Így húz le a diétabiznisz: 7 jel, amiből felismered, hogy átvernek

Mínusz 10 kg két hét alatt? Két evőkanál almaecet reggeli előtt? Tilos a kenyér/rizs/tészta? 7 jel, amit ha meglátsz, azonnal lépj tovább!

Kevés olyan embert ismerek, aki ne próbált már volna ki valamiféle diétát. Van, aki fogyni szeretne, van, aki méregteleníteni, van, aki csak egészségesen enni, van, aki valamely betegséggel szemben szeretné felvenni a harcot. A legszélsőségesebb étrendeket azonban mindig fogyókúrához kapcsolhatjuk - úgyhogy most ezek lesznek a fókuszban.

Beírtam a keresőbe a „fogyókúra" szót, 1,3 millió találatot kaptam kevesebb, mint egy másodperc alatt. Van miből mazsolázni, az biztos.

De merre induljon el a laikus?

Mindannyian az első találatokként megjelenő tippeket nézzük meg először. Nulladik lépésként már itt legyünk tisztában azzal, hogy a találati listában betöltött hely semmit nem jelent a diéta hatékonyságát illetően, különösen, ha az adott oldal hirdetésként jelenik meg.

Innen egy kattintással juthatunk el arra az oldalra, ahol megismerhetjük az adott diéta főbb elemeit, a követendő szabályokat, lépéseket, fokozatokat - itt már érdemes résen lenni. Honnan derül ki számunkra, hogy az adott diéta vajon nem teljes szamárság-e?

Biológiai alapok

Ha egészségügyi végzettséggel rendelkezünk, vagy esetleg biológiát tanultunk az egyetemen, akkor feltételezhetően azonnal felismerjük a butaságot, a tudományos fél- (negyed-?) igazságokat, a totális blődségeket, és azonnal továbblépünk.

Ha nincs egészségügyi végzettségünk, kérjük kölcsön a gimis bioszkönyveket, és fussuk át az emberi test működéséről szóló fejezeteket még egyszer. Máris tisztábban fogunk látni, és azonnal kiesnek a koplaltató, méregtelenítő, lúgosító diéták és társaik.

Keressük mögötte az embert!

A diéták mögött jellemzően (jól fényképezett) orvosok, edzők, táplálkozási szakértők (bármit is jelentsen ez) állnak, na meg persze bárki, aki erre affinitást érez. Ha nem nyomozható le pontosan, hogy ki áll a diéta mögött, azonnal felejtsük el. Számtalanszor találnak ki fiktív orvosokat, szakembereket, csak hogy jobban menjen az üzlet. Legyünk tisztában azzal, hogy táplálkozásról érdemben beszélni kémiai, biokémiai, anatómiai, élettani, kórélettani (felsőfokú) ismeretek nélkül nem lehet hitelesen. Attól, hogy elolvasunk egy rakás táplálkozásról szóló könyvet, cikket, még nem válunk szakértővé. És mások sem. Na meg persze az sem árt azért, ha valaki a konyhában sem teljesen kétbalkezes.

Különleges cseppek nélkül nem fog menni!

Nézzük meg alaposabban a diétát: van-e olyan termék, ami nélkül a diéta kivitelezhetetlen? Pl. egy csepp, amit a vízhez kell adagolni minden nap, „különleges", márkázott termékek, amit csak a speciális üzletekben/webshopokban lehet kapni, egy étrend-kiegészítő termékcsalád, amit ha nem veszünk meg rendszeresen, akkor inkább bele se kezdjünk. Ha erre a kérdésre „igen" a válasz - azonnal lapozzunk tovább, felejtsük el. Biztosak lehetünk benne, hogy ez semmi másról nem szól, csak az üzletről.

Két nap alatt mínusz tíz kiló

Őszintén - van ennek bármi esélye? A +20 kilós túlsúly sem 1 hét alatt jött fel ránk! Ha egy diéta rövid idő alatt ígér nagyon gyors fogyást, akkor valószínűleg nem sokra megyünk vele. Az biztos, hogy ha le is adunk pár látványos kilót, az nem zsírból lesz, és biztos, hogy nem maradnak sokáig távol, cserébe viszont ártunk a szervezetünknek.

Együnk egyféle ételt 2 hétig!

Tipikus formája a káposztaleves-diéta vagy a különböző porokat (shake) tartalmazó diéták. A sikeres és egészségünket sem veszélyeztető testsúlycsökkenés hosszútávú gondolkodást igényel, hosszú távon fenntartható étrenddel. Ha képesek vagyunk belátni, hogy nem fogunk életünk végéig káposztalevesen és csokisshake-poron élni (és remélem képesek vagyunk), akkor azt is be fogjuk látni, hogy a káposztaleves segítségével leadott kilók szépen visszakúsznak majd, amint visszatérünk régi életmódunkhoz.

Felejtsük el a szénhidrátokat! Vagy a zsírokat!

Nem túl bonyolult szerintem azt sem megérteni, hogy ha háromféle makrotápanyag (szénhidrát, fehérje, zsír) kell a szervezetünk működéséhez, akkor mindháromra szükségünk van. Nincs olyan hosszú távú étrend, ami bármelyik nagymértékű korlátozásával ne vezetne egészségünk károsodásához. Ehhez hasonlóan élelmiszercsoportokat (pl. kenyérfélék, tészta) sem szükséges kizárni az étrendből - vagy ha igen, akkor azt csakis személyre szabottan, pl. a már létező betegségek tükrében.

Ez a diéta a tuti!

Ha azt olvassuk, hogy egy adott diétával - de csak azzal és semmi mással - megszabadulhatunk felesleges kilóinktól, az összes betegségünk elmúlik, és örök életűek leszünk - ne higgyük el. Mert ilyen nincs.

A kiegyensúlyozott, tartós eredményeket biztosító, az egészségünket sem veszélyeztető testtömegcsökkentő étrend létezik. Olyan formában, amely mellé nem jár éhezés, szélsőséges korlátozások, különleges porok, shake-ek, szeletek, különleges, nehezen beszerezhető alapanyagok, állandóan ismétlődő, unalmas ételek. A jó fogyókúrás étrend ízletes, laktató, változatos, értékes tápanyagokban gazdag, és figyelembe veszi az aktuális egészségi állapotod, az életkörülményeid - és nem utolsó sorban nem kerül sok tízezer forintba.

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg a legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon vagy a YouTube-on!

Ezeket olvastad már?

5 őszi szuperfood, amit tilos kihagynod a menüdből

Sokan hiszik azt, hogy a nyári szezonális gyümölcsáradat elmúltával ősszel nehezebb hozzájutnunk az egészségünk megőrzéséhez szükséges tápanyagokhoz. Ez azonban - szerencsére - egyáltalán nincs így, hiszen a klasszikus, színes őszi zöldségek és gyümölcsök is számtalan értékes tápanyagot biztosítanak számunkra.

Nosalty

Címlapról ajánljuk

További cikkek