Ne csak a fogyásért kezdj el sportolni! A mozgásnak gyógyító ereje van!

Sokan azért kezdenek el sportolni, mert fogyni szeretnének, holott a rendszeres mozgás ennél sokkal több szerepet tölt be egészségünk védelmében.

A rendszeres fizikai aktivitás rengeteg egészségügyi, élettani előnnyel jár: javítja a keringést, hozzájárul izmaink, csontozatunk egészségéhez, fokozza az anyagcserénket. Ezek mellett a magas vérnyomást, a kettes típusú diabéteszt, a hormonális betegségeket, a gerinc és az ízületek degeneratív betegségeit is gyakran kezelik mozgással, mivel a sportnak számos áldásos hatása van a szervezetre nézve. Ráadásul a legtöbb betegség kialakulásának okáért döntő részben a stresszes, túlhajszolt, kialvatlan, ülő életmódunk felelős.

Persze nem érdemes vakon beleugrani a mozgásba, hiszen döntő fontosságú lehet, hogy melyik panaszra milyen sportot választasz!

Magas vérnyomásra

A magas vérnyomás az egyik olyan népbetegség, amit egészséges életmóddal a legtöbb esetben helyre lehet hozni. Az edzések tekintetében a legjobb választás a közepes intenzitású kardio edzés, először csak rövid, majd egyre hosszabb ideig. Például a gyaloglás, az úszás, vagy a biciklizés kiváló lehet, mivel a rendszeres aerob kardio edzés, akár 8-20 mmHg-val is csökkentheti a vérnyomást.

Kerülni kell viszont a nagy erőkifejtéssel, préslégzéssel, talajgyakorlatokkal és/vagy statikus gyakorlatokkal járó sportokat. Lehetőség szerint fordulj edzőhöz, mert ebben az esetben különösen fontos,hogy legyen egy külső kontroll is.

Cukorbetegségre

Az egyre többeket érintő ún. II. típusú cukorbetegség kialakulásáért jellemzően a helytelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód felelős. A betegség kezdeti stádiumban megfelelő diétával, és rendszeres, közepes intenzitású kardio edzésekkel akár vissza is fordítható, ráadásul meg is előzhető, ha időben kiderül az inzulinrezisztencia, ami gyakorlatilag ma már minden második nőt érint.

Minden aerob edzés kiválóan alkalmas az inzulinérzékenység javítására, a nagyon magas intenzitású edzéseket és a nagy súlyokat viszont kerülni kell, de kis súlyokkal, köredzés jelleggel nyugodtan lehet dolgozni. Amennyiben szédülsz, vagy hirtelen lever a víz előfordulhat, hogy "hipózol", azaz nagyon leesik a vércukorszinted, hipoglikémia lép fel. Ilyenkor azonnal abba kell hagyni az edzést és normalizálni kell a vércukorszintet.

Ha a cukorbetegséged kezelésének része az inzulinterápia is, akkor, ha edzeni mész mindig vigyél magaddal megfelelő mennyiségű inzulint és megfelelő mennyiségű és minőségű szénhidrátot, az orvos utasításainak megfelelően. Az edzések időpontjáról, intenzitásáról és időtartalmáról pedig mindig tájékoztasd a kezelőorvosodat, mivel a napi inzulin-adagnál ezt figyelembe kell venni.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!:

Ezeket olvastad már?

Gerincsérvre

Abban az esetben, ha már kialakult a gerincsérved, csak gyógytornász által végzett gyógytorna alkalmazható, de a megelőzésére rengeteg mozgásforma nyújt lehetőséget! A gerincsérv egy degeneratív betegség, ami a porckorongok kopásának következtében alakulhat ki. Ha a porckorong külső részén található keményebb, rostos gyűrű meggyengül, a hosszú időn át tartó, egyoldalú terhelések következtében (pl. féloldalas táska), a porckorong belsejében lévő kocsonyás, puhább mag kidudorodhat, vagy akár ki is szakadhat, ami nyomja az ideggyököt, így sokszor szinte elviselhetetlen fájdalommal jár. A tünetek persze nagy mértékben függnek attól, hogy milyen magasságban van a sérv, és melyik ideggyököt nyomja.

Mit lehet tenni, hogy megelőzd?

Elsősorban meg kell erősíteni a törzs tartóizmait, és nagyon sokat nyújtani a rövidülésre hajlamos izmokat, melyet pilatessel, gerinctornával, és gerincjógával is megtehetsz. Másrészt oda kell figyelni a hétköznapi mozdulataidra is. Ha az ágyéki gerincszakaszban érzel fájdalmat, akkor kerüld az álló előrehajlást, és a gerinccsavaró mozdulatokat az edzéseken és a hétköznapi tevékenységek végzése közben egyaránt. Kerüld a nagy súlyokat és az ugró mozdulattal járó sportokat!

Mozgással rengeteget lehet javítani az emberek egészségi állapotán, a krónikus betegségek kialakulásának megelőzésében pedig kiemelkedő a mozgás jelentősége. De tartsuk szem előtt: attól, hogy valaki sportolni kezd, még ugyanúgy szükség van az orvosi felügyeletre és kezelésekre. Ha egészségügyi problémával küzdesz, ne vágj saját kútfőből semmilyen intenzív mozgásformába, előtte mindenképpen egyeztess gyógytornásszal, személyi edzővel, a háziorvosoddal vagy a problémádat kezelő szakorvossal!

Címlapról ajánljuk

További cikkek