Nem csak ijesztgetés: ezért veszélyes valójában, ha túl sok energiaitalt iszol

A koffein, a cukor és az édesítőszerek veszélyes kombinációt alkotnak, ami hosszú távon igen komoly problémákat okozhat. 

Aki sem a kávét, sem a teát nem szereti, mégis koffeint inna, az gyakran nyúl az energiaitalok után – nem is csoda, hiszen azon túl, hogy finomak, nagyon jól fel tudják pörgetni az embert, amikor szüksége van rá. Csakhogy nagyon nem egészségesek, szélsőséges esetben akár függőséget is okozhatnak.

Honnan tudod, hogy függő vagy?

Az energiaitalokkal kapcsolatban azért alakulhat ki függőség, mert több olyan összetevőt is tartalmaznak, ami potenciálisan függőséget okozhat: ilyen a fent említett koffein és a cukor is. A cukormentes verziók sem sokkal jobbak, mivel a mesterséges édesítőszerek is függővé tehetnek, ha túl sokat fogyasztasz belőlük.

via GIPHY

Persze nincs egy definíciója annak, hogy mi számít energiaital-függőségnek, de ha a következőket veszed észre magadon, elkezdhetsz aggódni:

  • gyakran kívánod az energiaitalt, méghozzá elég erősen,
  • sokat gondolsz arra, hogy energiaitalt iszol,
  • nem tudod szabályozni, mennyit iszol, és milyen gyakran.

Másik intő jel lehet az is, hogy ha egy ideig nem iszol energiaitalt, elvonási tüneteid lesznek: fájni kezd a fejed, fáradékony leszel, ingerlékeny, és rossz lesz a kedved.

Miért káros az energiaital?

Az energiaital-fogyasztás enyhén szólva sem egészséges, sok mellékhatása lehet annak, ha sokat iszol belőle. Az egyik probléma vele, hogy nagyon savas, ami elgyengítheti a fogzománcodat, de kínzó gyomorsavat, gyomorégést is okozhat. Ha cukros üdítőket iszol főleg, akkor előbb-utóbb súlygyarapodással is járhat a fogyasztásuk, ami megint egy sor egészségügyi problémát hoz maga után.

Kutatók vontak már párhuzamot a gyakori energiaital-fogyasztás és a szívbetegségek, a cukorbetegség és a veseproblémák között.

via GIPHY

Hogyan lehet leszokni róla?

A leszokás mindig trükkös, és biztos, hogy nem fog egyszerűen menni, az energiaitalokban található cukor és koffein ugyanis serkenti az agyad dopamintermelését, amit boldogsághormonnak is neveznek.

Alapvetően két módszeren érdemes elgondolkodni:

  • vagy egyszerűen nem iszol több energiaitalt, és kibírod az elvonási tüneteket
  • vagy elkezded fokozatosan csökkenteni az adagot, így hosszabb ideig fog tartani a leszokás, de legalább nem fogsz annyira szenvedni.

Pótold a koffeint természetesebb forrásból

Ha elsősorban a koffein hiányzik, akkor az is jó megoldás, ha más koffeintartalmú italokkal pótolod a hiányt, olyanokkal, amelyek azért mégis egy kicsit egészségesebbek. Így alapvetően nagyjából két választásod van: vagy kávézni, vagy teázni kezdesz.

Ha egyiket sem szeretnéd, akkor viszont van egy jó hírünk: a koffeinelvonás tünetei általában csak 2-9 napig tartanak, így, ha kibírod két hétig energiaital nélkül, valószínűleg a nehezén már túlvagy!

Ezeket olvastad már?

Ezeket olvastad már?

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek