„Így tanultam meg rizst főzni” – egy anyuka anekdotája a rizsfőzésről

Ragad és kemény. Puha, sőt péppé főtt. Már-már pereg, de még mindig kemény. Sok-sok szomorú, egyetlen tömbbé összefőtt rizsköreten rágódó ebéd és vacsora után jött el a történelmi pillanat, amikor észrevettem, hogy egyre jobb rizseket főzök. Sőt, rájöttem, hogyan is kell jó rizst főzni. Elmondom.

Szerintem a jól elkészített rizs – legyen az olajos alapon indított, pergő, és sokszor hagymával fűszerezett változat, vagy a sóval is alig ízesített, kissé összeálló, de egyáltalán nem ragacsos ázsiai típusú – egy olyan tökéletes köret, amit sokan szinte magában is boldogan fogyasztanak, legalábbis én nagyon szeretem.

Ezért voltam sokáig csalódott, hogy egyszerűen képtelen vagyok jól elkészíteni a rizst: próbálkoztam én mindennel, mikróban is főztem, lepirítottam, nem pirítottam, öblítettem, gőzöltem, forraltam, főztem rövid és hosszú ideig, az eredmény mindig lutri volt: vagy épp viszonylag jól sikerült, vagy leégett, nyers maradt, esetleg egyetlen, ragacsos tömbbé főtt össze. Hiába olvastam utána, csak egyre jobban összezavarodtam.

Így tanultam meg rizst főzni - egy anyuka felemelő története a rizsfőzésről

Végül szép lassan jöttem rá a megoldásra, hogyan is kell jó ázsiai rizst főzni. Az olajon pirított változatra most nem térnék ki, mert én azt kevésbé favorizálom, jobban szeretem a tiszta ízű, natúr változatot. Először is kaptam egy tippet, amivel állítólag a legkétbalkezesebb ember is tökéletes párolt rizst tud készíteni:

a titok az, hogy nem tűzhelyen, hanem sütőben készül!

Egy lábasba beleöntjük a rizst, és másfélszer annyi vízzel felöltjük, sózzuk, majd 200 fokos sütőben 20 percig főzzük. Az eredmény: tökéletes, se nem kemény, se nem szétfőtt, kissé ragacsos, de mégsem összeálló, egyszóval tökéletes rizs. Nem ég le, nem kell kavargatni, nem kell nézegetni.

Ám nem volt idő és lehetőség mindig bekapcsolni a sütőt, én pedig továbbra sem akartam lemondani a finom rizsről, így aztán végre vettem a fáradságot, hogy átgondoljam, mitől is sikerül a sütőben készülő változat. Két abszolút forradalmi dologra jöttem rá (haha): az egyik a hőfok, másik pedig az én hozzáállásom.

Mivel a sütős változatban a forró sütőbe kerül be a lábas, a víz hamar felforr, az étel gyorsan főni kezd, és mivel zárt sütőben, állandó hőmérsékleten, lefedve készül, egyenletesen át is fő.

És ami a legfontosabb: nincs a folyamatban egy túlbuzgó személy – esetünkben szerény személyem –, aki folyton kevergeti, nyomorgatja, birizgálja az egészet. Szépen, nyugiban megfő a zárt rendszerben.

Úgyhogy megpróbáltam ezt a gyakorlatot a főzőlapra is átültetni: egyrészt meg kellett találnom a megfelelő hőfokot, másrészt le kellett nyugodnom, és bízni magamban és a kis rizsben. A mennyiségi arányokat továbbra is betartom:

mindig másfélszer annyi vizet teszek a rizshez, és nem öblítem át főzés előtt, csak só kerül rá. A főzőlap legmagasabb fokozatán kezdem a főzést, ez legjobban az indukciós tűzhelyeknél kivitelezhető, de gáz- vagy hagyományos villanytűzhelyen is sikerülhet, ekkor szerencsés, ha a vizet előzőleg felforraljuk, és úgy öntjük a rizsre, mert így tényleg másodpercek alatt elkezd főni az egész.

Miután az étel forr, várunk pár másodpercet, közben intenzíven kevergetjük, hogy ne kapjon le az alja, majd rátesszük a fedőt, a hőfokot takarékra – tényleg takarékra - vesszük és kész. Ennyi. Nem nyúlunk többet hozzá. Tényleg nem. Ha a fene fenét eszik, akkor sem. Nagyjából húsz perccel később felemelhetjük a fedőt, és csodák csodájára ott vár majd minket a tökéletes, enyhén összeálló, de mégsem ragacsos, ázsiai stílusú rizsköretünk.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Még több rizses témát itt találsz:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?