Innen tudod, mennyi sóra van szükség a házi savanyú káposztához

Savanyú káposztát készítesz? Akkor Napi Tippünk segít pontosan meghatározni, mennyi sóra van szükséged hozzá!

A fermentálás reneszánszának köszönhetően egyre többen vágnak bele az erjesztés művészetébe, így a házi savanyú káposzta készítése is új lendületet kapott. De mi ebben a meglepő? Ahelyett, hogy állandóan a boltban kellene venned a savanyú káposztát, fillérekből és egyszerűen elkészítheted magad otthon is, ráadásul ilyenkor pontosan tudod, mi kerül a befőttes üvegbe. A legalapvetőbb recepthez mindössze két fő összetevőre van szükséged: káposztára és sóra. Azonban utóbbi mennyiségén áll vagy bukik vállalkozásod sikere. A só mennyiségének meghatározásához pontos számításokat kell végezned, a szemmérték nem lesz elegendő az igazán jó savanyú káposztához. Ne aggódj, mondjuk is, mit kell tudnod:

Innen tudod, mennyi sóra van szükséged a savanyú káposztához

Először is, tudnod kell, mennyi káposztát fogsz feldolgozni: mérd le a káposztát mosás és aprítás után, így megkaphatod a pontos mennyiséget, amit fermentálni fogsz.

Ezután jöhet a matek: fél kiló káposztához másfél teáskanál só szükséges. Ha sósabb savanyú káposztát szeretnél, növelheted a só mennyiségét 2 teáskanálra. Többet számolgatnál? A szükséges só mennyiségét úgy is meghatározhatod, hogy a káposzta súlyának körülbelül 2%-át adod hozzá.

Ezek a számok nincsenek kőbe vésve, csupán kiindulási pontként szolgálnak a jó íz- és erjedési egyensúly eléréséhez. Egyébként a személyes preferenciák és a környezeti tényezők alapján módosulhatnak. Ha például hidegebb az időjárás, célszerű a só mennyiségét körülbelül 1,5%-ra csökkenteni. Ezzel szemben, ha melegebb van, akkor egy kicsit több só előnyös (például 2,5%) az erjedési folyamat lassítása és a romlás megelőzése érdekében.

A megfelelő sóhasználat a savanyú káposzta erjesztéséhez fontos

Ahogy már kitalálhattad, a sót nem csak azért használjuk, hogy a savanyú káposzta jobb ízű legyen. Az erjedési folyamatban is döntő szerepet játszik. A káposztával együtt a só elősegíti a hasznos baktériumok (jelen esetben a lactobacillus, aminek semmi köze a laktózhoz!) növekedését, miközben gátolja a rossz baktériumok elszaporodását. Ez a laktofermentációs folyamat tartósítja a káposztát, fokozza savanykás ízét, és növeli tápértékét.

Ebből következik, hogy a túl kevés vagy túl sok só használata jelentősen befolyásolhatja a végeredményt. A túl kevés só elégtelen erjedéshez vezethet, ami pépes állagot vagy akár azt is eredményezheti, hogy megromlik a káposztád, mivel a káros baktériumok szaporodását nem gátolta kellő mértékben.

Másrészt a túl sok só akadályozhatja az erjedést, ami túlságosan sós savanyú káposztát ad, ami pedig ízben nem hozza az elvártakat.

Abban az esetben, ha úgy találod, hogy túl sok sót adtál a káposztádhoz, ne aggódj, van egy egyszerű megoldás erre a problémára. Ha még időben felfedezed a malőrt, még mielőtt a káposzta erjedni kezdene, akkor a felesleges sót felhígíthatod úgy, hogy több káposztát vagy vizet adsz a keverékhez. Ha azonban már az erjedés után veszed észre, hogy a káposzta túl sós, akkor friss vízben érdemes átöblíteni, hogy kimosd a felesleges sót belőle. Ezzel a módszerrel azonban óvatosan, mert a káposzta kissé íztelen lehet, és a jó baktériumok elvesztését is kockáztatod ezzel.

Forrásunk volt.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


További hasznos konyhai tippekkel gazdagodhatsz:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Társasházi pályázat három egyszerű lépésben

Május 31-ig küldhetitek el ötleteiteket az OTP Bank Társasházi Pályázatára. A határidő közeleg, de megéri sietni, hiszen 15 társasházi közösség nyerhet összesen 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk