Több desszertet is kipróbáltam a 20. század eleji Dunántúli szakácskönyvből, de egyik sem sikerült túl jól. Talán inkább a levesek között kellett volna keresgélnem.
Még mindig a 20. század első harmadában járunk, és ezt hűen tükrözi Alsószopori Nagy Ferencné szakácskönyvének leves-fejezete is. Tulajdonképpen ebből az előételből nem tartalmaz olyan rettentően sokfélét a könyv, azok is szinte minden esetben húsosak, tojásosak és/vagy krumplisak. Zöldségből készült leves alig akad, csupán a paradicsomból, sóskából és hüvelyesekből készült változatok. Illetve van egy, ami ígéretesnek tűnik, tavasszal biztosan elő fogom venni:
Fűleves (51.)
„Április májusban legjobb. A cicfark, libaviráglevél, sóska, spenót és vad csalán zsenge hajtásait kis ibolyalevél és 1-2 virágával együtt apróra vágjuk. 6 személyre 2 deci legyen a vagdalék. Vajban vagy zsírban megpároljuk, húslével vagy vízzel föleresztjük és tejföllel, tojássárgával behabarva betálaljuk. Ha behabartuk a tojással, nem szabad többé a tűzhöz tenni, mert a tojás összetúrósul melegen.”
Nagyon jól hangzik, és szerencsére még van fél évem kideríteni, hogy mi lehet az a libavirág (csak nem a libatop…).
Persze megnéztem a gulyásleves receptjét is. Korábban az Ínyesmester legeredetibbnek vélt gulyásreceptjéről is írtam, ami nagyjából egyidős a Dunántúli szakácskönyvvel, mégis teljesen különböznek egymástól. Alsószopori Nagy Ferencné két gulyásreceptet is közöl. Az egyik szinte megszólalásig hasonlít ahhoz, amely változata ennek az ételnek a leginkább elterjedt manapság (zsír, vöröshagyma, marhahús, pirospaprika, víz, só, gyökérzöldségek, paprika, paradicsom, csipetke). Azért írom, hogy szinte megszólalásig, mert ezeken kívül még kerül bele félmaréknyi zöldborsó is. Ehhez a változathoz a szerző ezt a kommentárt fűzi: „Az így készített gulyás az úgynevezett cakkompakk, mely boldogult József főhercegnek volt kedves eledele.” Mindig tanul valamit az ember.
A Dunántúli szakácskönyv másik gulyásreceptje azonban ennél sokkal meglepőbb. Abban nincs a krumplin kívül zöldség, ürühúsból készül és a főzővíz forrása után kell csak a vöröshagymát, a pirospaprikát és a sót beletenni, ezen kívül pedig semmit. Még jó, hogy nem ezt a receptet készítettem el, mint a legeredetibb gulyást, biztosan nagyobb felháborodást váltott volna ki az olvasókból.
Bár levesfélékben nem bővelkedik a Dunántúli szakácskönyv, levesbetétekben, illetve ahogy a könyv fogalmaz, levestésztákban és függelékekben kifejezetten nagy változatosságot mutat. A közönséges galuskákon és gombócokon túl van itt tüdőstáska, velőfánkocska, a tojás mindenféle formája és még kisütött borsó is, ami valójában lyukas kanálon át a forró zsírba csöpögtetett palacsintatészta, ma talán úgy hívnánk, levesgyöngy.
A leves, amely ennek a cikknek a címében szerepel, valójában sokkal inkább tekinthető desszertnek. Forrócsokoládé, amelybe a madártejhez hasonlóan tojásfehérjét kell főzni. Fogyasztva tulajdonképpen hozza is a megszokott madártej-hangulatot. Aki a nagy világraszóló vanília-csokoládé harcban az utóbbi mellett tenné a voksát, annak feltétlenül ajánlom kipróbálásra ezt a receptet. Forrón és jól behűtve egyaránt finom. Az eredeti recept így szól:
Csokoládéleves (46)
„Csokoládé lesz főzve 6 személyre 3 tábla, 1,5 liter tejjel. Tálalás előtt tojásfehéréből vert habból galuskát főzünk bele és megcukrozva kellően a levest, beadjuk. Így lehet tejlevest is készíteni cukrosan.”
Senkit ne tévesszen meg az idétlen szórend és a szavak vélt jelentése, a habot nem érdemes a forró csokiba főzni, én kipróbáltam. Jobb azt külön vízben, vagy tejben megfőzni. És a cukrozással se bajlódjunk, bár nem tudom, hogy szűk 100 éve milyen lehetett egy tábla csoki, manapság épp eléggé édesek annak ellenére, hogy régen még a só is sósabb és nyilván a cukor is édesebb volt.
Vannak olyan alapanyagok és olyan ételek, amelyek sajnos igen kellemetlen szájszagot képesek okozni...ezzel együtt pedig egy sor kellemetlen helyzetet is. Mégis imádjuk őket, például bármit, ami jó sok hagymával készül, legyen az lepény, tészta vagy leves.
Készüljön kis konyhánkban házi rétes! Igenis megéri a rétestésztával is bajlódni picit, de nyugodjatok meg, a boltival is lehet csalni néha. A töltelék viszont legyen a mi kezünk munkája!
Hangulatos, kuckózos, konyhában pepecselős ebéddel készültünk ma: leves helyett egy utolsó nyári csókként görögsaláta jár, utána mediterrán vonalon maradva pizza, édes zárásként pedig citromos tiramisu.
Sok országban dísznövényként funkcionál a kakastaréj, másnéven a celosia, ugyanis azt már kevesebben tudják, hogy értékes zöldségnövény is egyben. Az első fagyokig ízletes hajtásokat hoz, amit érdemes pörköltbe, levesekbe belefőzni.