5+1 házi trükk a pattanások ellen

A pattanások nagyon megkeserítik a kamaszok életét, és mindig a legrosszabbkor jelennek meg. Íme 5+1 tippünk gyermekünk tüneteinek természetes enyhítésére!

A kamaszkor sok problémával szembesíti a cseperedő gyermeket, ezek közül is az egyik legzavaróbb, leglátványosabb gond a pattanások megjelenése. A pubertás kori változások lényegi eleme a hormonális átalakulás - megemelkedik a nemi hormonok szintje, a faggyúmirigyek működése is erőteljesebbé válik, így több faggyú termelődik, ami elzárja a pórusokat. A mirigyek gyulladását, a kapcsolódó fájdalmat, bőrpírt, váladékozást enyhíthetjük az alábbi természetes gyógynövényes megoldásokkal, átsegítve kamaszunkat a frusztráló időszakon. (A gyógynövényeket keressük gyógynövényboltokban, patikákban, de akár érdemes az interneten is előre tájékozódni.)

1. Csalán- és diólevél tea kúra – évente legalább kétszer

Egy évben kétszer, de akár minden évszakban elvégezhetjük a következő gyógynövényes kúrát: hat héten át felváltva éhgyomorra adjunk a gyermeknek egyik reggel csalán-, másnap pedig diólevél teát egy csészével. A teához egy evőkanál szárított füvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, majd lefedve hagyjuk állni 15 percig, ezt követően szűrjük le, és adjuk a gyermeknek.

2. Kamillavirág reggel és este - külsőleg

A kamilla egyik ismert gyulladáscsökkentő gyógynövényünk. 2,5 dl lobogó forró vízzel forrázzunk le 4 csapott evőkanál szárított kamillát, hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. Csöpögtessünk bele 1-2 csepp mentaolajat, és amikor már megfelelő hőmérsékletűre hűlt, mártsunk bele egy vattakorongot, és töröljük át a problémás bőrfelületet reggel és este lefekvés előtt is.

3. Filléres háziszer a fénylő bőrre

Az élesztő gazdag B1, B2, B6-vitaminban, bőrfeszesítő hatású, szárít, a pattanások ellen remek háziszer. Az alábbi egyszerű bőrkisimító pakolást készíthetjük el belőle: reszeljünk le egy közepes uborkát, és a levével együtt keverjük el fél evőkanál mézzel. Morzsoljunk hozzá 20 gramm friss élesztőt, jól keverjük össze, és az így elkészített pakolást az arc gondos megtisztítása után vigyük fel a bőrre. Hagyjuk az arcon 15-20 percig, majd dörzsöljük le, és langyos vízzel mossuk le. Az élesztő szárító hatású, emiatt érdemes a lemosás után a kezelt bőrfelületet nem zsíros, hidratáló krémmel bekenni.

4. Gyulladás elleni borogatás

Martilaput és mezei kakukkfüvet keverjünk össze 1:1 arányban (fél evőkanál kell mindkettőből), majd forrázzuk le 2,5 dl vízzel. Hagyjuk állni 15 percig, szűrjük le, és amikor már kellemesen meleg, mártsunk bele egy steril gézlapot, és tegyük borogatásként a problémás részre. Hetente legalább 2-3 alkalommal ismételjük.

5. A hormonműködés segítése

A közönséges galaj kevéssé ismert gyógynövény, a népi gyógyászat azonban előszeretettel alkalmazza a mirigy és hormonrendszer működésének segítésére. Teája a serdülőkori pattanásokra is jó hatással van, napi egy csészével ajánlott a fiataloknak fogyasztani. A kúra legalább két hétig tartson, de makacs probléma esetén ennél hosszabb ideig is fogyaszthatja. A tea elkészítéséhez egy evőkanál füvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, lefedve hagyjuk állni 15 percig, majd fogyasztás előtt szűrjük le. Készíthetünk egy picivel több teát, (3 dl-t), és a maradék 0,5 dl-t alkalmazhatjuk lemosóként. Mártsunk bele egy vattát a gyógyteába, és a nap folyamán töröljük át az érintett részeket, arcot, mellkast, hátat.

+1. Szorongás ellen citromfű

A bőrproblémák súlyosbodásához hozzájárulhat még a szorongás, a társaknak és az iskolai elvárásoknak való megfelelés. A stressz, szorongás enyhítésére készíthetünk a gyermekünknek citromfű teát, amely kellemes íze mellett nyugtató hatású. A citromfű teát ihatja a kamasz naponta, vagy akár naponta többször is, és reggel, indulás előtt is fogyaszthatja. A teához egy evőkanál füvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, hagyjuk állni 15 percig lefedve, majd fogyasztás előtt szűrjük le.

Fontos tudnunk azt is, hogy a kamaszkori tünetek erősségében szerepe van a mozgásszegény életmódnak, a székrekedést okozó étrendnek, de az olajos magvak, a csokoládé, a kakaó, a fűszeres vagy füstölt ételek fogyasztása is felerősítheti a tüneteket. Figyeljünk oda, hogy a gyermek sok zöldséget, gyümölcsöt fogyasszon, amennyiben lehetséges, kerülje a magas cukortartalmú félkész- és készételeket. Mozogjon rendszeresen, sportoljon – lehetőleg a szabadban!

Címlapról ajánljuk

7 imádnivaló teraszos hely Budapesten, ahol jót is ehetünk

Egyre inkább kikívánkozunk a négy fal közül. Ha szeretnétek a szabad ég – vagy épp egy napernyő – alatt lazulni, annyi sok jó lehetőség van a fővárosban! Ajánlunk helyet a pesti flaszteren, a budai és a pesti Duna-parton is, hiszen a terasz is sokféle lehet a csupazöld kerthelyiségtől a belvárosi kiülős helyekig. Teraszra fel!

Nosalty

További cikkek

Így készítsd el otthon a kínai kifőzdék gyöngyszemét, a gong...

Szégyen, nem szégyen, időnként mindannyian betérünk egy-egy ázsiai büfébe, hogy gyors komfortkaja gyanánt vegyünk egy kis adag csirkét rizzsel. Persze mindenkinek más a kedvence: ki a szezámos csirke, ki az édes-savanyú rajongója, vannak tofu- és bambuszrügyfanok, és ott vannak az olyan mindig megbízhatóan egyforma fogások, mint a mogyorós csirke, azaz a gong bao. Na, most azt mutatjuk meg, hogyan készíthetitek el házilag, autentikus módon!