Itt adhatod le a húsvétkor elhasznált sütőolajat legegyszerűbben

A használt olajat országszerte leadhatjuk a MOL-töltőállomásokon, csak pár apróságot kell hozzá betartanunk, és még a környezetünkre is figyelmet is fordítunk.

Az ünnepi időszak az együttlét és a családi sütés-főzés mellett a környezettudatosságról is szól. Húsvét után a MOL-töltőállomásokon országszerte le lehet adni az elhasznált étolajat, amivel óvhatjuk a környezetünket, hiszen 1 liter sütőolaj akár 1 millió liter ivóvizet is elszennyezhet. A háztartások ilyenkor az átlagosnál nagyobb mennyiségben használnak zsiradékot, amelyet a megfelelő módon gyűjtve és leadva újra lehet hasznosítani. A program népszerűségét mi sem mutatja jobban, minthogy évről évre nagyobb mennyiséget visznek be az emberek a benzinkutakra.

Tegyünk a környezetért – itt is leadhatjuk a fáradt olajat

A Mol 2011-ben telepítette az első gyűjtőtartályokat a töltőállomásaira azzal a céllal, hogy az emberek egyszerűen, gyorsan és környezetbarát módon szabadulhassanak meg a használt étolajtól. Ez ugyanis veszélyes hulladéknak számít: ha beleöntik a lefolyóba, vagy kiöntik a szemétbe, azzal károsítják a környezetet. Az összegyűjtése és feldolgozása ezért elsődleges környezeti érdek.

Miért káros:

  • A csővezetékek falára lerakódva a csatorna dugulását okozza.
  • A háztartási szemétbe öntve nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban.
  • Ha az élővizekbe jut, a tavakban, folyókban a víz felszínén úszva meggátolja az oxigénfelvételt, így elpusztítja a vízi élőlényeket.
  • Egyetlen csepp használt étolaj akár ezer liter élővizet is elszennyezhet.

Hogyan kell leadni a töltőállomáson:

  • Mivel háztartási mennyiségről van szó, egyszerre legfeljebb 10 liter adható le.
  • Nem kell extrán leszűrni, a sütéskor keletkezett ételmaradvány benne maradhat - de a sütőolaj nem lehet más hulladékkal, anyaggal vagy vegyszerrel szennyezett.
  • Leadható például használt műanyag palackban, vagy befőttesüvegben.
  • A töltőállomásokon kérhetik a kútkezelő segítségét.

A használt étolaj begyűjtése azért fontos, mert kis erőfeszítéssel nagy kárt tudunk megelőzni, és hozzájárulunk ahhoz, hogy a veszélyes anyag végül jól hasznosuljon. Az évről évre növekvő leadott mennyiség azt mutatja: a háztartások számára is értéket jelent, ha fenntartható és egyértelműen hasznos megoldást kínálunk az étolaj gyűjtésére és feldolgozására. Köszönjük a lakosság együttműködését, és mindenkit arra biztatunk, hogy használja a Mol töltőállomásokon elhelyezett gyűjtőtartályokat!

– nyilatkozta Bakos Piroska, a MOL Magyarország szóvivője.

Korántsem elhanyagolható mennyiségről van szó: az elmúlt években a lakosság mintegy 3 millió liter használt sütőolajat adott le a kijelölt MOL töltőállomásokon. Ezt a Biofilter Zrt. gyűjti össze és tisztítást követően eljuttatja a Rossi Biofuel komáromi üzemébe, ahol bioüzemanyagot gyártatnak belőle. Ennek köszönhetően környezetre káros hulladék helyett újrahasznosított, környezetbarát termék lesz belőle, amelyet a MOL százhalombattai finomítójában használnak fel biokomponensként a gázolaj gyártásához.

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Kovászos uborka hagyományosan

A kovászos uborka az a savanyúság, amelyet nyáron majdnem minden magyar család hűtőjében megtalálunk, méghozzá egy jó nagy befőttes üveggel. Jól behűtve akár magában is frissítő ...

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Legegyszerűbb meggyes kevert

Amikor gyors és finom sütire vágyunk, tökéletes választás. Nem csak meggyel, hanem bármilyen gyümölccsel, de akár csokival vagy magokkal, illetve ezek keverésével is elkészíthető.