8 női séf, akik a feje tetejére állították a világot

Egy férfiak uralta világban sokak számára nehéz lehet nőként a csúcsra jutni, az elmúlt években azonban egyre több nő bizonyítja be, hogy van helye a legjobbak között. Így van ez a gasztronómiában, ahol szintén egyre több tehetséges nő mutatkozik be a világ előtt. Most azokat a gasztronómiai arcokat gyűjtöttük össze, akikre az egész világnak érdemes figyelnie.

Szakácsnak lenni nem könnyű dolog, hovatovább egy olyan szakmáról van szó, amelyben nem lehet sikert elérni kitartás, erő, türelem és állóképesség nélkül. Egész napos rohanás, 15, de akár 20 órán át tartó munkanapok, folyamatos ötletelés, állandósult csapatmunka és tucatnyi más kihívás áll elébe azoknak, akik ezt a hivatást választják, a kitartó munka azonban mindig meghozza a gyümölcsét. A gasztronómia világa sokáig férfiak uralta hely volt, a szakmában azonban egyre több kap kiemelt helyet, nem hiába...

Az ízekkel való bátor, mégis gyengéd kísérletezéshez, az esztétikum megtalálásához és a harmónia tányéron való megalkotásához nem érthet mindenki, a következő nők viszont nem csak, hogy tudják, mit csinálnak, valóságos művészetté emelik az ételkészítést!

Bo Songvisava

A bangkoki születésű Bo-t gyerekkorától vonzotta a főzés, sokáig mégsem tudott álmainak élni, thai édesanyja és tajvani édesapja ugyanis hagyományosabb szakmát szerettek volna gyermeküknek, ráadásul abban az időben, mikor Bo tanult az országban nem is nagyon volt olyan intézmény, ahol elsajátíthatta volna a főzés tudományát. A lány végül – kiszakadva a megszokott közegből Ausztráliában tanulta ki a szakmát, visszatért Thaiföldre és most férjével együtt vezetik a Michelin-csillagos Bo.Ian éttermet, amely az első, csillagos étterem egész Thaiföldön.

Bo-ék amellett, hogy hagyományos thai és tajvani konyhát vezetnek, a fenntarthatóságra is odafigyelnek, az étterem ugyanis megújuló napenergiából tartja fenn magát, saját fűszereskerttel rendelkezik, és az alapanyagokat is helyi termelőktől szerzik be.

Bo Songvisava munkásságát néhány évvel ezelőtt a Netflix egyik legelső dokumentumfilm-sorozata, a Chef's Table is bemutatta, étterme pedig 2019-ben a Világ legjobb 50 éttermének 19.helyezettje lett. Bo együtt viszi éttermét férjével, Dylan Jones-szal, akivel nem mellesleg két kisfiút is együtt nevelnek.

Christina Tosi

Az amerikai származású, olasz felmenőkkel rendelkező Christina Tosi-nak bár mindig is imádott hobbija volt a főzés, különösen a cukrászat, ám sokáig ő sem gondolta volna, hogy egyszer majd ő lesz az egyik leginnovatívabb női szakács Amerikában. Tosi sokáig tolmácsnak készült, végül azonban szenvedélyének hódolva ma már övé az egyik legnagyobb amerikai kézműves pékség/cukrászdalánc, a Milk Bar, amely szorosan együttműködik a szintén világhírű Momofuku csoporttal. A Food and Wine magazin 2014-ben Tosi-t a világ leginnovatívabb nőjének szavazta meg az élelmiszeriparban.

Niki Nakayama

A japán gasztronómia szerelmeseinek mindenképpen érdemes megjegyeznie Niki Nakayama nevét, az amerikai-japán mesterszakács ugyanis szó szerint mestere a japán kaiseki konyhának, amely úgyis mondhatnánk, hogy az ázsiai gasztronómia haute cuisine-je. Nakayama ételeiért egészen Los Angeles-ig kell repülnünk, a n/naka azonban garantáltan emlékezetes vacsorát ígér mindenki számára: menüje az év minden évszakában a szezonalitást hangsúlyozza, a fogások pedig úgy vannak felépítve, hogy a hozzávalókat az előkészületek sorozatával mutassák be: a nyers ételeket grillezett ételek követik, majd jönnek párolt ételek, aztán a sült ételek, és így tovább, a könnyedtől a nehézig, majd ismét a könnyűig.

Niki Nakayama a Masterchef című amerikai gasztroreality-ben is vendégzsűrizett (Fotó: FOX via Getty Images)

Nakayama munkásságára azért is érdemes figyelni, mert hosszú út vezetett odáig, míg sikerült feltörnie a csúcsra.

Sokáig dolgozott Japánban, és a japán konyha túlnyomórészt férfiak által uralt világa további akadályokat jelentett számára, hiszen folyamatosan bizonyítania kellett, hogy szakácsként milyen képességei vannak.

Sokszor semmibe nézték, volt, hogy egy férfi a konyhában meglátva Nikit inkább kisétált az étteremből. Nakayama ma már csak zárt konyhában dolgozik, ahol a vendégek nem tudnak felette ítélkezni csupán azért mert nő. Szerencsére nincs oka panaszra, mert a n/naka ma már két Michelin-csillaggal rendelkezik, 2019-ben a Food and Wine összeállításában pedig a világ legjobb 30 étterme közé sorolták.

Dominique Crenn

Dominique Crenn az első olyan francia séf az Egyesült Államokban, aki mind a három megszerezhető Michelin-csillaggal rendelkezik. Dominique-ot 18 hónaposan fogadták örökbe, édesanyja szakács, édesapja pedig poltikus volt, így már egészen fiatalon nagy érdeklődést mutatott a főzés iránt, ráadásul már gyerekkorában is több lehetősége volt arra, hogy neves francia éttermek ételeit kóstolhassa meg. Crenn az 1980-as években költözött San Francisco-ba azért, hogy még több tapasztalatot és inspirációt szerezhessen a főzéshez. Több helyi étteremben is dolgozott, és sikerült odáig felküzdenie magát, hogy vezető séf pozícióba kerüljön a jakartai Intercontinental Hotelben. Ő volt az első női head chef Indonéziában.

Első éttermét, az Atelier Crennt 2011-ben nyitotta, a siker pedig hamar jött és maradt is, hiszen 2014-ben már második alkalommal sikerült megtartania két Michelin-csillagát, 2016-ban ő lett a világ legjobb női séfje a Világ 50 Legjobb Éttermének listáján, 2018-ban pedig az étterem megkapta harmadik csillagát is.

Ana Roš

Ana Roš szlovén szakács, étterme, a Hiša Franko pedig a világ 38. legjobb étterme a World's 50 Best Restaurants listáján. Ana autodidakta módon tanulta ki a szakmát, gyerekkorában alpesi síelőnek készült, még a jugoszláv ifjúsági válogatott egyik tagja is volt, azonban később úgy döntött, nem a téli sportok érdeklik őt első sorban.

Roš egyetemi évei alatt ismerkedett meg későbbi férjével, a szintén szlovén származású Valter Kramarral, akinek szülei évek óta vezették a már akkor is neves Hiša Franko éttermet.

Ana a kétezres évek eleje óta vezeti az éttermet, mely az első szlovén étterem, amely egyszerre két Michelin-csillagot is magáénak tudhat, Ana Roš pedig 2017-ben a világ legjobb női séfjének lett megválasztva World's 50 Best Restaurants által.

Nancy Silverton

Nancy Silverton amerikai szakács, pék és könyvszerző. Silvertonnak nagy szerepe van a kovászos és kézműves kenyerek népszerűsítésében az Egyesült Államokban. Nancy fiatalon politológusnak készült, ám már az egyetem első évében rájött, hogy a gasztronómia sokkal jobban érdekli őt. A nyolcvanas évek elején cukrászséfként dolgozott Wolfgang Puck Los Angeles-i éttermében, a Spagoban, 1986-ban pedig kiadta első saját könyvét Desszertek címen.

Pár évvel később férjével megnyitotta első éttermét, a Campanille-t, amely már az első években is nagyon sikeres volt. Silvertont egy cikk alapján kezdte el érdekelni a kovászkészítés, 6 hónapon keresztül éjt-nappallá téve igyekezett kitanulni a pékszakma titkait, onnantól kezdve pedig nem volt megállás: Nancy Silverton lett a legismertebb kovászos pék Los Angeles-ben, ahol addig szinte nem is ismerték a kovász fogalmát. Ma már Nancy Silverton nevét mindenki ismeri Amerikában, 2007-ben megnyitotta New York-i éttermét, a Michelin-csillagos Osteria Mozza-t, melynek azóta Szingapúrban és a kaliforniai Newport Beach-en is van étterme.

Anne-Sophie Pic

Anne-Sophie Pic francia séf, a három Michelin-csillagos Maison Pic étterem vezetője. Ő a negyedik női szakács, aki három Michelin-csillagot nyert, és a világ 50 legjobb étterme 2011-ben a legjobb női szakácsnak választotta meg.

A Maison Pic 1889-ben nyílt meg, Anne-Sophie édesapja és nagyapja is híres francia séfek voltak, utóbbi, Andre Pic 1939-ben először szerzett három Michelin-csillagot az étteremnek.

A fiatal lány nem akarta követni a családi hagyományt, inkább menedzsmentet tanult, a kilencvenes években azonban visszatért otthonába és az étterembe is, ahol édesapjától kezdte el kitanulni a séfmesterséget.

1995-ben édesadpja halálát követően az étterem elvesztette harmadik csillagát, Anne-Sophie onnantól kezdve pedig elhivatottan dolgozott azért, hogy visszaszerezze a szerinte édesapját szimbolizáló harmadik csillagot. 2007-ben visszaszerezte a minősítést, néhány évvel később pedig saját nevével fémjelzett éttermet nyitott Svájcban. Jelenleg ő az egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb francia séf.

Cristina Martinez

Cristina Martinez mexikói szakács és bevándorlási aktivista, aki Philadelphiában telepedett le és csinált karriert. Martinez története egyáltalán nem hétköznapi, papírok nélkül lépett be az Egyesült Államokba, a mexikói határtól pedig meg sem állt Pennsylvania fővárosáig, ahol egy olasz étteremben ismerkedett meg későbbi férjével, Benjamin Millerrel. Mikor az étteremben kiderült, hogy Christina illegális bevándorló, azonnali hatállyal felmondtak neki, a nő pedig onnantól kezdve saját otthonában kezdett el főzni mexikói bevándorlóknak.

Férjével 2015-ben nyitották meg állandó éttermüket, a South Philly Barbacoa-t.

A barcbacoa egy dél-amerikai húsétel, ez Martinez egyik specialitása, 2016-ban a helyeta Bon Appétit magazin a tíz legjobb új étterem közé választotta Amerikában.

Cristina és férje, Benjamin aktívan támogatják a papírokkal nem rendelkező bevándorlókat az éttermi ágazatban sőt, létrehoztak egy szervezetet is, amely a dél-amerikai bevándorlók jogait támogatja.

Címlap: Ana Roš/hisafranko.com


További érdekességek a gasztronómiát meghatározó nőkről:

Címlapról ajánljuk

További cikkek