Meglepő alapanyagból készülhetnek a jövőben a gumimacik

A jövőben még fenntarthatóbbá válhat a megújuló energia előállítása: egy új technológiának köszönhetően akár gumimacikat is gyárthatnak a leselejtezett szélerőművekből.

Augusztus végén Chicagóban rendezték meg az American Chemical Society őszi konferenciáját, ami egy találós kérdéssel indult: „Mi a közös a konyhai mosogatóban, a hátsó lámpákban, a pelenkákban és a gumimacikban?” Emily Abbott, a Michigani Állami Egyetem professzorának kérdésére valószínűleg nem sokan tudták a választ, pedig annál izgalmasabb: a felsorolt tárgyakat a jövőben akár újrahasznosított szélerőművekből is gyárthatják.

Meglepő alapanyagból készülhetnek a jövőben a gumimacik

De mielőtt még rátérnénk a gumimacikra, nézzük is meg, hogy miért olyan fontos ez a kérdés. A szélturbinákat tiszta energia előállítására képesek üvegházhatású-gázok kibocsátása nélkül, de van egy komoly hátrányuk. Bár a Bloomberg jelentése szerint „a turbina alkatrészeinek körülbelül 85 százaléka" újrahasznosítható vagy újrafelhasználható, masszív üvegszálas lapátjaik gyakran kivételt képeznek ez alól.

Mivel a lapátok élettartama rövidebb lehet, mint a rotoroké, a generátoroké és más alkatrészeké, gyakran először ezeket kell lecserélni – és amikor a pengék eltávolítására kerül a sor, nehéz őket hova elhelyezni. (Körülbelül 8000 pengét távolítanak el csak ebben az évben az Egyesült Államokban, és ahogy a Bloomberg megjegyzi, „csak egy maroknyi" szemétlerakó fogadhatja ezeket.)

Itt jön a képbe John Dorgan Ph.D., a Michigani Állami Egyetem vegyészmérnöki és anyagtudományi professzora. Dorgan és kollégái kifejlesztettek egy új anyagot, amely üvegszálakat kombinál szintetikus polimerekkel és növényi anyagokból származó polimerekkel.

Az így kapott, hőre lágyuló gyanta elég erős a szélturbinák lapátjaiban való használatra, de a meglévő üvegszálas változatokkal ellentétben feloldható és újraönthető egy újabb lapátkészlethez, más anyagokkal kombinálva pedig fogyasztási cikkek széles skáláját állítják elő belőle, így például konyhai munkalapokat, autók hátsó lámpáit vagy akár pelenkákat. Egy desztillációs eljárással tisztítva pedig élelmiszer-minőségű kálium-laktát előállítása is lehetséges belőle.

Fenntarthatóbb megoldás

Ez olyasmi, amit a Gatorade sportitalokban vagy különféle cukorkákban is meg lehet találni” – mondta Dorgan a konferencián.

Tehát megtettük ezt az extra lépést, és vettük az általunk készített visszanyert anyagot, és cukorkákhoz használtuk összetevőként. Ebből gumimacikat készítettünk.

Tehát ami tegnap még szélturbina lapátja volt, az holnap gumimaci lehet

„Egy növényből, például kukoricából vagy fűből származó szénatom nem különbözik a fosszilis tüzelőanyagból származó szénatomtól" - magyarázta Dorgan közleményében. „Ez mind része a globális szén-körforgásnak, és megmutattuk, hogy a szántóföldi biomasszától a tartós műanyagokig, végül pedig az élelmiszerekhez is el tudunk jutni." (És igen, a kutató megette azokat a gumimacikat.)

Noha igen ígéretesnek tűnik ez az új fejlesztés, a kutató azt is hozzátette, hogy egyelőre nem áll rendelkezésre elegendő ebből a bioműanyagból még egy teljes méretű turbinalapát-készlet elkészítéséhez sem, így még várni kell az újrahasznosított gumimacikra.

Forrásunk volt.


Hírek, újdonságok, érdekességek:

Hirdetés

Támogatott tartalom

A Budafoki élesztővel húsvétkor is élmény a sütés

Mi jut eszünkbe, ha a Budafoki élesztőre gondolunk? Generációk óta a magyar háztartások elengedhetetlen kelléke! Használatával sütéskor különleges lehetőségek sora nyílik meg előttünk. Ám mindenki számára talán a legszebb, semmihez sem hasonlítható élmény, amikor a vele készült friss kalács illata betölti otthonunkat, azonnal meghitt hangulatot teremtve a közelgő húsvét idején is. Nekünk ezek az első gondolataink a Budafoki élesztő kapcsán, amelynek neve az idő előrehaladtával összefonódott a magyar konyhával.

Hirdetés

Támogatott tartalom

Címlapról ajánljuk

További cikkek