Nagyobb esélyük van a komoly betegségekre azoknak, akik kocsival járnak munkába

Egy friss kutatás szerint nagyobb a rák aránya az autósok között, a biciklisek és a tömegközlekedők jobban járnak.

Ha minden nap kocsival közlekedsz, az sokkal rosszabb az egészségedre nézve, mint gyakorlatilag bármilyen más közlekedési mód – derül ki egy friss kutatásból. Az Imperial College London és a Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja 25 éven keresztül több mint háromszázezer ingázó egészségügyi állapotát követte végig, egészen 1991-től 2016-ig, és megállapította, hogy mind a biciklizés, mind a sétálás, de még a vonatozás is egészségesebb az autózásnál.

A The Lancet Planetary Health tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a rendszeres autózással mind a rákra való hajlam, mind a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása, de még az átlagos halandóság is növekedett. A kutatók az eredményeket igazították az olyan faktorokra, amelyek megváltoztathatják az ember egészségét: többek között az életkorra, a nemre vagy a szocioökonómiai státuszra is.

Az analízisben messzemenően a biciklisek jártak a legjobban: az autósokhoz képest 11 százalékkal csökkent a rák kialakulásának esélye náluk, és a daganatos betegségekben való elhalálozás is 16 százalékot csökkent. A szív- és érrendszeri betegségek miatti halandóság 24 százalékkal, az összhalandóság pedig 20 százalékkal volt alacsonyabb esetükben, mint azoknál, akik minden nap kocsival jártak.

via GIPHY

Azt érdemes megjegyezni, hogy a kutatási időszak alatt az emberek mindössze 3 százaléka járt biciklivel munkába, ami nagyon alacsony. 11 százalékuk sétált, 18 százalékuk a tömegközlekedést használta, és 67 százalékuk járt autóval. A sétálás minimálisan volt egészségesebb, mint az autózás, de a vonatozás megint jelentős egészségügyi javulást jelentett. A kutatók szerint az autósok nem azért ilyen egészségtelenek, mert több légszennyezés éri őket, hanem inkább azért, mert összességében kevesebbet mozognak. A szakértők azonban azt is megjegyezték, hogy az adatok között nem szerepeltek olyan fontos információk, mint hogy milyen volt a vizsgált emberek étrendje, vagy hogy éppen dohányoztak-e.

A kutatók feltételezik, hogy a koronavírus-járvány miatt talán megnőtt a sétálók és a biciklizők aránya, így ezzel együtt csökkenhet a daganatos betegségben és szív- és keringési problémákban szenvedők száma is. Arra viszont felhívják a figyelmet, hogy a vírusveszély miatt mellőzött tömegközlekedés helyett senki ne az autót válassza, ha teheti, hanem keressen más, egészségesebb közlekedési módokat, például sétáljon többet.

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek