A töltött medvehagyma olyan, mint a török szőlőlevél, csak jobb

Van pár hét a tavasz közepén, amikor szinte minden a medvehagymáról szól. Ez az időszak pedig még mindig tart egy kicsit, tehát jöjjön most egy kissé szokatlan, de mégis nagyon ízletes recept: a töltött medvehagyma.

A medvehagymát megtölteni talán kevés embernek jut eszébe, ez pedig nem teljesen érthetetlen dolog. Ugyan mi, magyarok is szeretünk zöldségeket tölteni, de mégsem annyira, mint egy kicsit délebbre és keletebbre a török barátaink. Mi általában megállunk a paprikánál, pedig tulajdonképpen akármilyen zöldség a kezünk ügyébe kerül, azt bátran megtölthetjük valamilyen húsos vagy gabonás keverékkel. Mindennek az eljárásnak van egy török neve is, amire nemsokára fény derül, és persze arra is, hogyan készíthetjük el a medvehagymát ezzel a módszerrel.

A töltött medvehagyma receptjéért kattints IDE!

Nem minden dolma szőlőlevél

Talán még a magyaroknak is ismerős lehet a töltött szőlőlevél, ha máshonnan nem, legalább a körúti gyrosbüfék kínálatából. Egyszerű étel ez: a szőlő pácolt leveleibe rizses-húsos keveréket töltenek, az egészet becsomagolják, és megpárolják.

Persze ez csak egy kezdete egy nagyon hosszú történetnek, ami a dolma névre hallgat.

A dolma tulajdonképpen nem egy étel, hanem egy konyhai eljárás, amibe beletartozik az összes töltött zöldség. Mivel a szőlőlevél történetesen ezek közül nemzetközi szinten a legismertebb, így sokan magát a konkrét fogást is dolmaként ismerik.

A töltött medvehagyma receptjéért kattints IDE!

Technikailag tehát nagyon sok minden lehet dolma a szőlőlevéltől kezdve, a padlizsánon és a cukkinin át, egészen a paprikáig (te vagy az, töltött paprika?), vagy esetleg a medvehagymáig.

Medvehagymát tölteni

A zsenge levelekkel kicsit óvatosan kell bánni, mert nagyon gyorsan meg- és még gyorsabban szétfőnek. A dolmákat általában fedő alatt, nagyon alacsony lángon, gyöngyözve párolják, kevés folyadék hozzáadásával.

A töltött medvehagyma receptjéért kattints IDE!

Mivel a töltelék már alapból meg van főzve, a medvehagyma pedig gyorsan fonnyad, a töltött csomagoknak elég mindössze 5-10 perc. Mindenképpen tartsuk őket szemmel, nehogy szétfőjenek.

A csomagolás mestersége

Ehhez az ételhez a legszerencsésebb, ha nagyobb méretű leveleket tudunk szerezni. Így megölthetjük őket a megszokott módon, mint a szőlőleveleket: egy kis kupac töltelék megy középre, majd a széleket erre ráhajtva tudjuk felcsavarni a csomagot.

Ha kisebb leveleket kapunk, azt is megtehetjük, hogy nem keresztben, hanem hosszában csavarjuk fel őket, ilyenkor nyilván vigyázva arra, hogy ne szökjön ki a töltelék.

A töltött medvehagyma receptjéért kattints IDE!

Miután betettük őket a fazékba, tényleg csak kevés folyadékot öntsünk alájuk, és semmiképp ne forraljuk a dolmát, ettől ugyanis szétesnek az óvatosan becsomagolt táskák.

A dolmát fogyaszthatjuk előételként is hidegen vagy langyosan, joghurttal és friss zöldfűszerekkel. Persze, ha elég nagy adagot készítünk, főételként is megállja a helyét. A fennmaradó tölteléket (ha van ilyen), tálalhatjuk köretként is.

Készítsünk töltött medvehagymát!

Hozzávalók: 115 g bulgur, 115 g vöröslencse, 2 ek olaj, 1 db vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 ek sűrített paprikakrém, 300 ml víz, 250 ml passzírozott paradicsom, 1 tk fűszerpaprika, 1 tk kömény, só, bors ízlés szerint, 100 g gomolya sajt, 1 csokor medvehagyma, 100 ml víz, 1 csokor petrezselyem, 100 g joghurt

A töltött medvehagyma receptjéért kattints IDE!

Először készítsük el a tölteléket. Egy fazékban dinszteljük meg a hagymát az olajon, majd amikor már üveges, adjuk hozzá a felaprított fokhagymát is. Pár percig pirítsuk, majd adjuk hozzá a paprikapasztát. 1-2 percig karamellizáljuk, majd szórjuk bele a fűszereket.

Öntsük a fűszeres alapra a bulgurt és a lencsét, keverjük el, és hagyjuk 1 percig pirulni. Majd öntsük fel a víz és a passzírozott paradicsom keverékével. Ízlés szerint sózzuk, majd forraljuk fel. Miután felforrt, takarékon, félig nyitott fedő alatt főzzük készre. Amennyiben szükséges, pótoljuk a folyadékot.

Ha kész a töltelék, szedjük ki egy tányérra, hogy nagyjából ki tudjon hűlni. Közben készítsük elő a leveleket.

A töltött medvehagyma receptjéért kattints IDE!

A medvehagymát mossuk meg, majd távolítsuk el róla a vaskosabb szárrészeket. Szárítsuk meg konyharuhával, hogy ne legyen túlságosan vizes. A sajtot vágjuk kisebb kockákra, hogy beleférjenek majd a csomagokba.

A leveleket úgy tegyük magunk elé, hogy a hosszabbik oldaluk nézzen felénk. Vegyünk ki egy teáskanálnyi tölteléket, majd helyezzük a levél közepére. Tegyünk a közepébe egy kocka sajtot. Két oldalról hajtsuk be, majd csavarjuk fel a medvehagymát, és a töltött levelet tegyük egy nagyobb fazék aljára. Folytassuk a töltögetést, és a kész leveleket fektessük egymás mellé a fazékban, körkörösen elrendezve. Ha sok készül, egymásra is helyezhetjük őket. Mindig az az oldala nézzen lefelé, ahol a levél vége található, nehogy szétnyíljanak a csomagok.

A töltött medvehagyma receptjéért kattints IDE!

Amikor az összes töltött levél belekerült a fazékba, öntsük fel az edényt annyi sós vízzel, amennyi épphogy csak ellepi a legalsó réteget. Lefedve, alacsony lángon gyöngyözve főzzük 25 percig. Ha elforrna a víz, pótoljuk.

Miután elkészültek a csomagok, hagyjuk kissé kihűlni, majd tálaljuk őket joghurttal, előételként vagy köretként.

A töltött medvehagyma mellé nagyon jól illik:

A töltött medvehagyma teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több recept, amivel csillapíthatod a medvehagymavágyad:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!

Nosalty

További cikkek