Taralli, az olaszok pénztárcabarát, puhán ropogós sós sütije

Olaszországban, ahol azért rendesen fogy a jó bor, megannyi borkorcsolya található. Ezek közül a dél-olasz taralli egy igazán különleges, mégis könnyen és költséghatékonyan elkészíthető ropogtatnivaló. Jöhet a recept?

Amikor olasz nyaraláson van az ember (és annál kevés jobb élmény akad a világon) valahogy minden sokkal varázslatosabbnak tűnik. A táj, a városok, az építészet, a kultúra, a tenger és természetesen az ételek is. Ez utóbbiaknál nagyon érdekes, hogy a varázslat leginkább egyszerűségükből ered, hiszen lássuk be, az igazi, tradicionális olasz konyha nem a nagy alkotásokról, hanem az egyszerű, házias, mégis lehengerlő fogásokról szól. És ez ugyanúgy ott van a borkorcsolyákban is. Nemrég Dél-Olaszországban jártam, és onnan hoztam haza a taralli receptjét, amit most meg is fogok mutatni.

A taralli receptjét ITT találod!

Mi az a taralli?

A taralli mondhatni egy kör alakú grissini, ami lehet, hogy nem segít túl sokat az olasz konyhát nem ismerőknek. A grissini tulajdonképpen kenyérrúd, amit kelt vagy olajos, gyúrt tésztából készítenek, majd megsütnek.

A taralli ugyanez, annyi csavarral (ami jelen esetben szó szerint értendő), hogy a tésztát sütés előtt kissé meg is kell főzni.

Végtelen egyszerű tészta

Nem kelt tésztáról van szó, hanem egyszerűen lisztet, fehér bort, sót és olívaolajat kell összegyúrni. Ez utóbbi nemcsak zsiradékot ad a tésztának, hanem ízesíti is azt: ezért kifejezetten fontos, hogy jó minőségűt használjunk belőle.

A taralli receptjét ITT találod!

Mert az igazán jó olívaolajnak tényleg van íze. Aki kóstolt már magas minőségűt az olajból, talán csak kenyérrel mártogatva, az tudhatja, hogy milyen komplex, milyen karakteres tud lenni. Ez történik a taralliban is, aminek más ízesítésre nincs is szüksége.

Főzve-sütve

Egészen érdekes a taralli elkészítésének folyamata: a megformázott karikákat először meg kell főzni, és csak utána következik a sütés. Nem vagyok benne biztos, hogy ez mire jó, de van egy olyan érzésem, hogy ettől származik a taralli extrán ropogós külseje.

Arra érdemes figyelni, hogy ne főzzük túl: amikor feljönnek a víz tetejére, akkor ki is halászhatjuk őket. Ilyenkor érdemes sóval is megszórni őket, hogy a szemek jobban ráragadjanak.

A taralli receptjét ITT találod!

A taralli egy fantasztikus, ropogós borkorcsolya, ami leginkább egy antipasti-tál részeként kerülhet az asztalra, de egyszerűen egy pohár sör vagy bor kíséreteként is megállhatja a helyét. Otthon elkészíteni pedig tényleg gyerekjáték, ezért, ha idén nem is jutunk el Olaszországba, egy kis életérzést azért teremthetünk az étkezőben.

Készítsünk tarallit!

Hozzávalók: 550 g 00-típusú finomliszt, 120 g olívaolaj, 200 g száraz fehérbor, 10 g só (plusz nagy szemű a szóráshoz)

A taralli receptjét ITT találod!

A hozzávalókból egységes tésztát gyúrunk, majd 10 percig dagasztjuk. Először kis hurkákat nyújtunk, majd ezeket nagyjából ujjnyi hosszú darabokra vágjuk. A hurkákat az ujjunk köré csavarjuk, és ilyen módon kis köröket formázunk belőlük.

Egy lábasban vizet forralunk, majd ha már lobog, lejjebb vesszük alatta a lángot. Beletesszük a tarallikat (egyszerre maximum ötöt), és addig főzzük, amíg fel nem jönnek a felszínre. Ekkor kihalásszuk, és konyharuhára tesszük őket lecsöpögni. Majd egy tepsire rendezzük őket (nem fognak sokat nőni, szóval lehet egymáshoz közel), és megszórjuk nagy szemű sóval.

A taralli receptjét ITT találod!

A tepsit 175 fokra előmelegített sütőbe tesszük, és nagyjából 40 percig sütjük. Ha kész, hagyjuk kihűlni, és borral, különböző olasz előételekkel tálaljuk.

A taralli teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené!

Fotók és recept: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több érdekes, nemzetközi recept:

Címlapról ajánljuk

Bárányhúsos receptek húsvétra

Karakteres, nem mindenki által kedvelt ízük és enyhén borsos áruk miatt az utóbbi időben sokat veszítettek népszerűségükből a bárányhúsos ételek. Azonban, ha mégis adnánk nekik egy esélyt, tegyük az alábbi receptekkel.

Nosalty

További cikkek