Zárva tartó belvárosi éttermek, emberekkel teli nyaralóhelyek – Nagy bajban lehet a vendéglátóipar

Bár júniusban már úgy tűnt, helyreállt az élet a vendéglátóiparban, a szektor dolgozói szerint még mindig a túlélésért kell küzdeni, ráadásul egy esetleges negyedik hullám újabb bezárásokat hozhat magával.

Idén júniusban a vendéglátóhelyek forgalma már megközelítette a két évvel ezelőtti szintet, a várakozások szerint pedig júliusra és augusztusra is kiemelkedő forgalomra számítottak a vendéglátósok. Bár a nyaralóhelyek látogatottságának köszönhetően valóban javult a szektor helyzete, a fővárosi éttermek java része még most is zárva tart, a belvárosi turizmus ugyanis még mindig nem állt helyre – derül ki a Világgazdaság cikkéből.

A belvárosi éttermek jó része még most is zárva tart

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint kedvező, hogy az előzetes pénztárforgalmi adatok szerint június 24. és július 23. között a vendéglátás árbevétele már 10,3 százalékkal haladta meg a két évvel ezelőttit, de ebben fontos szerepe volt a vendéglátói árak tetemes emelkedésének is. Bár

Júniusban a vendéglátóhelyek forgalma már megközelítette a válság előtti, 2019. júniusi szintet, és a várakozások szerint júliusban és augusztusban is kiemelkedő forgalomra lehet számítani.

A kedvező adatok főleg a nyaralóhelyeknek köszönhetők, a fővárosban azonban a belvárosi éttermek zöme most is zárva van, mivel itt a turizmus még nem állt helyre, írja a Világgazdaság. Bár a következő hónapok még kedvezhetnek a vendéglátóiparnak a forgalmat illetően, a szakértő szerint csak akkor állhat helyre a szektor, ha a külföldi turisták is visszatérnek országunkba.

Bár a KSH adatai biztatóak, a piaci szereplők még mindig borúlátóak, főleg a járvány várható negyedik hulláma miatt – nyilatkozta a Világgazdaságnak Kovács László, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének (MVI) elnöke.

Kovács László szerint a vendéglátók nagy része jelenleg is a létfenntartásért küzd, sokaknak elfogytak a tartalékai, valamint attól tartanak, hogy egy esetleges újabb lezárást már nem tudnának túlélni.

Tovább nehezíti a szektor helyzetét a még mindig aktuális munkaerőhiány valamint az alapanyagok drágulása is.

Az MVI elnöke szerint a szektor dolgozói abban bíznak, hogy ha ki is tör a koronavírus-járvány negyedik hulláma, az éttermeknek akkor sem kell teljesen bezárniuk, a védettségi igazolvánnyal rendelkező emberek pedig szigorított szabályokkal ugyan, de továbbra is mehetnek majd étterembe.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek