Így csíráztass házilag ehető csírákat!

Az ehető csírák nevelése új keletű hobbi, ám kiválóan illeszkedik a városi élethez, fillérekből megvan, a gyerekek is élvezik, ráadásul a csírák egészségesek és finomak is!

Amikor szakácsvizsgára készültem, minden nap új ételt tálaltam otthon. Hamar ráuntam a cserépből szüretelt petrezselyemre, korianderreésbazsalikomra – és akkor ráleltem a csírákra. Hamarosan ezt adtam hozzá a salátákhoz, szendvicsekhez, levesekhez is.
E cikkhez négyféleképp csíráztattam: terrakotta és műanyag tálban (többszintes mindkettő), vattán és befőttesüvegben. A magokat folyó vízben átmostam, és langyos vízben beáztattam őket éjszakára. Nagyjából 1-2 evőkanálnyi magot használtam mindegyikből mérettől függően (retek, mungóbab, brokkoli,görögszéna és zsázsa – és igen, az azonos magasságra növőket lehet kombinálni is).
A csíráztatás kb. 4-7 napot vesz igénybe. Tehát a lépések:

1. Mosás

2. Áztatás

3. Csíráztatás

4. Szüretelés

Tanácsok a különböző módszerekhez:

  • A terrakotta csíráztató tálat előtte célszerű beáztatni, különben elszívja a vizet a magoktól. Ha beleszáradna vagy belerohadna valami, főzéssel vagy sütőben sterilizálhatjuk. Mosogatószer minden esetben tilos!
  • A műanyag csíráztatótál előnye a könnyű tisztíthatóság!
  • A vattásmódszerhez bármilyen tálka használható; én lapos arctisztító vattakorongot terítek ki egy rétegben (kb. 12 db).
  • A befőttesüvegethasználat előtt alaposan el kell mosni, és a tetejére gézlapot teszünk, amit egy befőttes gumival odafogatunk.
  • Acsíráknak az elején nem kell napfény, de ha kipattantak, akkor ablakpárkányra rakva vagy speciális lámpa alá helyezve gyorsabban nőnek. Ugyanez a hő esetében is, de a fűtőtestre helyezést nem ajánlom!
  • Bárhogylocsolhatunk, de a csírák törékenyek, tehát csak óvatosan. A befőttesüveg esetében mindennap öblítsük át a csírákat (a gézlapot nem szükséges eltávolítani). Nálam egy kézi permetező vált be a locsolására. Napi kétszeri, ésszerű locsolás az ajánlott (ha túl kevés a víz, a csíra elszárad, ha túl sok, akkor berohadhat), a lényeg, hogy mindig nedves legyen.
  • Avattánál mindenképp ajánlom az olló használatát, és ha valaki ódzkodik az apró gyökerek fogyasztásától, akkor nekik is ez a legpraktikusabb eszköz a szüreteléshez.

A házi csíráztatás előnyei:

  • alacsony az előállítási költség,
  • kevés gondozást igényel,
  • évszaktól függetlenül és hamar rendelkezésre áll,
  • mindig friss,
  • biztos forrásból származik,
  • személyre szabható, variálható

Miért előnyös számunkra?

A mag a fiatal növények tápanyagraktára, ahol ásványi anyagok, antioxidánsok és vitaminok halmozódnak fel. A növény csíraállapotban tartalmazza a legtöbb enzimet, ez pedig segíti a hasznos anyagok felszívódását és a salakanyagok kiválasztását. A magban található keményítő a csírázás során egyszerű cukrokra bomlik le, tehát azonnali energiaforrást biztosít szervezetünk számára.

További tanácsok:

  • Csak étkezési célra alkalmasvegyszermentes biomagokat használjunk (beszerezhetők a bioboltokban, élelmiszerboltokban, és ezt mindig feltüntetik a csomagoláson).
  • Amagokat hűvös, száraz, sötét helyen tároljuk egy légmentes dobozban vagy befőttes üvegben.
  • Hasteril körülmények között dolgozunk, nem szükséges megmosni a csírákat fogyasztás előtt, de ha földbe vagy homokba gyökereznek, akkor ajánlott leáztatni ezt róluk, és átmosni párszor.

További ismeretszerzéshez ajánlom Bükkerdő Gergely Csíra ABC című könyvét vagy a Sprout People angol nyelvű oldalát.

Ezeket olvastad már?

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!

Rosanics Petra

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?