Készíts nagyon szaftos és húsos HORTOBÁGYI palacsintát egy óra alatt

A hortobágyi palacsinta igazi hungarikum, mégis kevesen vágnak bele az elkészítésébe otthon. Pedig nem nagy ördöngösség, lássuk, mitől lesz igazán ízletes és szaftos ez a klasszikus fogás!

A hortobágyi húsos palacsinta igazi klasszikus, magyaros fogás, a turistacsalogató éttermek menüjének egyik fő alapeleme, mégis kevés olyan vendéglátóhely van (persze békeidőben, amikor nincs minden bezárva), ahol igazán jót lehetne belőle kapni. A hortobágyi palacsintához nem kell több alapanyag, mint egy jó hétvégi pörkölthöz, ha pedig már ilyen könnyen adott minden lehetőség, ugyan miért ne készítenénk el mi magunk, ha semmi sem akadályoz benne?

Egy kicsit térjünk vissza az alapokhoz. A klasszikus hortobágyi palacsinta első, kőbe vésett szabálya a borjúhús megléte, az első hortobágyi palacsinták ugyanis csakis ebből készültek – forrásaink szerint egy korabeli szakácskönyv az 1500-as években említi először a paprikás szósszal, pörkölttel szervírozott palacsintát. Borjúhúst viszont nem sétagalopp beszerezni manapság, bár jobb henteseknél próbálkozhatunk az igényünkkel, de ha más nem, marad a csirke különböző részeiből főzött változat. Mi most csirkecombból fogunk dolgozni.

Hozzávalók 4 adagnyi töltelékhez: 6 db csirkecomb, só ízlés szerint, bors ízlés szerint, fűszerpaprika ízlés szerint, 1 dl napraforgó olaj, 2 db vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 liter víz, 1 db paprika, 1 db hegyes erős paprika, 1 db paradicsom, 330 g tejföl, 2 evőkanál finomliszt

A palacsintához: 15 dkg finomliszt, só ízlés szerint, 3 db tojás, 3.5 dl tej, 0.5 dl napraforgó olaj

A csirkecombokat sózzuk-borsozzuk, a bőrt pedig mindenképpen hagyjuk rajta, hiszen a benne lévő kollagén segít nekünk abban, hogy a szaft sűrű, vastag, kanál hátán megtapadó legyen, anélkül, hogy lisztet meg mindenféle fölösleges keményítőt kellene használnunk. Egy lábasban olajat hevítünk, és körbepirítjuk a combokat, majd félretesszük.

Ugyanebben a lábasban folytatjuk az apróra vágott vöröshagyma párolásával (szükség szerint kevés vízzel rásegíthetünk a folyamatra). Jöhet mellé a felaprított fokhagyma, majd néhány perccel később az apró kockára vágott paprikák és paradicsom. Kevés vízzel felöntjük, és összefonnyasztjuk a zöldségeket. Sózzuk-borsozzuk, megszórjuk fűszerpaprikával (akár egy kevés köménymagot is adhatunk hozzá).

Ha összeállt a pörköltalapunk, visszatesszük a megpirított csirkecombokat, óvatosan keverünk rajta egyet, majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje őket. Puhára főzzük, közben elkészítjük a palacsintatésztát.

Egy tálba szitáljuk a lisztet és a sót, majd jöhetnek a tojások és folyamatos keverés mellett a tej, végül egy kevés olaj. Csomómentesre keverjük, és a hűtőben pihentetjük legalább fél órát, majd enyhén olajozott serpenyőben kisütjük. Amíg a tészta pihen, visszatérhetünk a pörkölthöz!

A kulcs a sok krémes szaft

Ha a csirkecombok megpuhultak, kihalásszuk őket. Egy tálba öntjük a tejfölt, majd rászórjuk a lisztet, és csomómentesre keverjük. Egy-két merőkanálnyi szafttal elkeverjük, majd az egészet a lábasba öntjük, és elkeverjük, sűrűsödésig tovább főzzük.

A csirkecombokat apróra vágjuk, szálakra szedjük, majd a sűrű szaftból 1-2 merőkanállal hozzákeverünk.
A kisült palacsinták közepére halmozunk 2-3 evőkanálnyi szaftos csirkét, majd jöhet a palacsintahajtogatás: háromszögekbe összehajtva vagy kis batyukba is pakolhatjuk a húst, tálalás előtt pedig locsoljuk meg a paprikás szósszal. Ezt csakis közvetlenül előtte tegyük, mert egyébként a palacsintatészta magába szívja az isteni, krémes feltétet.

A teljes receptet itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd el valakinek, akinek éppen jól jönne!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Ezek a receptek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek