fő el a tésztánk.

9. Használsz olajat a főzéshez

Nincs rá szükség. Ha valami finom szósszal összeforgatod a JÓL megfőtt tésztát, biztos nem ragad össze a pasta. A főzővízhez adott olajtól egyrészt nehezebben lesz mosható a lábos, a tészta pedig jobb nem lesz tőle.

via insider

Hirdetés

Támogatott tartalom

Legújabb receptek

Habkarika

Jóval karácsony előtt elkészíthető, ha nem félünk, hogy az ünnepekre elfogy. Színes zsinegekkel akár a karácsonyfánk dísze is lehet, de celofánba csomagolva gasztró ajándékként is ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Hagyományos édes fánk

Életem első fánkját még lánykoromban készítettem. Kemény lett és száraz. Ezután évek teltek el és eszembe sem jutott, hogy újra nekiálljak. A kisfiam nagy fánkrajongó. Mondjuk is a ...