A gyors és rövid, vagy a hosszú, de lassú sétával érsz többet?

A sétálás, mint testmozgás ugyanúgy teljes értékű, mint egy futkorászós sport vagy konditermi edzés. De vajon mi a különbség a gyorsan megtett rövid távok és a lassabb tempójú, de hosszabb távolságok egészségünkre gyakorolt hatása között? Olvass tovább, ha érdekel!

A sétálás jót tesz a szív- és érrendszernek, karbantartja az izmokat és ízületeket, ráadásul zsírégető hatása is van. Sétálásnál nincs teljesítménykényszer, se másokkal való összehasonlítgatás, se versengés. Többféleképpen gyalogolhatunk, a két fő típusa a „gyorsan rövid távot” és a „lassan hosszabb távot”... na, de vajon melyik miért jó?

Sétáljunk az egészségünkért!

Gyors tempóval a szívünkért

Mindkét műfajnak megvannak a maga előnyei, és Dr. John Higgins sportkardiológus végzett is egy kis összehasonlítást:

A rövid, de gyors tempóban végzett séta erősíti a szívet, javítja a kognitív funkicókat és a hangulatot, illetve erősíti az immunrendszert, mindemellett csökkenti a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát.

Válasszuk ezt a típust, ha sok bennünk a feszültség és stressz, mert hatékonyan segít ezen is, viszont egy kis bemelegítés nem árt előtte, mert könnyen lesérülhetünk, ha merev végtagokkal indulunk el. A gyors tempó mellett szól még, hogy csökkenti a demencia kialakulásának esélyét.

Lassan járj, tovább érsz

A lassú, hosszabb séta hasonló pozitívumokkal jár, mint a gyors, de rövid, de mindezekhez még az állóképesség növelése is társul.

A környezet alapos szemügyrevétele vagy társakkal való beszélgetés az út során szintén extra pont a lassabb tempónak.

Dr. Higgins szerint a két sétálási forma kombinálásával teszünk a legjobbat testünknek.

Forrásunk volt.


Még több mozgással kapcsolatos cikkünk:

Címlapról ajánljuk