Mert a sóskából nemcsak főzelék, hanem pohárkrém is készülhet

Sóskából a legtöbb magyar konyhában főzelék készül: amíg kitartanak a friss, fanyar levelek, addig krémes péppé alakítjuk őket, és tükörtojással tálaljuk. De mi lenne, ha valami egészen más irányba indulnánk el vele?

A sóska egy meghatározó szereplő a tavaszvégi, nyárelejei konyhában, amivel érdemes minél több ízletes fogást elkészíteni. Magyarként ezt általában főzelék vagy leves formájában tesszük, ami ugyan nosztalgikus, otthonos élményt nyújt, mégis hiányzik belőle az izgalom, az újdonság ereje. Ha erre vágyunk, készítsük el az alábbi sóskás mousse-t, avagy nagyon-nagyon krémes habot. Igen, habot!

Sóskamousse citromos krémmel - a receptet ITT találod (recept és fotó: Hering András)

A mousse alapszabályai

Mindegy, hogy édes vagy sós, a lágy mousse valamilyen ízes krém habbal légiesített és kevés zselatinnal megerősített formája, amit előételként vagy desszertként tálalnak. Az alapot képezheti gyümölcs- vagy zöldségpüré, desszertkrém és csokoládé is.

A hab pedig általában tojásból vagy tejszínből készül, attól függően, hogy történik-e hőkezelés, illetve, hogy milyen ízben készül a mousse.

Fontos lépés még a hűtés, ami nemcsak az állag, hanem az ízek előnyére is válik. A zselatinnak szüksége van egy kis hűlésre, hogy megerősödjön, ez alatt az idő alatt pedig az ízek is jobban összeérnek, összhangot alkotnak.

Nem mindegy, milyen tejszín

Mivel tejszínt használunk a mousse alapjaként, fontos, hogy jó zsíros tejterméket használjunk, ugyanis ebből lesz igazán kemény, tartós hab. Minimum 30% legyen a zsírtartalma, ha ennél soványabbat veszünk, nem biztos, hogy működni fog a recept.

Rázzuk fel a tejszínes üveget vagy dobozt, mielőtt elkezdenénk vele dolgozni, hogy a jó zsíros részek teljes egésze feloldódjon, és belekerüljön a mousse-ba.

Sóskamousse citromos krémmel - a receptet ITT találod (recept és fotó: Hering András)

Készítsünk sóskamousse-t!

Hozzávalók:

70 dkg sóska (2 nagy marék friss sóska megmosva, megpucolva), 2.5 dl zöldség alaplé (csirkealaplével is jó), 8 g zselatin (és/vagy habfixáló), 2 ek citromlé (friss citromból facsart), 1 ek vörösborecet, 3 dl habtejszín (min. 30%-os tejszínre lesz szükségünk, de még jobb, ha magasabb zsírtartalmút tudunk vásárolni), 3 dkg mascarpone (vagy 2 evőkanál), fehér bors ízlés szerint, só ízlés szerint, 28 g kaviár (opcionális)

A sóskát turmixgépben 2 dl alaplével simára pürésítjük. Egy kis tálkába szórjuk a zselatint, felöntjük a maradék 0,5 dl alaplével, összekeverjük, majd körülbelül 2 percig hagyjuk állni. Ezután mikrohullámos sütőbe tesszük: közepes teljesítményen 5-10 másodpercig mikrózzuk.

Hozzáadjuk a zselatinos keveréket a turmixgépben simára pürésített sóskához 2 evőkanál citromlével és egy evőkanál vörösborecettel. Sóval, fehér borssal ízesítjük, majd újra simára pürésítjük.

A habtejszínt felrázzuk (min. 30%-os tejszínre lesz szükségünk, de még jobb, ha magasabb zsírtartalmút tudunk vásárolni) a püréhez öntünk 2,5 dl-t (nyomkodjuk ki a doboz/zacskó oldalára tapadt zsíros részt is, mert főleg ez kell ahhoz, hogy igazán jól felverődjön).

Ha krémesebbre szeretnénk, adhatunk hozzá egy kevés mascarponét is (én 1 evőkanállal kevertem hozzá). Robotgépben elkezdjük felverni, közben figyeljük az állagát. Akkor lesz jó, ha a hab már megtartja a saját formáját, vagyis ha kiemeljük belőle a habverőket, nem záródik össze mögötte a sóskás tejszínhabpüré. Szükség esetén adjunk hozzá habfixálót, így sem lesz teljesen kőkemény (nem is ez a cél), de megáll, lágy és krémes marad.

Sóskamousse citromos krémmel - a receptet ITT találod (recept és fotó: Hering András)

A kész sóskahabot kis poharakba öntjük, majd a hűtőbe tesszük. Nagyjából 4 órára lesz szüksége, hogy tökéletesre dermedjen.

Közben egy tálban a maradék tejszínt, egy evőkanál mascarponéval és 1 evőkanál citromlével habosra verjük. Ha szükséges, itt is hozzáadunk egy kevés habfixálót. Sóval és fehér borssal ízesítjük. A citromkrémet rákenjük a sóskahabra, a tetejére kiskanállal kaviárt porciózhatunk. Hűtve tálaljuk.

Sóskamousse citromos krémmel - a receptet ITT találod (recept és fotó: Hering András)

A sóskamousse teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több házi finomság itt:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

7 imádnivaló teraszos hely Budapesten, ahol jót is ehetünk

Egyre inkább kikívánkozunk a négy fal közül. Ha szeretnétek a szabad ég – vagy épp egy napernyő – alatt lazulni, annyi sok jó lehetőség van a fővárosban! Ajánlunk helyet a pesti flaszteren, a budai és a pesti Duna-parton is, hiszen a terasz is sokféle lehet a csupazöld kerthelyiségtől a belvárosi kiülős helyekig. Teraszra fel!

Nosalty

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!