A tipp, amit meg kell fogadnod a tavaszi nagytakarítás előtt

Tudjuk, még csak február van, de tegyük a szívünkre a kezünket: ugye, már többen is gondolkodtunk azon, hogy mikorra fogjuk beidőzíteni az idei tavaszi nagytakarítást? És nincs is ezzel semmi baj, hiszen a komplett ház vagy lakás teljes körű kitakarítása nem kis feladat – most viszont egy jó tanáccsal az egészet megkönnyítjük!

Eszünkbe jutott már, hogy miért éppen tavaszi nagytakarítást végzünk? Nos, a szokás gyökerei keleten, a zsidó és az indiai kultúrákban keresendők, de Kínában is fellelhetők hasonló hagyományok. A nyugati világ azonban mostanra egészen átvette ezt – olyannyira, hogy már a takarítás nemzetközi hetét is meghatározták, mégpedig március utolsó hetére.

A tipp, amit mindenkinek meg kell fogadnia a tavaszi takarításra

Mi itt Magyarországon mindenesetre inkább csak azt tapasztalhatjuk, hogy amint már hosszabbak a nappalok és megjelennek az első, melengető napsugarak, sokan fognak az otthonuk teljeskörű kitakarításába, azaz tavaszi nagytakarításba. Ilyenkor mi is érezhetjük a vágyat arra, hogy – szó szerint – tiszta lappal vágjunk neki az új évszaknak. De mégis hogyan érdemes belekezdeni egy ilyen nagy horderejű tennivalóba?

A legjobb tanács, amit adhatunk az, hogy ne akarjunk mindent egyetlen nap alatt megcsinálni.

Itt vissza is csatolnánk a takarítás nemzetközi hetére: nem lehet véletlen, hogy egy teljes hétben határozták ezt meg. Persze nem azt mondjuk, hogy vegyünk ki egy hét szabadságot azért, hogy az otthonunk rendben legyen, és ne csináljunk semmi mást hét napon keresztül, csak súroljunk, szelektáljunk és fertőtlenítsünk. Érdemes inkább előre megszervezni a menetrendet.

Mielőtt takarításba fogunk, először nézzük át, mi minden hiányzik a folyamathoz, majd szerezzünk be mindent, amire szükségünk lehet! Azután gondoljuk át, mi az a feladat, amit kiszerveznénk, ilyen lehet például a szőnyegek vagy a kanapé mélytakarítása, ezt évente legalább egyszer érdemes szakértőkre bízni. Aztán szánjunk egy külön napot a további textilek kimosására, egyet arra, hogy kiszelektáljuk a már nem használt ruháinkat vagy használati tárgyainkat.

Az egyik napot nevezzük ki rendszerező napnak, ilyenkor rendbe tehetjük a fiókokat és szekrényeket, így helyet csinálva bennük. És így tovább!

Ha mindent alaposan megtervezünk, akkor a folyamat legnehezebb része épp a tervezés lesz, a többi már megy magától. Nem is beszélve arról, hogy ha szépen felosztjuk a teendőket, elkerülhetjük, hogy már a felénél megunjuk, és annyiban hagyjuk az egészet. És ami még fontos: végig az lebegjen a szemünk előtt, hogy jutalmul egy kellemes, tágas, illatos otthont kapunk majd, amelyben öröm lesz akár a pihenés, akár a munka!

Forrásunk volt.

Szerző: Szabó Anna


Még több otthontipp itt:

Címlapról ajánljuk

További cikkek