Nagyanyáink rakott krumplija így lett szaftos és ropogós

Az egyik leglaktatóbb, legmagyarosabb étel minden kétséget kizáróan a rakott krumpli. Kerülhet bele tojás, kolbász, tejföl vagy éppen sajt, akkor a legfinomabb, ha minden réteg alaposan átitatódik szafttal a sütés során. A következő receptet gyerekkori emlékek, főként nagyanyám utánozhatatlan receptje ihlette.

Hiába tudjuk emlékeinkben a gyerekkor ízeit felidézni, anyáink és nagyanyáink legfinomabb ételeit sokszor szinte lehetetlen egy az egyben leutánozni. Az aranyló vasárnapi húsleves, a ropogós bundájú rántott hús vagy éppen a szaftos, sokrétegű rakott krumpli pont ilyen fogások – az etalont, melyhez egész életünkben ragaszkodunk, csak és kizárólag ők tudják elkészíteni.

Sokáig kísérleteztem a legszaftosabb rakott krumpli receptjével. Lelki szemeim előtt mindig nagyanyám verziója lebegett, ami olyan friss, de mégis szaftos volt, hogy eddigi életemben mindig és mindenhol erre a típusú rakott krumplira vágytam. Sok-sok próbálkozás után fejlesztettem tökélyre azt, amit most a legszaftosabbként emlegetek:

a titka pedig a kolbász zsírján túl az extra zsiradékban rejlik. Igen, azok a fránya kalóriák és nagy mennyiségben egészségtelen zsírsavak, de ha már rászánjuk magunkat erre az ízig-vérig magyaros fogásra, akkor adjuk meg a módját, és ne sajnáljuk bele- és rákanalzni a vajat vagy a sertészsírt. Nem kell, hogy ússzon a zsírtól, törekedjünk arra, hogy az alapanyok (és főként a krumpli) magába szívja, legyen tocsogós, de semmiképpen ne zsírtól folyós. Az izgalmat pedig a baconszórással hozhatjuk el: a nagyon apró kockákra vágott füstölt/főtt szalonnát olyan ropogósra süssük a rakottas tetején, hogy minden harapásnál élvezhessük üde textúráját.

Persze ez a receptúra meg sem közelíti nagyanyám gyermekkorunkban készített rakott krumpliját, de nagyon igyekeztem mindazt újraalkotni, amilyen számomra a nagybetűs RAKOTT KRUMPLI.

Mi kell hozzá?

1 kilogramm burgonya, 8 darab tojás, 200 gramm kolbász (1 szál), 330 gramm tejföl, 30 dkg sajt, 3 evőkanál vaj (vagy sertészsír), 100 gramm bacon (apró kockákra vágva), só és bors ízlés szerint, 3 szál petrezselyem (opcionális)

A burgonyát mossuk meg, majd egy főzőedényben tegyük fel főni annyi enyhén sós vízben, amennyi ellepi. Fontos, hogy ne teljesen puhára főzzük, a burgonyák méretétől függően közepesen puhák legyenek a főzés után. Öntsük le a főzővizet, majd hagyjuk kihűlni.

A tojásokat szintén főzzük meg, őket keményre (nagyjából 10 perc alatt). Öntsük le róluk a vizet, hagyjuk kihűlni, vagy tegyük őket jéghideg vízbe.
A sajtot nagy lyukú reszelőn reszeljük le, a kolbászt szeleteljük közepesen vékony karikákra.
Ha kihűlt a burgonya, hámozzuk meg (húzzuk le a héját), karikázzuk fel. A tojásokat pucoljuk meg, szeleteljük őket karikára.

Jöhet a tepsi!

Az alját kenjük ki a vaj vagy a zsír felével, majd a karikára vágott krumplik felét fektessük az aljára. Ezután öntsük le, vagy kenjük meg a tejföl felével, erre szórjuk a reszelt sajt felét, sorakoztassuk a tetejére a karikázott tojást, majd a kolbászkarikákat. Végül utolsó rétegként a maradék burgonyát pakoljuk rá, kenjük meg a maradék tejföllel, végül szórjuk meg a reszelt sajt másik felével is.

Ezután jön a szaftosság titka

Utolsó lépésként helyezzünk vajdarabokat vagy pár teáskanál zsírt a rakottas tetejére, majd szórjuk meg az apró kockákra vágott baconnel.
Mehet a 200°C előmelegített sütőbe, nagyjából 25-30 alatt süssük össze. Ha a sajt aranybarna, a bacon pedig sercegően sötét, kész is vagyunk.

Tálaljuk plusz tejföllel, kovászos uborkával, szórjuk meg finomra vágott petrezselyemmel.

A ropogós baconszórással tálalt legszaftosabb rakott krumpli receptjét itt találod, mentsd el kedvenceid közé, vagy küldd tovább valakinek, aki szívesen elkészítené.

Recept és fotók: Hering András

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több recept főszerkesztőnktől, Hering Andrástól:

Címlapról ajánljuk

Séftippek a legtökéletesebb, soktojásos házi tésztához Jahni Lászlótól, a Kistücsök...

A fejekben az él, hogy a levesekhez, tésztaételekhez nagy macera házi tésztát készíteni, ma már ezért automatikusan a gyári száraz tészta után nyúlunk. A legendás balatoni étterem, a Kistücsök séfje ezzel szemben arra biztat minden főzni szeretőt, hogy bátran álljunk neki frissen kigyúrni a tésztát, mert egy kis gyakorlással gyorsan megvan, az élmény pedig magáért beszél majd.

Nosalty

További cikkek

Aranyat ér ez a növény – Talán ott van a...

Sok országban dísznövényként funkcionál a kakastaréj, másnéven a celosia, ugyanis azt már kevesebben tudják, hogy értékes zöldségnövény is egyben. Az első fagyokig ízletes hajtásokat hoz, amit érdemes pörköltbe, levesekbe belefőzni.