Tárolási 1 x 1 – gyümölcsök

Miközben tobzódunk a zamatos gyümülcsökben, ne feledkezzünk meg a helyes tárolásukról sem! Hozd ki te is a maximumot belőlük a kisokosunk segítségével!

Kétségkívül a kertből vagy piacról frissen (be)hozott gyümölcsök a legfinomabbak, de sokszor nem fogynak el aznap. Ha már tárolni kényszerülünk őket, jó, ha tudjuk, melyiket hogyan érdemes raktározni felhasználásig, és körülbelül meddig őrzik meg frissességüket.

Alapszabályok

  • A gyümölcsöket és zöldségeket mindig mosatlanul tároljuk.
  • Mielőtt a tároló helyre tesszük, válogassuk át, és csak az ép, hibátlan, egészséges egyedeket raktározzuk el későbbi felhasználásig.
  • Időnként érdemes ránézni a tárolt alapanyagokra, és az esetlegesen romlásnak indult darabokat eltávolítani közülük.
  • Az íz, vitamintartalom és állag szempontjából is szerencsés, ha mihamarabb elfogyasztjuk vagy felhasználjuk a friss árut.
  • A hűtőben tárolt gyümölcsöket 1-2 órával fogyasztás előtt vegyük ki a hidegről, hogy mire beleharapunk, szobahőmérsékletűre melegedhessenek, ugyanis így érvényesülnek csak igazán az ízek.

A tudnivalók:

cseresznye: lehetőleg szárastul vegyük vagy szedjük, így tovább eláll a hűtőben, kb. 1 hétig megőrzi frissességét

görögdinnye: az egész dinnyét a legjobb, ha egy jó hűvös pincében tároljuk (így akár 10 napig eláll), ha ilyenünk nincs, vágjuk félbe, fóliázzuk le, tegyük hűtőbe, és pár napon belül együk meg

egres: hűtőben 1 hétig eláll

kajszibarack: hűtőben tartsuk, a keményebb példányok 2 hétig is bírják

körte: az érettebb körtét hűtőben tároljuk és 1-2 napon belül fogyasszuk el, a keményebbek lehetnek a konyhapulton

málna: hűtőben, lehetőleg egy rétegben tároljuk, 1-2 napnál ne tovább

meggy: szárastul véve vagy szedve tovább bírja, de 1 héten belül fogyasszuk el a hűtőből

őszibarack és nektarin: a keményebb barackokat szobahőmérsékleten is tarthatjuk, a puhábbakat mindenképpen tegyük hűtőbe, így 1-2 hétig élvezhetjük őket

ribizli: ha lehet, szárastul vegyük vagy szedjük, és így tartsuk a hűtőben, 5-6 napig friss marad

sárgadinnye: hűtőben 4-5 napig eláll

szeder: gyorsan romlik, hűtőben tároljuk, 1-2 napnál tovább ne őrizgessük

szilva: jól bírja a tárolást, hűtőben akár 2-3 hétig is megőrzi frissességét.

NoSalty-tipp: Sok gyümölcs várja a sorsát a hűtődben? Ha kell egy jó recept felhasználásukhoz, kattints ide, majd pötyögd be, mi van a hűtődben, vagyis az eltüntetni kívánt alapanyagokat, és máris érkeznek a jobbnál jobb ötletek!

Egészséges lekvárok >>

A fent megadott tárolási idők körülbelüliek, nagyban függ az eltarthatóság a gyümölcs érettségi fokától!

Szüretelj őszibarackot! >>

A rovat korábbi cikkeit itt olvashatod >>

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Mézédes eprespite-receptek

Végre dübörög az eperszezon, s bár nem éppen a legolcsóbb alapanyag, kizárt, hogy lemondjunk róla egy teljes évre, szóval hajrá, készüljön legalább egy epres pite!

Nosalty

További cikkek