Tömegnövelés és szálkásítás - te tudod, hogy pontosan mit jelentenek?

Tömegnövelés és szálkásítás: a két legtöbbször emlegetett szó az edzőteremben. Most kiderül, hogy mikor, kinek és főleg, hogy miért fontos ez a két fogalom az edzésben!

Tömegnövelés és szálkásítás - a kezdő sportolóknak általában nincs valós képük arról, hogy mit is foglalnak magukban ezek a kifejezések. Rakjunk rendet a fejekben!

1. Tömegnövelés

Az edzésben a tömegnövelés célja mindig az izomzat tömegének növelése, nem pedig a zsírtömegé, azaz nem kizárólag az a cél, hogy a mérleg egyre nagyobb számokat mutasson. Fontos tudnod, hogy az izomzat erősítésére, fejlesztésére akkor is szükség van, ha nem feltétlenül célod, hogy fitness-modell legyél, csak egészségesebben szeretnél élni. Az anyagcsere felpörgetése és a megfelelő testösszetétel kialakítása miatt is nélkülözhetetlenek a súlyzós edzések.

Izmot az életmódváltás első szakaszában (amikor még az izomtömeg jellemzően alacsony, a testzsírszázalék viszont magas), természetesen úgy célszerű építeni, hogy közben a zsírtömegből fokozatosan leadsz. Ez, bár egyáltalán nem lehetetlen feladat, semmiképpen sem azt jelenti, hogy a zsír izommá alakul. Ilyen folyamat nincs a szervezetben, bármilyen jó is lenne. Az izomból nem lesz soha zsír, ahogy a zsírból sem lesz izom. A hason lévő úszógumi sem fog sajnos csupán a hasizomgyakorlatoktól eltűnni. Azt, hogy az izomzatod fejlődjön miközben a testzsírból leadsz, egészségesen csak megfelelő edzésterv és étrend útján érheted el az életmódváltás kezdeti szakaszában.

Ha nemrég kezdtél sportolni, számodra nem a testépítők tömegnövelés-szálkásítás fázisai lesznek irányadók, hanem a kontrollált izomtömegnövelés. Nagyon fontos azonban, hogy ne csak a felületes izmokat erősítsd. Fordíts legalább ugyanannyi időt és energiát a mélyrétegű izmok erősítésére is, így szebb lesz a tartásod, és akár egy életre megóvhatod magad a gerincsérülésektől és az ízületi megbetegedésektől.

Ne feledd, hogy az izom nehezebb, mint a zsír (legalábbis egy kg izom térfogata, jóval kisebb, mint egy kg zsíré). Éppen ezért fontos, hogy a testösszetétel (a testzsírszázalék és az izomtömeg) változásait is rendszeresen méresd, ne csak a testtömegedet.

Tény, hogy izmot építeni és zsírt égetni egyszerre csak az életmódváltás első időszakában lehet hatékonyan, amikor az elsődleges cél a lelassult anyagcsere felgyorsítása, valamint a nagy súlyfelesleg leadása. Később érdemes elkülöníteni a zsírégető és a tömegnövelő időszakot, mivel haladóknál már eltér a tömegnövelés és a szálkásítás alatt követendő edzésterv, csakúgy, mint az étrend kalória- és tápanyagtartalma is.

2. Szálkásítás és fogyás

A szálkásítás alatt a testépítők gyakorlatilag a zsírtömeg leadását értik. Amikor az izomtömegük eléri az általuk kívánt szintet, fogyás központú diétába kezdenek, hogy a tömegnövelés során felszedett zsírt leadják. Mivel az izomtömegük elég nagy, a tudásuk megfelelő, és az anyagcseréjük is gyors, ezért könnyen meg tudják ezt valósítani.

Szálkásítás során a legnehezebb feladat megtartani az edzések során felépített izomzatot. Különösen nehéz ez az ún. ektomorf (kimondottan vékony) testalkatú férfiaknak és nőknek. Súlyzós edzésekkel és megfelelő, személyre szabott étrenddel a diéta alatti izomvesztés azonban minimalizálható.

Azt viszont nagyon fontos tudni, hogy a tömegnövelés-szálkásítás felosztás haladó sportolóknál eredményes. Annak, aki most kezd el sportolni vagy még csak kacérkodik az életmódváltás gondolatával elsősorban az egészségügyi értékeit kell normalizálni, fel kell gyorsítani a - nagy valószínűséggel - lelassult anyagcserét, és ízületkímélő edzésekkel hozzá kell szoktatni a testet (a szívet, a tüdőt, a keringési rendszert, az ízületeket, az izmokat stb) a rendszeres edzésekhez.

Tehát ha most vágsz bele a testmozgásba, akkor ne akarj rögtön szálkásítani, és ha már haladó vagy, akkor is kérd edző segítségét, hogy személyre szabottak, hatékonyak és biztonságosak legyenek az edzéseid!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek