Étrendi ajánlások cukorbetegeknek

A kiegyensúlyozott cukorbetegétrendet nem ördöngösség jól megoldani, de akad pár szabály, amelyeket ehhez be kell tartatni.

Korábbi cikkünkben már ismertettük, hogy a helytelen életmód miként vezethet az ún. 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához. Cikkünkben azt is leírtuk, hogy az időben felismert 2-es típusú diabétesz elsődleges terápiája a megfelelő - lehetőleg személyre szabott - étrend, és a rendszeres fizikai aktivitás.

Elsődleges terápia: az életmódváltás

A diagnosztizált 2-es típusú cukorbeteg saját maga nagyon sokat tehet azért, hogy állapota ne romoljon, és életminősége pozitív irányba változzon. A rendszeres vércukormérés mellett fontos a vérnyomás és a vér koleszterinszintjének ellenőrzése is.

A fizikai aktivitás, sport jelenléte segít a vércukorszint csökkentésében, emellett erősíti a szívet, növeli az izomtömeget, és a stressz mérséklésében is szerepet játszik. Az aerob mozgásformák (pl. gyors séta, úszás, biciklizés) mellett ajánlatos az izmok erősítésére is koncentrálni, illetve a mindennapokban olyan egyszerű változtatásokat hozni, mint például lépcsőzés a lift használata helyett.

A táplálkozásnak elsődleges szerepe van a 2-es típusú diabéteszes betegek életében is. Bár sokan elsőre megijednek, és azt gondolják, hogy mostantól már semmi olyat nem ehetnek, amit eddig szívesen fogyasztottak, de nem kell mindenről lemondani, persze változtatásokra biztosan szükség van.

A betegség megállapításakor a kezelőorvos meghatározza a beteg számára szükséges napi energia- és szénhidrátmennyiséget, ez utóbbit étkezésekre is lebontva. 2-es típusú diabétesznél a háziorvos minden körülményt figyelembe véve gyógyszer adása nélkül, táplálkozás és mozgásterápiával is kezelheti a beteget. Ha a beteg állapota nem javul, akkor válik szükségessé a gyógyszeres kezelés is.

Olvastad már?

Mintaétrend: 1400 kcal/160 g szénhidrát

A 2-es típusú cukorbetegek étrendjének alapszabályai

Bár a sikeres gyógyuláshoz elengedhetetlen a dietetikus által összeállított személyre szabott étrend, vannak olyan alapelvek, amelyek általánosan érvényesek a cukorbeteg étrendben. Nézzük át ezeket!

  • Túlsúlyos vagy elhízott 2-es típusú diabéteszes beteg esetén az egyik elsődleges cél a testsúly fokozatos csökkentése, amely segíthet a vércukorszint csökkentésében is.
  • Általában a gyakori - ötszöri, hatszori - napi étkezés javasolt, de vannak olyan gyógyszeres terápiák, és inzulinos kezelések, amelyek mellett a napi háromszori étkezés is elég lehet. Ha csak életmódi terápiát ír elő az orvos, akkor törekedni kell a napi 5-6-szori étkezési ritmus kialakítására.
  • A cukorbeteg étrend egyik fő alappillére az egyes étkezésekre lebontott, meghatározott napi mennyiségű szénhidrátbevitel. Erre azért van szükség az inzulin nélkül kezelt betegeknél, hogy a szervezet inzulinelválasztását biztosítsa, illetve az egyes gyógyszerek bevétele utáni inzulinválasz a megfelelő mennyiségű szénhidrát bevitele nélkül a vércukor esését eredményezheti.

Olvastad már?

A 160 g szénhidrát diéta alapjai

  • Kerülni kell az olyan ételek, italok fogyasztását, amelyek gyorsan emelik a vércukorszintet (magas glikémiás indexű), ilyenek pl. a cukor, méz, az ezekkel készült készült ételek, és különösen az italok.
  • A tej, joghurt, kefir és a gyümölcsök szénhidráttartalmát mindig számolni kell, a magas cukortartalmú gyümölcsök pl. szőlő, aszalványok nem ajánlottak.
  • A gabonából készült ételeknél fontos a minél magasabb rosttartalom, mert ezek lassabban emelik a vércukorszintet. Ha tehetjük, válasszunk a kínálatból teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket.
  • A zöldségeknek a cukorbetegek diétájában - hasonlóan az egészséges anyagcserével rendelkezők étrendjéhez - kiemelten fontos szerepe van. 20 dkg alatti mennyiség esetén számolás nélkül fogyaszthatók azok a zöldségek, melyeknek a szénhidráttartalma 5g/100g alatti. Ilyenek pl. a paprika, uborka, saláták, brokkoli, karfiol, cukkini, padlizsán, sóska, spenót stb.
  • A húsok, húskészítmények közül a zsírszegényebbek ajánlhatóak, hal legalább hetente egyszer kerüljön az asztalra. Zsír helyett elsősorban növényi olajakat - olíva-, napraforgó-, repce-, lenmag- stb. - érdemes használni, a bő zsírban való sütést kerüljük, helyette sütőben, roston, alufóliában, sütőzacskóban vagy párolással készítsük az ételeket.
  • A cukorbetegek étrendje is elsősorban az egészséges táplálkozásban használt élelmiszerekből áll, nem szükséges “diétás” élelmiszereket fogyasztani. Az édesítők közül a cukorhelyettesítők (pl. fruktóz, szorbit, maltit, xilit, izomalt) és a velük készült termékek, sütemények, édességek fogyasztásánál figyelembe kell venni az energiatartalmukat. A mesterséges édesítőszerekről gyakran jelennek meg olyan hírek, hogy károsak az egészségre, de a jelenlegi kutatások szerint normál napi fogyasztásnál nem jelentenek kockázatot.
  • Élvezeti szerek közül napi 3 kávé vagy 2-4 csésze tea a diabéteszes beteg étrendjébe is beilleszthető, mivel önmagukban nem emelik a vércukorszintet. Az alkoholos italokat a cukorbeteg csak étkezésekhez kapcsoltan igyon, és az alábbi két dologra ügyeljen: az alkohol- és a cukortartalomra. Alkoholtartalom szempontjából ugyanazok a szabályok érvényesek a diabéteszes betegekre, mint az egészséges emberekre. A magas cukortartalmú édes likőrök, pezsgők kerülendők, a sör mérsékelt cukoremelkedést okoz. A száraz borok, pezsgők és égetett szeszes italok egyes antidiabetikumokkal és inzulinnal kezelt betegeknél súlyos vércukorcsökkenést (hipoglikémiát) okozhatnak.
  • A rendszeresen és pontosan vezetett vércukor- és táplálkozási napló segítségével a diabéteszes beteg saját maga is kiszűrheti azokat a hibákat, amelyek nem megfelelő vércukorszintet eredményeztek.

Címlapról ajánljuk

További cikkek