Ezért lesz lelkibeteg a gyerek, ha nem tartózkodik a friss levegőn

Ma már bizonyíték is van rá, hogy miért tették jól az előző generációk, hogy a kicsiket kizavarták a kertbe.

Az persze nem kérdés, hogy az embernek általában jót tesz, ha nem a négy fal között ül és nézi a tévét, és azt is a legtöbben sejtjük, hogy a nagyon aktív gyerekekre ez fokozottan igaz, most viszont már tudományosan bizonyított összefüggéseket is találtak a városi környezet és a mentális betegségek között.

Napi 12 perc?

A Seattle Gyermekkutató intézet tanulmánya szerint a mai gyerekek egy napból mindössze tizenkét percet töltenek a szabadban játékkal. Ez nagyjából annyi idő, amennyi az út a buszhoz, vagy amennyit a kertben egy rövid játék a kutyával kitesz.

A négy fal közé korlátozott élet elhízáshoz is vezethet:

Így harcoljunk a gyermekkori elhízás ellen!

A vizsgált gyerekek egy napból több, mint tíz órát töltöttek szinte mozdulatlanul az iskolában vagy a lakásban. Ennek a hatásai pedig nem csak rövidtávon mutatkoznak meg, amennyiben olyan magas a kövér gyerekek aránya, mint még soha, de a bezártság a jövőjüket nem csak fizikai, hanem mentális szinten is veszélyezteti. Egy dán egyetem kutatása ugyanis összefüggést mutatott ki a gyerekkorban szabadban eltöltött idő és a felnőttkori pszichiátriai megbetegedések száma között. Ebben az esetben nem az olyan, gyakori megbetegedésekről van csupán szó, mint a depresszió vagy a szorongásos betegségek, hanem konkrétan a szkizofrénia aránya is jelentősen magasabb azoknál a felnőtteknél, akik urbánus környezetben nőttek fel.

Éljen a falusi környezet

Azok az emberek, akik falusi környezetben töltötték gyerekkorukat, ritkábban szenvednek szkizofréniában, mint a városi gyerekkort maguk mögött tudók. Ennek a pontos okát nem lehet tudni, de valószínűsíthető, hogy a városi környezetben megtalálható méreganyagok, valamint a többféle vírusnak való kitettség is hozzájárulnak; mindenesetre a születési hely fontosabb kockázati tényező a betegség kialakulásában, mint a genetikai tényezők.

Városi környezet ---> Skizofrénia?

A Columbia Egyetem epidemológiai vezetője, Dr. Ezra Susser szerint a szkizofrén megbetegedések 34, 6%-a elkerülhető lenne, ha az emberek nem születnének városi környezetben. És minél nagyobb a város, amiben egy gyerek felnő, annál magasabb a betegség kialakulásának a kockázata.

A zöldben eltöltött idő testünkre gyakorolt előnyei:

  • A gyerekeknek szüksége van a D-vitaminra, mely a megfelelő táplálkozással sem vihető be teljes egészében. Angliai gyerekek körében a közelmúltban ismét felbukkant az úgynevezett „angolkór”, a súlyos D-vitamin-hiány, bár ennek az oka nem csupán az, hogy a gyerekek keveset vannak kint az egyébként sem túl napfényes országban, hanem hogy a szülők nagyon erős naptejjel kenik be őket tetőtől-talpig.
  • Emellett a természetben való játszással a fizikai kondíciójuk is javul,és nem elhanyagolható tényező, különösen a mentális betegségek megelőzésében, hogy a gyerekek, ha egymással játszanak, esetlegesen durvább fizikai elemeket is belevéve a játékba, megismerik a társas kapcsolatok szabályait is. Ennek hatására jobban tudnak kapcsolatot létesíteni társaikkal, és ez később felnőttkori emberi kapcsolataikra is pozitív hatással lesz.

Alapvetően úgy tűnik, hogy azért töltenek manapság a gyerekek kevesebb időt a szabadban, mert a szüleik féltik őket a balesetektől és főleg az idegenektől. És mert az internet, a mobiltelefon és az online tér csábítóbbnak hat. Míg akár pár évtizeddel ezelőtt teljesen átlagosnak számított, hogy az alsó tagozatosok egyedül jártak iskolába, ma már a legtöbb gyereket az egyik szülő viszi autóval vagy legalábbis elkíséri tömegközlekedéssel, de a hosszú reggeli közös gyerekséták ideje lejárt.

Ezeket láttad?

Ezeket olvastad már?

via, via és via

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így gondozzuk helyesen az aloe verát

Az aloe vera egy igen sokoldalú növény, amit mind a gyógyászatban, mind a szépségápolásban már hosszú évszázadok óta használnak. De hogyan tarthatjuk életben a négy fal között, hogy mi is élvezhessük az előnyeit anélkül, hogy boltba vagy drogériába kellene rohannunk a belőle készült termékekekért?