Te tudod, miért édesebb néhány zöldség télen?

Ha ettünk valaha olyan zöldséget, ami a szokottnál édesebb ízű volt, akkor azt valószínűleg az év más szakában termesztették. De miért jellemző ez a fajta ízváltozás a téli időszakra?

Mindennek megvan a maga szezonja, beleértve a növényeket is. Lehet, hogy mi nem annyira szeretjük a téli hideget, a havat, a napsütés hiányát vagy épp a rövid nappalokat, ám egyes zöldségeknek ez nagyon is tetszik. Olyannyira, hogy édesebbek is lehetnek ebben az időszakban! Sokan nem tudják, de bizonyos zöldségek – ezek között is sok gyökérnövény – kellemesebb, édeskésebb ízű, ha télen termesztik. Nézzük meg, miért van ez így!

Te tudod, miért édesebb néhány zöldség télen?

Miért édesebbek a gyökérzöldségek télen?

Mindez a „téli édesedés” (angolul: winter sweetening) néven ismert jelenségnek köszönhető.

Ez gyakran megfigyelhető olyan zöldségeknél, amelyek természetüknél fogva hideg időben nőnek, fejlődnek. Igaz, hogy az első őszi fagyok sok növényt elpusztítanak, de számos olyan fajta létezik – különösen a gyökérnövények –, amelyek túlélik a hidegebb hőmérsékleteket is.

Ezt a tulajdonságot részben annak köszönhetik, hogy képesek a keményítőt cukorrá alakítani. A vegetációs időszakban ezek a zöldségek energiát takarítanak meg keményítő formájában, majd amikor a hőmérséklet csökkenni kezd, ezeket a keményítőket cukrokká alakítják – ezek pedig kvázi fagyásgátló szerként működnek a sejtjeik szintjén.

Természetesen a változás nem egyik napról a másikra megy végbe, de ha valamikor az első őszi fagy után szedjük le a gyökérzöldségeinket, akkor nagy eséllyel sokkal édesebb ízűek lesznek, mintha nyáron takarítottuk volna be őket.

Néhány zöldség, ami megédesedik a fagytól

Az ilyen tulajdonságokkal bíró zöldségek közé tartozik a sárgarépa, a fehérrépa és a cékla is.

De olyan típusoknál is tapasztalhatjuk ezt a jelenséget, mint a káposztafélék – például a kelbimbó, a brokkoli és a kelkáposzta –, valamint a legtöbb leveles zöldség.

Nem minden zöldségnek tesz jót a fagy

Minek nem tesz jót?

Persze bőven akadnak olyan zöldségek is, amelyeknek a fagyok a hátrányukra válnak – még akkor is, ha a földben vannak. Az egyik ilyen növény a burgonya, ami ugyan keresztülmegy egy olyan édesítési folyamaton, mint például a répa, de a végeredmény nem lesz annyira kellemes. A burgonyának köztudottan magas a keményítőtartalma, ám a cukorrá alakulás miatt ez nagyban lecsökken. Emiatt a burgonya húsa sötétbarna színűvé válik főzés közben.

Forrásunk volt.


Még több érdekesség a zöldségekről:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Címlapról ajánljuk

Tavaszi quiche-receptek

A quiche sokak receptrepertoárjában nem szerepel, ami nagy kár, ugyanis a francia pite kény és kedv szerint alakítható, igazítható mind a szezonhoz, mind a különböző igényekhez is. Jöjjön most pár tavaszi csoda!

Nosalty

További cikkek