A szeretteink is felelősek lehetnek azért, hogy nem tudunk lefogyni

A diétázás egy olyan út, amin általában egyedül kell végigmennünk, de ha megvan a megfelelő támogató közeg, az nagyon sokat jelenthet.

Az Angliában található Surrey Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogy a fogyókúrázó családja és barátai milyen hatással vannak magára a diétázóra – és az ő sikerességére.

Az eredményeik pedig nem éppen biztatóak: arra jutottak, hogy a szeretteink akár tudatosan, akár teljesen tudat alatt, de megpróbálhatják szabotálni a fogyásért tett erőfeszítéseinket. A Surrey-i csapat szerint az ilyen jellegű szabotázs többféle formában is jelentkezhet, például úgy, hogy a hozzánk közel állók próbálnak minél többet etetni minket, hogy az egészséges táplálkozás ellen hangolnak minket, de arra is találtak bizonyítékot, hogy akár még össze is beszélhetnek ellenünk. Jane Ogden, az egyetem egészségpszichológia professzora és a tanulmány vezető szerzője a következőképp magyarázta ezt:

A szeretteink is felelősek lehetnek azért, hogy nem tudunk lefogyni

A súlyvesztés általában változást jelent, onnantól, hogy önbizalmat ad az embernek, egészen a szociális kapcsolataik dinamikájának megváltozásáig. Sokan pedig nem örülnek az ilyen jellegű változásoknak, így tudatosan vagy tudat alatt megpróbálhatják elterelni az embert a fogyási kísérleteitől, hogy a dolgok ugyanolyanok maradhassanak, mint régen.

Ogden azt is hozzátette, hogy a továbbiakban is kívánnak hasonló kutatásokat folytatni, hogy kidolgozhassanak olyan, a családokat és a barátokat célzó módszereket, amelyekkel támogatóbbá válhatnak. Mert bár általában a lehető legjobb szándékkal közelednek a fogyókúrázók felé, a magatartásukkal mégsem segítik őket. Az emberek számos okból törekednek a fogyásra, legyen szó az általános egészségi állapotukról vagy csupán arról, hogy jobban érezzék magukat a bőrükben.

A barátok és a család támogatása felbecsülhetetlen értékű abban, hogy az emberek elérjék a céljaikat, de néha éppen ők, a hozzájuk legközelebb állók hiúsítják meg az erőfeszítéseiket azzal, hogy egészségtelen ételekkel csábítják őket vagy akadályozzák őket az egészséges életmód kialakításában

– tette hozzá professzor Ogden.

Ezt észben tartva tehát érdemes egy kicsit odafigyelni a közvetlen környezetre is, ha éppen kitűztünk magunk elé egy álomsúlyt, amit el szeretnénk érni!

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek