Itt a válasz, el kell-e mosni az új edényeket használat előtt

Sokan megrögzötten lefertőtlenítenek minden új konyhai eszközt, míg másoknak eszükbe sem jut. Mi a jó megoldás?

Nincs is annál jobb, mikor a sütés-főzés szerelmesei meglepik magukat egy új konyhai eszközzel, vagy ajándékba kapnak a családtól/barátoktól egy új keverőtálat vagy egy fazekat. Ezt azok értékelik igazán, akik sokat sürögnek a konyhában, és alig várják, hogy bevessék az újonnan érkező segítőt.

Általában már másnap elkészül az új serpenyőben a tojásrántotta, de rögtön felmerül az egyik legalapvetőbb és legfontosabb kérdés:

elmostuk-e használat előtt?

Erre az egyszerű kérdésre mindössze két válasz létezik, és nincsen középút. Itt van a „Nyilvánvalóan elmosom, miért is ne tenném?” És ott van a másik oldal is: „De hiszen ez vadonatúj, miért lenne piszkos?”

Ben Chapman, Ph.D., élelmezésbiztonsági szakértő és egyetemi professzor szerint, ha nem tisztítod meg a friss edényeket, annak igazából rendkívül alacsony a kockázata az egészségre nézve, de mint mindig, itt is van egy rizikófaktor. Ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy valamilyen mikroműanyag, vagy a raktározás során keletkezett por ráragadt az eszközökre. Ez sem mérgező, de elképzelhető, hogy a kész ételek ízén megérzünk valamit, ami eltér a megszokottól.

via GIPHY

Azzal semmit sem ártunk, sőt, ha megpróbáljuk ezt elkerülni, és sima szappanos vízzel elmossuk, majd a végén leöblítjük, biztosan minden, a gyártás vagy a szállítás során rákerülő, oda nem illő anyag eltűnik.

Sokan inkább azért súrolják meg a háztartási kiegészítőket, mert a boltok polcain a szorgosan válogató kis kezek maszatos ujjlenyomatai díszíthetik őket. A szakember szerint azonban ezzel sem foglalkozni, mármint a baktériumok szempontjából. De biztos, hogy nyugodtabban kezdhetünk neki a főzésnek, ha minden patyolat tiszta.

Ezeket olvastad már?

Címlapkép: iStock

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek