Ezt sose csináld a krumplival, miután hazavitted a boltból

Napi Tippünkben választ kapunk az égető kérdésre: meg kell mosni a krumplit, miután hazavittük a boltból?

Logikusnak tűnik, hogy a boltból, piacról hazahozott krumplit érdemes megmosni, hiszen gyökérzöldség lévén a földből jött, és még ha le is tisztították némileg, akkor is maradhat rajta piszok. De vajon tényleg ez a legjobb a zöldség tárolása szempontjából? Ha eddig dilemmáztál ezen, akkor most eláruljuk, meg kell-e mosnod a krumplit, miután hazavitted a boltból.

Íme, a válasz meg kell-e mosni a krumplit, miután hazavitted

Meg kell mosni a burgonyát, miután hazavitted a boltból?  

Nem, a burgonyát nem ajánlott megmosni, mielőtt eltennéd a helyére a konyhádban. Éppen azzal tudod meghosszabbítani az eltarthatósági idejét, ha pontosan úgy tárolod otthon is, ahogyan megvásároltad.

Tehát függetlenül attól, hogy milyen típusú krumplit viszel haza a boltból, hagyd ki a mosást, és tárold hűvös, sötét helyen. A mosásra csak közvetlenül azelőtt kerüljön sor, hogy felhasználnád a burgonyát.

A krumplit közvetlenül a felhasználása előtt mossuk meg

Miért rossz ötlet a burgonyát tárolás előtt megmosni?

Azért, mert a hideg vízzel történő mosás nedvességet juttat a burgonyába, ami potenciálisan baktériumok elszaporodásához vezethet.

A burgonya hűvös, sötét és száraz környezetben szeret lenni, és ennek megfelelően így is kell tárolni, hogy meghosszabbítsd az eltarthatósági idejét.

Ha véletlenül nedvesség éri, a krumplidon penészt fedezhetsz fel. A hosszan tartó nedvességhatás következtében baktériumok vagy gombák juthatnak a burgonyába, amik felgyorsítják a gyökérzöldség romlását.

Tippek a burgonya tárolásához

A burgonya a hűvös, sötét és száraz helyiségeket kedveli. Az ideális az 5-7 Celsius-fok lenne, ezért arra is ügyelj, hogy a burgonya tárolására szolgáló tér - legyen az egy kamra vagy egy szekrény hátsó része – ne is legyen túl hideg. Mivel a legtöbb hűtőszekrény 3-4 Celsius-fok körül mozog, ezért a burgonya hűtőben való tárolása nem tanácsos.

A műanyag zacskóban történő tárolást is érdemes hanyagolni, mivel ez az anyag elősegítheti a páralecsapódást és nedvességet juttathat a zöldségbe. Ehelyett tartsd nyitott papírzacskóban, vagy csak szabadon egy tálban vagy kosárban.

Tehát, ha bevált szokás nálad, hogy azonnal minden alapanyagot megmosol, mikor hazahoztad a boltból, figyelj, hogy a nagy lendületben a krumpli véletlenül se kerüljön a csap alá. Bőven ráérsz erre főzés, sütés előtt.

Forrásunk volt.


A konyhai alapokban is segítséget nyújtunk:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Mirage étterem – Ahol a fővárosi minőség a vidékkel találkozik

A két éve felújításon átesett Mirage egy stílusos, mégis kellemes hangulatú étterem, a környék egyik legkiemelkedőbb vendéglátóhelye. A fürdőkomplexum vonzásában elhelyezkedő Mirage a Hotel Délibáb szálloda éttermeként nagyszabású célt tűzött ki maga elé: amellett, hogy ők a régió egyetlen széles választékú steak house-a, leendő degusztációs menüjükkel a fine dining iránt érdeklődő réteget is szeretnék magukhoz vonzani. Mint mondták, ez a 10 fogásos menü és a marhahúsuk az, ami valóban tükrözi azt a minőséget, amit ők képviselni akarnak a környéken és a hazai gasztronómiában egyaránt.

Címlapról ajánljuk

6 megkerülhetetlen sztrapacskalelőhely az országban – a palócföldi vendégháztól a...

Juhtúró, szalonna, krumpli, liszt, tojás. Az igazi rajongók máris tudják, hogy ebből a bevásárlólistából csakis a sztrapacska sülhet (főhet) ki. De merre menjünk akkor, ha szeretnénk beülni valahová egy jó sztrapacskára? Ez az étel maga a gasztrodemokrácia: a tálcás étkezdéktől a csárdákig, a gourmet éttermektől a turistaházakig vagy éppen sörözőkig mindenféle konyha szívesen veszi fel az étlapjára. 6 megbízható helyet ajánlunk, ha egy jó sztrapacska a cél!

Nosalty

További cikkek