Így lesz ropogós bőrű, szaftos húsú a csülök Jahni László szerint

Cupákos, kollagénes, szaftos, de mégis megosztó a sült csülök vagy a belőle készült pörkölt - nincs mindenki oda a zsírosabb húsrészekért, de a csülöknek külön helye van köztük is a puha, omlós húsával. Jahni László séf elmondta, ők hogyan készítik a Kistücsökben.

Ha csülök, akkor általában a füstölt (húsvéti) sonka vagy a cupákos csülökpörkölt jut eszünkbe, ami tökéletesen megmutatja ennek a húsrésznek a lényegét: a vastag bőr alatt jelentős zsírréteg öleli körbe az izomzatot, így hőkezelés, főzés, sütés közben ez a zsír gyönyörűen átjárja a húst. Persze nem lehetetlen kiszárítani, hiszen a húst nem járja át márványozottan a zsírszerkezet, de Jahni László, a Kistücsök Food&Room séfje ellátott bennünket jó tanácsokkal.

A ropogós bőrű, szaftos húsú csülök nem álom többé!

Kezdjük az elején

A csülök készítésének első lépése, hogy kitaláljuk, melyik résszel szeretnénk dolgozni. A sertés első és hátsó csülkei eltérnek méretben, csont- és zsírszerkezetben is. A hátsó csülköt főként füstölésre ajánlják, mivel jelentősebb a hústartalma, viszont a nagy csont és a csülök tömege miatt nem a legjobb, ha sütni szeretnénk – persze pörköltnek ez is tökéletes.

Jahni az első csülköt javasolja, ezt készítik a Kistücsökben is:

Mi körülbelül 600 grammos első csülköket használunk, ez pont egy adagnak felel meg. Egy éjszakára 6 százalékos sóoldatban pácoljuk, de akár magasabb százalék is lehet, mivel a csülöknek kell, hogy jól átjárja a só. A pácolás után leitatjuk róla a vizet, majd zsírban körülbelül 14 órán keresztül készítjük sütőben

– meséli Jahni László.

Nem sütik, lényegében konfitálják-abálják a csülköt: tegyük annyi zsírba (sertés vagy mangalica) a csülköt, ami kényelmesen ellepi. A zsírhoz adhatunk fokhagymát, babérlevelet, egész borsot, hogy ezek is lassan aromatizálják a húst. A zsírban fekvő csülköt 80 °C-os sütőben lassan készítik.

„Ilyenkor nagyon a határán vagyunk annak, hogy ne legyen túl sok fehérje kicsapódás a hőkezelés alatt, de ennyi idő alatt teljesen puhára tud készülni, egyben marad a bőre, nem reped el, nem megy szét. Ilyenkor, még melegen egyszerűen kitoljuk belőle a csontot.”

Csülök a Kistücsök étteremben (Forrás: kistucsok.hu)

Fűszerezés

A puha, szaftos húsból nagyon könnyen kicsúszik a csont, ami nem csak a tálalás és a könnyebben fogyaszthatóság miatt szempont, hanem mert a helyére tehetünk valamilyen tölteléket, Jahniék például egy petrezselymes-fokhagymás krémmel töltik habzsákból kinyomva.

Fokhagymát, petrezselymet, kicsi sót és borsot simára darálunk, teljesen krémesre, aztán ezt töltjük bele. Ez ad egy kis pluszt a történetnek, így tulajdonképpen belülről is tudjuk ízesíteni a húst.

Sütés

Töltés után a csülköt általában kihűtik, így áll készen szervizre. Mikor bejön a rendelés, sütés előtt regenerálják a húst körülbelül 60 °C-ra, tehát már nem hidegen kerül a sütőbe - ez sem tragédia, de éttermi körülmények között ez a legbiztosabb, leggyorsabb módszer.

„Akár hidegen is tehetjük sütőbe, ehhez melegítsük elő 200-220 °C-ra (légkeverés nélkül), így süssük 15-20 percig, amíg szépen megpirul a bőre. Ha nem elég ropogós ennyi idő után, mert mondjuk szerviz közben sokszor kellett kinyitni a sütő ajtaját, akkor még rá tudunk segíteni egy kis pirítással grillapon, vagy akár szalamanderrel is.”

Ha pedig igazán buborékos-ropogós bőrt szeretnénk, akkor konyhai lángszóróval is befejezhetjük a pirítást, ezzel viszont csak óvatosan: ha egy kicsit hosszabb ideig tartjuk egy ponton a lángon, akkor pillanatok alatt megég a bőr. Azt is figyelembe kell venni, hogy ez a módszer nem alkalmas arra, hogy a felszín alatti rétegeket is kipirítsa, mivel nagyon erős, direkt hőt jelent a bőrön - ezt inkább csak utolsó simításként, befejező műveletként érdemes kipróbálni, de egy jó sütő is tökéletesen elvégzi ezt a munkát.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a tippeket is próbáld ki:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek