Ezért érdemes gyakran kamillát alkalmazni – Már Kleopátra is használta

Az egyik legismertebb gyógynövényünk, ami ráadásul hungarikum is. De mégis miért érdemes gyakran bevetni, ha baj van? Mutatjuk!

A kamilla, más néven orvosi székfű egy ősi gyógynövény, amit már az ókori egyiptomiak és görögök is használtak. Mivel nem igényel sok törődést, ezért rengeteg helyen termesztik a világ több pontján is. A kamilla rengeteg egészségügyi problémára bevethető, ráadásul az ára sem borsos, így szinte mindenki számára elérhető.

Fantasztikus, mi mindenre jó ez a kis virág

Milyen panaszokra nyújt megoldást?

A kamillát külsőleg illóolajként, belsőleg, leginkább teaként alkalmazzuk. A virágban lévő, kék színű olajat elsősorban gyulladáscsökkentésre alkalmazhatjuk, a benne lévő flavonoidok pedig görcsoldó hatással rendelkeznek, azonban gombaellenes és antibakteriális hatásáról is ismerjük, egyes hatóanyagai pedig sebgyógyításra is alkalmasak.

A virágból készült tea gátolja a gyomorban és bélrendszerben lévő fekélyek kialakulását, de a legtöbben akkor használják, ha megfáznak, hiszen remekül  enyhíti a felső légúti panaszokat, illetve remek öblögetőszer válik belőle torokgyulladás esetén. Ha hörghuruttal vagy más légzőszervi betegséggel küzdünk, bátran inhaláltunk vele. Emellett az emésztőrendszerre is kiváló hatással van: gyomorfekély, gyomor - és bélhurut esetén, vagy ha puffadással küzdünk, készítsünk a virágból teát.

Továbbá nyugtató hatása is van, így ha nehezen alszunk el, akkor is segítséget nyújt. Illetve aranyeres panaszokra, fekélyes sebekre, aftára, és egyéb a szájban keletkező gyulladásos betegségekre is megoldást nyújthat.

Hogyan alkalmazhatjuk?

  • Tea: 1 púpozott teáskanálnyi kamillát vagy 2 púpozott teáskanálnyi friss gyógynövényt 2 dl forrásban lévő vízzel leöntünk, majd hagyjuk állni 10 percig, lehetőleg letakarva. Ha letelt az idő szűrjük le, és lassan kortyolgassuk el.
  • Inhalálás: egy tál forralt vízhez adjunk 2 teáskanál virágot, vagy 5 csepp olajat, majd a gőzt inhaláljuk be légzőszervi panaszok esetén.
  • Fürdő: tegyünk a fürdővizünkbe 4-5 csepp illóolajat, ez segít a sebgyógyulásban és megnyugtatja a bőrt, illetve segít a menstruációs fájdalmak enyhítésében is.
  • Öblögetés: gargalizáljunk egy csésze forróteával reggel és este, ha ínygyulladásunk, aftánk vagy torokfájásunk van.
  • Borogatásként: áztassunk egy mullkendőt a teába, majd rakjuk a gyulladt bőrfelületre, hagyjuk 5 percig hatni. 

Még több gyógynövény:

Forrásaink voltak.

Címlapról ajánljuk

További cikkek