8+1 házi praktika kínzó fejfájás ellen

Rengetegen szenvednek kellemetlen fejfájástól. Sokan azonnal a gyógyszerek felé fordulnak ilyenkor, de most nézzük meg, hogyan segíthet nekünk a természet patikája!

A fejfájásnak számtalan oka lehet, ezért nehéz felvenni vele a küzdelmet. Kiválthatja pl. idegesség, kimerültség, pszichés stressz, szorongás, időjárás-változás, a szem megerőltetése, különböző betegségek, a helytelen testtartás, izomfeszülés, vércukorszint ingadozása, de akár bizonyos élelmiszerek fogyasztása is. Ha nem szeretnénk feltétlenül pirulákat bekapkodni, próbáljuk ki az alábbi természetes megoldások valamelyikét!

1. Fűzfakéreg – az ókori aszpirin

Már Hippokratész is ismerte a fűzfakéreg nedvének fájdalomcsillapító hatását. Gyógyhatása a növény aszpirinhoz hasonló hatásán alapul, ami a benne található szalicilsavra vezethető vissza. A gyógyító teához 2,5 dl vízzel forrázzunk le egy csapott teáskanálnyit a fűzfakéregből, majd hagyjuk állni lefedve kb. 15 percen át. Ezután szűrjük le, és máris iható naponta egyszer. A fűzfakéreg hatóanyaga a gyomornyálkahártyát ingerelheti, emiatt érzékeny gyomrúak ne alkalmazzák.

2. A gyömbér a fejfájást is elűzi

A gyömbér egyik összetevője a gingerol, amely gyulladáscsökkentő hatású, emellett ismert a növény vérkeringés-javító hatása is. Fejfájás esetén használhatjuk belsőleg, teaként: egy 2-3 cm-s darab friss gyömbért tegyünk forrásban levő vízbe, majd hagyjuk ázni 10 percig. Szűrjük le, és ízesítsük mézzel, citrommal. Kortyolgassuk egész nap (gyomorfekély esetén ne alkalmazzuk)! Tea mellett használhatjuk külsőleg is: reszeljünk le egy kb. 4 cm-s friss gyömbérdarabot, majd áztassuk forró vízbe legalább 20-30 percig. Szűrjük le, és itassuk le a nedvességet egy papírtörlővel. Tegyük vékony gézbe, borogatásként helyezzük a homlokunkra és a tarkónkra kb. 20 percig, így elűzheti a fejfájást.

3. Az őszi margitvirág levele az ókorban szendvicsbe került

Az őszi margitvirágot már az ókori görögök is gyógyításra használták, érdekesség, hogy a leveleit szendvicsekbe tették. Naponta 2-3 levél elfogyasztása is elegendő ahhoz, hogy hatását kifejtse. Partenolidban gazdag, ami erős gyulladáscsökkentő hatású. Migrén esetén az érfalak kitágulnak, a partenolid viszont csökkenti ezt az érfaltágulatot, így enyhíti a lüktető fejfájást. A kinint tartalmazó tonikhoz hasonló erőteljesebb keserű íze miatt nem mindenkinek könnyű elfogyasztani. Teához egy csapott evőkanál füvet 2,5 dl vízzel forrázzunk le, 10 percig áztassuk lefedve, majd szűrjük le. Napi adag: 1-2 csésze. Ne fogyasszuk együtt fejfájás kezelésében alkalmazott gyógyszerekkel, gyulladás-csökkentőkkel, véralvadásgátlókkal. Gyermekeknek, várandós és szoptató anyukáknak fogyasztása nem ajánlott.

A fehér fűzfakéreg és a gyömbér mellett a legerősebb fájdalomcsillapító hatású gyógynövény.

4. Veronika a túl sokat dolgozóknak

Ha a fejfájást a túlzott szellemi megerőltetés okozza, segíthet a veronika, ami az agyi erekre hat. 2,5 dl vízzel forrázzunk le egy csapott teáskanálnyi füvet, majd hagyjuk állni lefedve kb. 15 percen át. Lefekvés előtt kortyolgassuk el.

5. Cickafark frontérzékenyeknek

Az időjárási front által előidézett fejfájást már egyetlen csésze cickafarktea is megszüntetheti.

6. Csalánborogatás

A csalánt kipróbálhatjuk borogatás formájában is: az elkészített csalánteába egyszerűen áztassunk egy textil zsebkendőt, tegyük a homlokunkra, és feküdjünk le 10-20 percre.

7. Rozmaringos vagy kakukkfüves fürdő - újjászületés.

A rozmaring ismeretes jó görcsoldó hatásáról, serkenti a központi idegrendszer működését, fokozza a vérellátást, segít azokon, akik alacsony vérnyomásuk miatt szenvednek gyakran fejfájástól. Az első jelekre 50 gramm friss rozmaringlevelet keverjünk össze 1 evőkanál olívaolajjal, és forraljuk fel 1 l vízben. Hagyjuk negyedórán át állni, majd szűrjük le, és öntsük a főzetet a fürdővizünkhöz.

Ha a fejfájás a mindennapi feszültséggel áll összefüggésben, érdemes kipróbálni a kakukkfüves fürdőt. 3 liter főzetet öntsünk a fürdővizünkbe, és tartózkodjunk benne 20 percet legalább. Akár naponta is lehet alkalmazni.

8. Egyszerű lábfürdő

A fejfájás csökkentésére egy egyszerű lábfürdő is kiváló. Egy lavórba engedjünk forró vizet, amelyet még bőrünk képes elviselni, egy tálba pedig jéghideg vizet. A forró vízbe tegyük a lábunkat, miközben egy jeges vízbe mártott kendővel a halántékunkat, tarkónkat borogatjuk. A forró víz tágítja a véredényeket, és fokozza a lábunkban a vérkeringést, a jeges borogatás pedig összehúzza a véredényeket, így csökkenti a fájdalmat.

+ 1. Tinktúrák, olajok a halánték bedörzsölésére

A fejfájások egy részének oka lehet a fejbőr vagy a nyakizmok kóros feszülése. A borsmentaolaj segíthet, ha a fejfájás mellé fáradtság is társul. Pár cseppet dörzsöljünk a halántékba, ez ellazítja az izmokat, így természetes, növényi eredetű fájdalomcsillapítóként hat.

Kínzó fejfájás esetén szintén hatásos lehet, ha homlokunkat és halántékunkat feketenadálytő-tinktúrával vagy pásztortáska-tinktúrával dörzsöljük be.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek