Hasznos ételek a szoptatás idejére

Egyél drágám, kettő helyett kell most – szól a gyakori mondás, melyet várandós és szoptatós anyukák hallgatnak nap mint nap. Mégis mi jó és mi kerülendő ebben az időszakban?

Nem a mennyiségen, a minőségen van a hangsúly. Valóban kevésbé figyelünk oda táplálkozásunkra egy átlagos napon, de terhesség és szoptatás alatt a baba és saját érdekünkben érdemes körültekintően válogatni az egyes élelmiszerek közül. Ahogy az anyaméhben a magzatvízen- úgy a szoptatás alatt az anyatejen keresztül gyermekünk is részesül a bevitt táplálékok jótékony és káros hatásaiból egyaránt. A kismamák a folyamatos orvosi-, védőnői felügyelet és a laboreredmények alapján pontosan megtudhatják milyen hiánypótlásra van szüksége szervezetüknek. Az alábbiakban - korábbi cikkeinkből összeollózott - néhány nyomelem pótlására alkalmas illetve ajánlott és kerülendő ételeket, italokat mutatunk:

Ezeket olvastad már?

Az első és legfontosabb a folyadékpótlás, de ezt egy szoptatós kismamának mondani se kell, szervezete azonnal jelez. A legjobb, ha miközben a baba eszik, az anyuka odakészít magához egy nagy üveges ásványvizet! Az anyatej termelésének ugyanis fontos alapja a megfelelő mennyiségű, napi 2-3 liter folyadék, a rendszeres étkezés és a minél több pihenés!

Miért fontos a folyadékpótlás? Olvasd el cikkünket itt!

Ezeket olvastad már?

A legmegfelelőbb energiaforrások a szénhidrátok, közülük is elsősorban az összetettek – fogyasszunk teljes kiőrlésű gabonából készült pelyheket, kenyér- és tésztaféléket. A jó minőségű fehérje is elengedhetetlen a megfelelő minőségű anyatej termeléséhez – együnk tojást, joghurtot, kefirt, túróval készült ételeket, kevés zsiradékkal elkészített könnyű húsételeket. Zsiradékok közül kiemelkedő az omega-3 zsírsavak jelentősége, amelyeket a tengeri halak, a len-, a dióolaj biztosít az édesanya számára. Vitaminforrások természetesen a gyümölcsök és a zöldségek, egy finom gyümölcssaláta, friss zöldsaláta, egy gyors turmix az időhiányban szenvedő anyukáknak is jó szolgálatot tehet.

A kisbaba mellett alig van időnk az étkezésre, mégis figyeljünk oda, együnk gyakrabban keveset. Kérjünk bátran segítséget szüleinktől, barátainktól egy-egy ebéd erejéig, raktározzunk be gyorsan elkészíthető ételek receptjeiből.

Szülés után: több salátát - tudd meg, miért!

Ezeket olvastad már?

Egészséges felnőttnek napi 1000 mg kalcium javasolt. A hazai táplálkozási ajánlás fél liter tej vagy annak megfelelő kalciumtartalmú tejtermék fogyasztását tanácsolja, ebből 570 mg kalciumhoz jut a szervezetünk, a többit más forrásokból fedezzük (zöldségből, gyümölcsből, gabonafélékből alkalmanként édesvízi vagy tengeri halakból, tojásból.) Bizonyos állapotokban, például várandósság és szoptatás alatt nő a szervezet kalciumigénye, ilyenkor javasolt plusz egy adag jól hasznosuló kalciumforrást beiktatni az étrendünkbe, például egy pohár natúr joghurtot vagy kefirt, sajtot, zöldfűszeres túrókrémet.

Kalcium a csontok egészségéért, olvass róla többet itt!

Ezeket olvastad már?

Napi ajánlott beviteli mennyiség csecsemők számára 35 mikrog, kisgyermekek számára 50-150 mikrog, 15 évnél idősebb gyermekek, felnőttek számára 200 mikrog. Fokozott folsavigény merül fel várandósság idején, ezért a nőknek érdemes a tervezett fogantatást megelőző 3 hónapos időszakban és különösen a terhesség I. trimeszterében a folsavbevitelüket növelni, részükre az ajánlott napi beviteli érték 400 mikrog, a szoptatás időszakában 300 mikrog.

Folsav, a sejtjeink egészségének őre – olvass még többet róla itt!

Ezeket olvastad már?

Európában a különböző élelmiszerek közül a legjobb szelénforrások a tengeri halak, a kagylófélék, a rákok és egyéb tenger gyümölcsei. Tartalmaznak szelént a belsőségek, a húsok és a tejtermékek is. Kapható továbbá számos szelénnel dúsított élelmiszeripari termék, például reggeliző pehely, müzliszelet, kenyér, margarin, gyümölcslé, valamint étrendkiegészítő termékek is.Fontos azonban azt is tudni, hogy a túlzott szelénbevitel káros. Túladagolása veszélyezteti az idegrendszer, a bőr, a keringés valamint az emésztőrendszer egészségét. Legyünk ezért körültekintőek, és mielőtt magas szeléntartalmú készítményeket fogyasztanánk, konzultáljuk orvossal annak szükségességéről.

Tudj meg többet a szelénről itt!

Ezeket olvastad már?

A legtöbb cinket a vörös húsok, és szárnyasok által fogyasztjuk, de jó cinkforrások még a bab, a lencse, az olajos magvak, a gabonafélék, a búzacsíra, valamint a tejtermékek és a halak. Érdekesség, bár hazánkban ennek táplálkozás élettani jelentősége kicsi, hogy az osztriga cinktartalma a legmagasabb.

Miért fontos a cink? Itt olvashatsz róla bővebben!

Ezeket olvastad már?

Szervezetünk működésében a vasnak számos feladata van, ezek közül a legjelentősebb, hogy a vér oxigénszállító funkcióját ellátó hemoglobin része, hozzá kötődve jutnak el az oxigénmolekulák a tüdőtől a sejtekig.A nem megfelelő vasbevitel egyik legfőbb következménye a vashiányos vérszegénység.

A napi ajánlott vasbevitelgyermeknél életkortól függően 8-12 mg, felnőtt férfiak esetében 12 mg, felnőtt nők esetében 15 mg, terhesség esetén +5–15 mg/nap, szoptató nők esetében 20 mg/nap.

További tippeket vasbevitelére itt találsz!

Ezeket olvastad már?

Abban is van igazság, hogy a 'k' betűvel kezdődő zöldségeket kerülni kell szoptatás idején, vagyis a karalábé, karfiol, kelbimbó, kelkáposzta, káposzta mennyiségét célszerű csökkenteni. Ezen kívül a szintén puffasztó brokkoli, borsó, paprika, paradicsom, retek, kivi, narancs sem ajánlott.A nehezen emészthető gomba sem jó választás, óvakodjunk a túlzott fokhagyma- és a nyers újhagymahasználattól is.

Egy tapasztalt nagymama - Mari nagyi menüje kismamáknak – olvasd el most!

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Tucatjával zárnak be ezek a boltok: mindenkit érinthet a változás

Drasztikusan csökken a kisboltok száma, különösen vidéken, derült ki a KSH kimutatásából. 2022 júniusára több mint 7 ezer kiskereskedés zárt be, és ez a tendencia azóta sem változott. Így több kistelepülés állandó bolt nélkül maradt. Ez a jelenség hívott életre egy újféle élelmiszerárus-típust.