Így füstölj otthon halat!

Azt gondoltad, hogy a füstölt hal az éttermek kiváltsága, és ilyen különlegességet csak a képzett séfek képesek kreálni? Tévedés!

Az egészséges és friss fogással otthon is könnyen megbirkózhat bárki: a mindössze 30 perces „ceremónia” nemcsak a hétköznapokat, de a barátokkal töltött hétvégéket is színessé teheti.

Az otthoni gasztronómia legújabb színfoltja lehet a halfüstölés, amivel néhány egyszerű lépésben, mindössze 30 perc alatt finom és egészséges ételt varázsolhatunk az asztalra. Mielőtt azonban nekikezdenénk, szükséges beszerezni egy füstölőgépet, és a használata előtt legalább néhány órára bepácolni a halat, ami lehet pisztráng, irdalt pontyfilé, de akár afrikai harcsafilé is. A házi füstölés izgalmát éppen a kísérletezgetés adja: mindenki kipróbálhatja, melyik halfajta a kedvence, és a pácleveket is úgy ízesíthetjük, ahogyan éppen kedvünk tartja. Kaphatunk egyszerű és letisztult skandináv ízvilágot, vagy tüzes mexikói, chilis hangulatot is.

„Füstölés előtt az első dolgunk, hogy egy alap páclét készítünk 2 liter hideg víz, ízlés szerint 3-3,5 evőkanál só és 1 evőkanál cukor felhasználásával. Ebbe kerül a fűszer, ami megadja az ételünk karakterét: rakhatunk bele például kaprot, amely a svédek kedvence, vagy szárított chilit, de akár egy sima borsos páclé is megteszi. Az ízesített páclébe helyezzük a halat, és legalább 2-3 óráig, de legjobb, ha fél napig is benne hagyjuk a hűtőben, hogy az íz minél jobban átjárja a húst” – hangsúlyozta Áman Attila, a Kapj rá! kampány séfje.

„Miután kivettük a pácléből, alaposan letörölgetjük és egy egyszerű füstölőgépbe tesszük, amelyben halat és zöldséget egyaránt füstölhetünk. Fontos, hogy jól szellőző helyen, vagy akár a szabadban végezzük a füstölést, és éghető dolgok ne legyenek a gép közelében. A félórás eljárás után hőkezelt, ízletes, azonnal fogyasztható halételt kapunk” – mondta a séf.

Az ilyen egyszerű és friss ételhez könnyű köret illik a legjobban, de egy baráti vendéglátás keretében akár többféle körettel is előrukkolhatunk. Amíg a hal füstfürdőt vesz, könnyen elkészülhetünk a padlizsánkrémmel vagy a majonézes tormával, de akár szendvicsre is helyezhetjük az elkészült füstölt ponty-, pisztráng- vagy afrikai harcsa szeleteket.

Hirdetés
Hirdetés

Támogatott tartalom

Őszi feltöltődés a büki termálvíz erejével

Az ősz az év gyönyörű időszaka arra, hogy élvezd a természet változó színeit, a napsütést és a már hűvös szellő simogatását. Ezekben a hónapokban érdemes felkészíteni a szervezetedet a téli hónapokra, hogy ne döntsenek le a betegségek.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Négycsillagos disznóság – vigyázat, nagyon éhes leszel!

A disznóvágás sokak fejében – különösen a mai városi ember számára – egy távoli, elfeledett népszokásként él, amit elsősorban a zord téli hajnalokkal és a kemény fizikai munkával kötünk össze. Ez a felületes asszociáció azonban korántsem adja vissza sem a disznóvágás lényegét, sem azokat a hagyományokat melyek hozzá kapcsolódnak. A disznótor persze alapvetően az élelem feldolgozásáról szólt, de egyben a közösségről, az összetartásról is, hiszen igazi társadalmi esemény volt a korabeli vidéken. A faluban szinte minden háznál tartottak sertést, amelyet gyakorta télen vágtak le és így bespájzoltak a családnak következő időszakra. A disznóvágás bizony kemény munka, de a család minden tagja kivette belőle a részét, így igazi közösségi élmény is volt egyben.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Mátra rejtett kincsei

Budapesttől egy órányira Nógrádban, a Mátra nyugati vonulatában, festői környezetben fedezhetjük fel az egyre izgalmasabb élményt nyújtó Szurdokpüspöki, Tar és Szuha falvakat, vagy ahogyan saját magukat említik, a Mátra Nyugati Kapuját.

Hirdetés

Támogatott tartalom

A mi Rögös túrónknak tényleg nincsen párja?

Ha röviden kellene válaszolni, a következőt mondanánk: bátran állíthatjuk, hogy valóban egyedülálló élelmiszer. Miért jelenthetjük ki ezt ennyire magabiztosan? Milyen érvekkel támasztható alá a Rögös túró egyedisége? Következzen egy gyors gasztronómiai kalandozás páratlan tejtermékünk világában!

Címlapról ajánljuk

További cikkek

31 étel, amit idén októberben semmiképp se hagyj ki

Az őszi alapanyagpaletta eléggé kitesz magáért, az átmenet nyárból őszbe, majd őszből télbe tartogat nekünk pár csodás szezonális finomságot: cékla, körte, sütőtök, alma, szilva, batáta, füge, birsalma vár rád, de a sornak nincs vége. Főzz és süss velünk októberben is!