A diétázók egyik kedvenc helyettesítője nem is olyan egészséges

A puffasztott rizsszeleteket alapvetően egészséges nassolnivalóként, illetve diétás kenyérhelyettesítőként tartjuk számon. De ha nem figyelünk oda arra, hogy a megfelelő típust válasszuk, akkor a saját csapdánkba eshetünk.

A rizskekszek és puffasztott rizsek egészségesnek tűnhetnek, hiszen rövid az összetevőik listája és a kalóriatartalmuk is alacsony. Fiona Tuck táplálkozási szakértő viszont arra hívja fel a figyelmet, hogy ezeket az élelmiszereket nagymértékben feldolgozzák, és márkától függően számos ízesítőszert, tartósítószert, valamint sok sót és cukrot is tartalmazhatnak. És ez csak a jéghegy csúcsa!

A diétázók egyik kedvenc helyettesítője nem is olyan egészséges

Nem biztos, hogy diétás

Jó tudni, hogy a legtöbb puffasztott rizskeksz fehér rizsből készül, aminek a külső rétegeit – a héjat, a korpát, illetve a csírát – eltávolítják, így sok tápanyagtól és rosttól fosztják meg az alapanyagot. Így a fehér rizst finomított, magas GI-értékű szénhidrátnak tekintik a barna és vörös rizshez képest.

Egy másik érv, ami ez ellen a rágcsálnivaló ellen szól, az az alacsony tápanyagtartalma. Kristen Scott egészségügyi coach szerint szabotálhatjuk a fogyást, ha más, egészséges nassolnivalók – például zöldséghasábok – helyett mindig a rizskekszek után nyúlunk.

Ezek ugyanis kvázi finomított szénhidrátok, amelyeket gyorsan megemészt és cukorrá alakít a szervezetünk, nem is beszélve a sóról és a mesterséges ízesítőkről.

Ezeknek köszönhetően, ha éhgyomorra fogyasztunk ilyesmi, akkor ugrásszerűen megnőhet a vércukorszintünk, így még többre vágyunk majd belőle – ami szintén nem éppen előnyös, ha fogyni szeretnénk.

Hogyan válasszuk ki a megfelelőt?

Mindez nem jelenti azt, hogy az összes puffasztott rizstermék egészségtelen lenne, találhatunk a boltok polcain olyan verziókat, amelyeket kifejezetten előnyös fogyasztani. Ilyenek például a teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó fajták, szemben a fehér rizsből készültekkel. A nátriumbevitel miatt kerüljük a magas sótartalmúakat, ügyeljünk arra, hogy 100 grammonként kevesebb, mint 120 mg nátrium legyen a termékben! Szintén jó, ha natúr típust választunk, amiben nincsenek felesleges adalékanyagok, mesterséges tartósítószerek, aromák és cukrok.

Ha ezekre odafigyelünk, akkor biztosan lehetünk abban, hogy egy diétás nassolnivaló elfogyasztásával nem a saját egészségünk ellen dolgozunk!

Forrásunk volt.


Még néhány életmódcikk:

Címlapról ajánljuk

Tavaszi quiche-receptek

A quiche sokak receptrepertoárjában nem szerepel, ami nagy kár, ugyanis a francia pite kény és kedv szerint alakítható, igazítható mind a szezonhoz, mind a különböző igényekhez is. Jöjjön most pár tavaszi csoda!

Nosalty

További cikkek