3+1 ok, amiért nem jó otthon edzeni

Te is ismersz valakit, aki elhatározta, hogy otthon fog edzeni, de sajnos nem jött össze neki? Mi lehet az oka, hogy az otthoni edzések csak ritkán működnek?

Szerintem alig van olyan nő, aki ne kísérletezett volna élete során legalább egyszer otthoni edzésekkel. Nem kerül szinte semmibe, nem kell elmenni otthonról, torna dvd-k, youtube videók hada áll rendelkezésre, tehát minden kéznél van egy jó edzéshez, ami ráadásul idő- és költséghatékony is. Gondoljuk legalábbis, de a szilárd kezdeti elhatározás ellenére, legtöbbször valahogy mégis kudarcba fullad a dolog.

Mi lehet a baj?

A legtöbb háztartásban, ahol megfordultam, mindig találtam legalább egy fitness eszközt, ami kiválóan alkalmas ugyan ruhaszárítónak, de amire eredetileg rendeltetett, arra bizony ritkán használja a tulajdonosa. Teljesen függetlenül attól, hogy egyébként sportos életet él-e vagy sem. Gondolhatnánk, hogy ennek egyszerűen csak lustaság az oka, de ha kicsit jobban belegondolunk, rájövünk, hogy más okok is lehetnek a háttérben.

Olvastad már?

Nehezedre esik a futás? Tanuld újra!

1. Nincs tudatosság

Az edzéseidet tudatosan kell felépíteni ahhoz, hogy egyrészt a motivációd ne csökkenjen, másrészt hatékony és egyre egészségesebb legyél. A bemelegítésnek, a levezetésnek és a nyújtásnak legalább olyan fontos szerepe van, mint az edzésed törzsrészének.

Bemelegítés alatt felkészül a szíved, a tüdőd, az egész keringési rendszered, az izmaid, az ízületeid és az agyad is az edzésre. Levezetés közben a pulzusod szépen megnyugszik, nyújtás alatt pedig minden megdolgoztatott izmot alaposan le kell nyújtani, hogy egyrészt ne legyen kínzó izomlázad másnap, másrészt, hogy az izmaid ne rövidüljenek meg. A megrövidült izmok ugyanis sokkal könnyebben sérülnek.

Az pedig, hogy éppen mi szerepel az edzésed törzsrészében és hetente hányszor érdemes edzened, azt mindig a célod határozza meg. Edző nélkül nagyon nehéz ezt tudatosan és jól összeállítani.

2. Nem tudsz ráhangolódni az edzésre

Az edzés első szakaszában nagyon fontos, hogy ne csak a testedet készítsd fel a mozgásra, hanem szellemileg is hangolódj rá. A bemelegítés többek között erre is jó. Nem tudsz annyira hatékonyan sportolni, ha fejben nem vagy jelen az edzéseden, ráadásul sokkal nagyobb a sportsérülések veszélye is, ha nem arra koncentrálsz, amit éppen csinálsz. Otthoni környezetben, főleg ha kicsi a lakás és nem tudsz elvonulni, sajnos gyakran előfordulhat, hogy valami eltereli a figyelmed.

Olvastad már?

Edzés - egyedül vagy csoportban?

3. Nincs kontroll

Ha te lelkiismeretesen sportolsz, akkor bizony millió dologra kell koncentrálnod ahhoz, hogy mindent helyesen és hatékonyan csinálj. Egy hatvanperces szobabiciklizés esetében például koncentrálnod kell a légzésre, a helyes testtartásra (például a mélyizmok megfeszítésére, a medence helyzetére, a vállad leengedésére - csak hogy pár dolgot említsek), és ha hatékony szeretnél lenni, akkor a megfelelő pulzustartományra is érdemes odafigyelni.

Hogyha összetettebb, erősítő gyakorlatokat is végzel, akkor minden gyakorlatnál külön oda kell figyelni a helyes végrehajtásra, ez pedig nagyon komoly koncentrációt igényel még azoknak is, akiknek már kifejezetten jó a testtudatuk és érzik melyik izmuk mikor, hol feszül meg és lazul el.

Önmagában is elég nagy feladat ez egy kezdő vagy újrakezdő sportolónak edző és tükör nélkül. Ráadásul az esetek döntő többségében eleinte muszáj korrigálni szinte minden gyakorlatot, mert nem jól másolják le az emberek. Ez egyáltalán nem baj, az viszont hosszútávon nagy problémákat tud okozni, ha nem javítja ki senki és rendszeresen helytelenül csinálsz, akár csak egyetlen gyakorlatot is. Például aki rosszul hajtja végre a guggolásokat, előbb vagy utóbb egészen biztosan fájdalmat fog érezni a térdében és sajnos a helytelenül végzett plank is (jó esetben „csak”) derékfájáshoz vezet. Sajnos, ritkán elég csak megmutatni a gyakorlatot, legtöbbször tükör mellett kell korrigálni, hogy a különbség egyszerre látható és érezhető legyen. Ezt otthon egyedül, nagyon nehéz megoldani.

+1. Elkalandozik a figyelem

Milliószor fordulhat elő otthoni edzés közben, hogy csenget a postás, a kutya a fejeden ugrál, hazajön a párod, felébred a gyerek, csörög a telefonod és még sorolhatnám. Számos dolog zökkenthet ki az edzésedből egy pillanat alatt és utána teljesen természetes, hogy csak nagyon nagy erőfeszítések árán tudsz újra ráhangolódni a sportra.

Amikor nincs más megoldás

Természetes, hogy mindenki életében vannak olyan időszakok (például egy kisbaba születése után), amikor egyszerűen nem tudja megoldani azt, hogy eljárjon sportklubba, vagy edzőterembe, annak ellenére, hogy valóban nagy szüksége lenne a rendszeres mozgásra. Ilyenkor érthető, hogy mindenki az otthoni edzéseket részesíti előnyben, hiszen szabadidőből akad a legkevesebb, de ha eredményt szeretnél, akkor egy pár dolgot még ebben az esetben is komolyan kell venned.

Olvastad már?

Nem, a személyi edző nem luxus

A legfontosabb, hogy az edzésed jól, a te céljaidnak megfelelően legyen felépítve, amit egyedül, megfelelő szakmai tudás nélkül nagyon nehéz összeállítani. A legjobb, ha személyi edzőhöz fordulsz, aki el tud menni hozzád és megtanítja neked többek között a gyakorlatok szabályos végrehajtását, egy rendes nyújtást és bemelegítést. Persze tudom, hogy ezt nem mindenki engedheti meg magának. Abban az esetben is érdemes keresni egy jó szakembert, ha nincs pénzed személyi edzőre. Egy otthoni edzésprogram betanítása csak egy vagy két alkalmat jelent, de ha ezt megtanulod, máris nagyon sokat tettél azért, hogy az otthoni edzéseid a lehetőségekhez képest a leghatékonyabbak legyenek, és jelentősen csökkentsd a sérülések esélyét is.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?