5 nyavalya, amire a nagymamám mindig a csalánt ajánlotta

A csalán mára méltatlanul mellőzött növény lett, pedig nagyszüleink még nagy becsben tartották, nem engedték kiirtani. 

A nagymamámnál töltött gyerekkori nyaraknak a játékon, a kertészkedésen és a finom ételeken kívül volt még egy fontos főszereplője: a CSALÁN. A nagyi tavasztól egészen kora őszig nem hagyta kiirtani ezt a gazt a kertben, pedig a család szinte minden tagját agyoncsípték a levelek. Kivéve őt, ő kesztyű nélkül is feltépte a számtalan gyógyhatásáról ismert növényt. Ha elkaptunk valamilyen nyavalyát, a nagyitól máris érkezett a gyógyír: "igyatok csóványteát". Ezekre a problémákra ajánlotta:

1. Reuma és ízületi fájdalmak ellen

Gyakran előfordult, hogy a nagyi úgy ült ki napozni, hogy közben a lábát egy nagy lavórba áztatta, amiben frissen szedett, leforrázott csalánlevelek úsztak. Mint kiderült, sokat fájt a lába, és a csalános lábfürdővel enyhítette a fájdalmát. Régen a reumásokat friss csalánnal ütögették. Szerencsére, ez nálunk kimaradt.

2. Pattanások ellen

Tinédzserként sajnos az én életemet is megkeserítették a pattanások. Az orvos által felírt különböző készítmények mellett a csalánteakúra is enyhített a problémán. A nagyi naponta egy liter tea fogyasztását javasolta nekünk egy héten keresztül, nálam napi két csésze is elég volt, hogy némi javulást tapasztaljak a bőrömön.

A csalántea általában már a szárított levelekből készült. A nagyi egy liter vízhez körülbelül egy evőkanálnyi csalánt javasolt. Saját tapasztalat: a teát tanácsos cukor és méz nélkül fogyasztani, úgy hatásosabb!

3. Allergia idején

"Két-három csésze csalántea naponta, és az allergia elmúlik" - állította a nagyi. Napjainkban a tudósok is nagyon megosztottak abban a kérdésben, hogy milyen hatással van a gyógynövény a szénanáthára, és más allergiás tünetekre. Egyes kutatók szerint a csalán meggátolja a hisztamintermelést, más orvosok viszont azt mondják, nincs egyértelmű válasz arra, hogy a gyógynövény segít az allergia kezelésében. Hozzáteszem, a szénanátha idején nálam se vált be a csalántea.

Ez is érdekelhet!

Allergiára kalcium? Vajon valóban jó ötlet ez?

4. Felfázás ellen

A csalán jól ismert vizelethajtó és vértisztító hatásáról, ráadásul baktériumölő. Mindenféle húgyúti panasz ellen alkalmazható, így felfázás esetén is. Egy 2013-as tanulmány szerint azok a prosztata-megnagyobbodásban szenvedő férfiak, akiket gyógyszeres kezelésük mellett csalánkivonattal is kezeltek, kevesebb kellemetlen tünetre panaszkodtak, mint azok, akik nem kaptak a gyógynövényből.

5. Megfázásra

Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően megfázás idején is ajánlott a csalántea fogyasztása. Én gyerekként utáltam, akárcsak a köhögéscsillapító mézes hagymaszirupot, ami szintén nagymamám kedvenc házi gyógyszerei közé tartozott.

Figyelem!

Mielőtt gyógynövénykúrába kezdesz, konzultálj az orvosoddal! Bár a legtöbb gyógynövény jótékony hatással bír, bizonyos gyógyszerek szedése mellett árthatnak is. Néhány akár allergiás reakciót is kiválthat.

Ezeket olvastad már?

via MedicalNewsToday, Healthline

Címlapról ajánljuk

További cikkek