Nem mindegy, hogy rossz a kedvünk, vagy tényleg depressziósak vagyunk

Manapság szinte mindenkinek valamivel rosszabb a kedve, mint a koronavírusjárvány kezdete előtt. Na de csak levertek vagyunk, vagy valóban depressziósak?

Teljesen természetes dolog, ha stressz vagy trauma hatására, amilyen például szeretteink elvesztése vagy egy szakítás is, átmenetileg megzuhanunk. Ilyenkor borúlátóak vagyunk, kedvetlenek, és nehezen vesszük rá magunkat, hogy aktívak legyünk. Ha azonban depresszióban szenvedünk, az más tünetekkel is jár az említett rossz hangulaton kívül. Emellett a depresszió hosszabban fennálló állapot. Ha néhány napig kutyául vagyunk, az még messze nem jelenti azt, hogy betegségről lenne szó. Persze minden fajta pszichés stressz és fájdalom nagyon rossz annak, aki átéli, de a nem betegségből fakadó fajtáit többnyire magunk is le tudjuk küzdeni, vagy egyszerűen elmúlnak maguktól.

Ha azonban az alább bemutatott tünetek közül legalább két héten keresztül többet is észlelünk magunkon, akkor valóban érdemes orvoshoz fordulni. Első körben a háziorvost is a bizalmunkba avathatjuk, hiszen ő ismer minket, és tudni fogja, hogy mi a teendő.

Szomorúság

Depresszió esetén a szomorúság akár ok nélkül is megjelenhet, de az is gyakori, hogy a depresszió kialakulását egy olyan esemény előzi meg, amely valóban indokolja a szomorúságot.

Fáradtság

Sokan nem tudják, de a depresszió egyik legjellemzőbb tünete az állandó kimerültségérzet. Az érintettektől a legegyszerűbb feladatok, mint például a reggeli felkelés vagy a fürdés is hatalmas erőfeszítést kíván. Folyamatosan levertnek érzik magukat, akármennyit is pihennek.

Fájdalmak

A depresszió leggyakrabban fejfájással párosul, de máshol is érezhetünk fájdalmat, ha megbetegedtünk. A depresszióban szenvedő emberek fájdalomérzékelése is megváltozik, ezért küzdenek ilyen jellegű tünetekkel.

Étvágytalanság vagy túlzott étvágy

Ha azt vesszük észre magunkon, hogy jelentősen megváltoztak a táplálkozási szokásaink, és állandóan csak enni tudnánk, vagy éppen fordítva, alig bírunk pár falatot legyűrni a torkunkon, akkor is depresszióra kell gyanakodnunk. Ilyenkor a betegek sokszor láthatóan híznak vagy fogynak is.

Alvászavarok

Kifejezetten a depresszióra jellemző alvászavar a hajnali ébredés. Ilyenkor az ember normál időben lefekszik, és nincsen gondja az elalvással, azonban hajnalban rendszeresen felébred, és nem tud visszaaludni. A másik probléma, éppen ellenkezőleg, a túl sok alvás lehet: az érintett nagyon hosszan alszik, hiszen kimerültnek érzi magát, vagy nappal is többször elalszik.

Koncentrációs zavarok

Ha azt vesszük észre, hogy valamit olvasunk, és egyszerűen képtelenek vagyunk felidézni akár az előző mondatot is, akkor messze nem kell agyi elváltozásra gondolni. A depresszióban szenvedő emberek nagy részének vannak koncentrációs zavarai, melyek azonban a betegséggel együtt elmúlnak.

Irritáltság

Depresszióban szenvedő férfiaknál különösen gyakori, de nőknél is előfordul, hogy a betegség elsődleges tünete a látszólag indokolatlan düh. Ilyenkor az ingerküszöb alacsonyabb, és ez általában annak is feltűnik, aki érintett benne.

Ezeket olvastad már?

Címlapról ajánljuk

További cikkek