Így lesz tökéletes a sült kacsacomb a profi séf szerint

A ropogós bőrű, szaftos, omlós kacsacomb nem álom, csak meg kell találni hozzá a megfelelő sütési technológiát és hőfokot. Sóoldat, konfitálás, lassú sütés – melyik módszert válasszuk, hogy biztosan sikerüljön otthon is?

A különböző húsrészek sütési és elkészítési technológiájával foglalkozó sorozatunkban eddig már végigvettük, hogy mi a legjobb módszer a tökéletes csirkemell, a karaj, a dagadó vagy éppen az oldalas titka, most a kacsacombon van sor, ezen belül is a pecsenye kacsacombot járjuk körül.

Nincs több, Kerekes Sándor most lerántja a leplet a tökéletes kacsacombról

A kacsának jóval lágyabb, zsírosabb bőre van a csirkéhez képest, ami hatalmas előny sütés közben: hő hatására a zsír lassan kiolvad, ami átjárja a vörös húst, a megfelelő sütési hőmérséklettel és technológiával pedig tökéletesen omlósra, szaftosra készül.

De hogyan álljunk neki? A hosszú ideig tartó sütéseknél előfordulhat, hogy ha nem csípjük el időben, nagyon kiszáradhat a hús, szinte szálaira esik, a másik véglet pedig az, amikor a kiszáradástól félve (vagy nem jó hőfokon sütve) kemény, rágós marad a kacsacomb - talán sokan emiatt nem mernek belevágni az otthoni sütésbe.

„Mindig azt szoktam mondani, hogy az első alapvető dolog, hogy valamiféle sóoldatozással kezdjük” – mondta Kerekes Sándor, a Gléda Vendéglő tulajdonos-séfje, akinek az egyik fő szakterülete a kacsa: néhány éve indította el a Duck You nevű vállalkozását, ami egy olyan food truckot jelent, ahol a kacsa a főszereplő, ezzel járnak fesztiválról fesztiválra.

Tegyük egy éjszakára 5%-os sóoldatba. Ez azért jó, mert az oldat infuzionálódik a hús rostjaiban, tehát a só beleivódik, így máris eleve ízesebb lesz a kacsa. A sóoldatban pihentetés nem befolyásolja a bőr állagát, mivel ahogy hő éri, azonnal elkezdi taszítani a vizet, és gyönyörű ropogósra tud sülni.

Kerekes szerint az egyik legmegbízhatóbb módszer a kacsacombhoz a konfitálás, főleg akkor, ha nagy mennyiséget készítünk. Tegyük annyi zsírba a sóoldatból kiemelt, majd szárazra törölt combokat, amennyi szépen ellepi, majd alacsony hőfokon készítsük hosszan, végül tűpróbával ellenőrizzük.

Mennyei illatok és ízek... a séf segítségével csak jól sikerülhet a kacsacomb!

Ezzel a módszerrel gyakorlatilag teljesen puhára készíthetjük a húst, amit ezután csak forró sütőben kell ropogósra pirítani. Ha frissen készítjük, akkor tegyünk alá kacsazsírt, picike rozmaringot, durva borsot, de csak az alsó részre, köré fokhagymát, hagymát, de rengeteg módja van a kacsa ízesítésének.

Az utóbbi a frissen evés kategória: lehet alá tenni savanyú káposztát, egy kis krumplit mellé rakni, mehet alá egy kevés fehérbor, a káposztához borókabogyó és egy kis szegfűbors. A sütés első órájában lefedjük fóliával, aztán levesszük a fóliát, és úgy rápirítunk. Statikus sütőben 200 °C-on süssük 1 órát letakarva, aztán 220 °C-on pirítsuk tovább, hőlégkeveréssel 180 °C-on kezdjük és 200 °C-on fejezzük be. Szoktam úgy készíteni, hogy káposztát, krumplit teszek alá, csomborral ízesítem és egy kis szalonnával, így tulajdonképpen egy komplett étel készül el egy tepsiben: alul a bajor káposzta, mellette a krumpli köretnek, rajta pedig a combok ülnek.

Ilyenkor a zsírt és a hús ízét, aromáját is átveszik az alatta lévő zöldségek, alulról részben párolódik a hús (különösen, ha egy kevés fehérbort öntünk alá), így aztán mikor megpuhult, elég csak rásütni a plusz ropogóssághoz.

A Duck You-ban egyébként egész kacsát készítenek grillen: a kacsa nem érintkezik semmivel, hiszen egy nyársra húzva forog körbe, így rögtön a bőrét és az azalatt lévő zsírt éri a hő. Így tulajdonképpen olyan, mintha egy kéregben sülne a hús, ami folyamatosan kapja a hőt, egységesen ropogós marad, és bennmarad az összes értékes szaft és nedvesség - csak jól kell eltalálni a megfelelő hőfokot és sütési időt, ehhez azért kell némi gyakorlat.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Ezeket a tippeket is érdemes megfogadni!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!