Nem bírtam várni a birsalmáig, szilvából csináltam sajtot

A birsalmasajt az ősz jellegzetes édessége, és én személy szerint teljesen odavagyok érte. Az egyetlen baj vele, hogy mindig túl sokat kell várni arra, hogy végre beérjen a birsalma. Nos, én nem bírtam tovább a várakozást, és egy másik gyümölcshöz fordultam.

A birsalmát kásás húsa és pektinben gazdag héja teszi alkalmassá arra, hogy sűrű, zselés „sajtot” főzzünk belőle. Azonban ha nincs ló, jó a szamár is, vagy jelen esetben alma helyett a szilva – főleg, amikor még nem robbant be a birsszezon. Én ugyanis most szilvából készítettem gyümölcssajtot, és el kell, hogy mondjam, cseppet sem csalódtam az eredményben.

A sajttál legjobb kiegészítője: recept ITT / Fotó: Lakos Benedek

A szilva képességei

Azért gondoltam elsősorban a szilvára, mert szezonális alapanyag, ami már most, az almánál pár héttel korábban is kapható. Emellett az is előnyére válik, hogy nagyon jól sűrűsödik, ha sokáig főzzük: ez a tulajdonság a hagyományos szilvalekvárfőzés miatt már ismerős lehet.

A gyümölcs héjában lévő pektin és a hozzáadott cukor kombinációja miatt tudjuk sűrűre főzni a szilvát.

Ahogy szépen-lassan elforraljuk belőle a vizet, egy szinte fekete, ragadós massza alakul ki, ami kihűtve megszilárdul, és gumicukros állagot vesz fel. Színben szerintem sokkal impozánsabb, mint a birsalmasajt, ízben pedig egy szilvalekvár és egy cukorka keverékére emlékeztet. De hogyan készül?

Főzni, majd sűríteni

Tulajdonképpen tényleg csak az alapként használt gyümölcsben tér el ez a recept az eredetitől. A megtisztított gyümölcsöt először vízben teljesen szét kell főznünk, majd átpasszíroznunk. Ugyan a héj is nagyrészt szétesik, egy nagyon kevés darabka fennakad majd a szitán.

Főzésre várva: receptért kattints IDE / Fotó: Lakos Benedek

Nagyon fontos, hogy a lehető legtöbb gyümölcspürét átjuttassuk a szűrőn. Nemcsak a veszteség miatt, hanem azért is, mert szükségünk lesz minél több pektinre, ami a szilvában található. Ettől lesz olyan sűrű zselés a sajt.

A lényeg a folyamatos kevergetés: viszonylag nagy lángon kell rotyogtatnunk a cukorral elkevert szilvapürét, hogy minél gyorsabban megszabaduljunk a víztől. A leragadás és odaégés megelőzése érdekében ne hagyjuk ott egy percre sem a fazekunkat, álljunk mellette, keverjük fáradhatatlanul.

A sajtok legjobb barátja

A kész szilvasajt önmagában is nagyon finom, ha egy kis édességre vágyunk. Komplex íze azonban sokkal jobb szolgálatot tesz, ha egy sajttál részévé tesszük. Érett és lágy sajtok társaságában biztosítja azt a szükséges édes, enyhén savanykás vonalat, ami elengedhetetlen része egy ilyen összeállításnak.

A passzírozás előtt: nézd meg a receptet ITT / Fotó: Lakos Benedek

Készíts szilvasajtot te is!

Hozzávalók: 1 kg szilva (mag nélküli súly), 250 ml víz, 50 dkg cukor

Elkészítés

A szilvát magozzuk ki, és vágjuk negyedekbe. Tegyük egy lábasba a vízzel, majd forraljuk fel. Miután felforrt, vegyük a legkisebb fokozatra a lángot, és fedjük le a fazekat.

Főzzük 45 percig a gyümölcsöt, amíg bordó színű nem lesz, és a szilva teljesen pépesre fő.

Elnyerték formájukat: ITT találod a receptet / Fotó: Lakos Benedek

Passzírozzuk át a gyümölcspürét egy sűrű szűrőn, amíg csak egy nagyon kevés héjdarabka marad felül.

Adjuk a cukrot az átpasszírozott szilvához, majd kezdjük el közepes lángon főzni. Addig rotyogtassuk, amíg be nem sűrűsödik. Ha a kanállal egy vonalat húzunk a közepén, látnunk kell pár másodpercig a fazék alját, mielőtt a massza visszatér a helyére.

A még meleg gyümölcsmasszát tegyük vékonyan kiolajozott formákba. Hagyjuk teljesen kihűlni, utána pedig fordítsuk ki őket. Tároljuk hűtőben vagy hideg kamrában zsírpapírba csomagolva.

Édes és sós sajtok egy tálon: receptért kattinst IDE / Fotó: Lakos Benedek

A szilvasajt teljes receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szerinted szívesen elkészítené.

Recept és fotók: Lakos Benedek

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!


Különleges ételek, amiket mindenképpen készíts el otthon:

Hirdetés

Támogatott tartalom

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?