Ezek a legismertebb és leghatékonyabb gyomorkímélő ételek

A kímélő ételek szerepe az, hogy tehermentesítsék az emésztőrendszert, ha az nem egészséges.

A kíméletes ételek diétája elsősorban akkor ajánlott, ha valamilyen gyomor-vagy bélfertőzésben szenvedünk, de léböjtkúrák után is ajánlatos ezekkel az ételekkel kezdeni a normál táplálkozást.

A kímélő ételek, mind hasmenés, mind szorulás, de bármilyen gyulladásos emésztőrendszeri fertőzés esetén javasoltak. Ezek olyan módon tehermentesítik az emésztőrendszert, hogy egyrészt úgy készítjük el őket, hogy a lehető legtöbb tápanyag maradjon meg a nyers ételből, másrészt eleve olyan alapanyagokat használunk, melyek könnyen emészthetőek.

A házi módszerek közül hasfájásra sokszor alkalmazunk kétszersültdiétát, vannak, akik a levesre vagy a sima főtt krumplira esküsznek. Ezekkel a régimódi gyógymódokkal az a baj, hogy egyoldalú tápanyagbevitelt jelentenek, ami még rövid távon sem a legszerencsésebb.

Így indítsunk

Ha fáj a hasunk, először érdemes valóban nagyon egyszerű ételekkel kezdeni a táplálkozást. Komoly hasmenés és hasfájás esetén segít, ha fekete teát, zabpelyhet, üres rizst, illetve a jól bevált kétszersültet esszük. Ezek az ételek könnyen emészthető szénhidrátokat tartalmaznak, viszont zsírt nem, és ez tehermentesíti az emésztőrendszert a legjobban.

Így folytassuk

Ha már egy kicsit jobban vagyunk, az előbb említett ételekhez hozzá lehet adni a sovány túrót, mely már tartalmaz egy kis zsírt és fehérjét is. Erre a szervezetnek szüksége van, és a túró helyettesíthető krumplipürével is, ha nem vagyunk laktózérzékenyek (bár tejtermék nélkül is elkészíthető). Soványabb húsokat vagy halat is lehet enni kis mennyiségben, valamint főtt zöldséget.

A rostokat csak fokozatosan

Ha néhány nap alatt ezektől az ételektől elmúlnak a panaszaink, akkor is érdemes lassanként visszaállni a normál étkezésre. Ez azt jelenti, hogy fokozatosan adjuk az étrendünkhöz a további ételeket, figyelve, hogy esetlegesen melyik okoz még mindig panaszokat.

Ilyenkor kell a rostokat lassan újra elkezdeni fogyasztani, de a nyers zöldség és a saláta az utolsó ételek, melyeket újra az étrendbe vehetünk, mert ezek a legnehezebben emészthetőek.

Főzzük, nem sütjük!

A kímélő étrendnél fontos, hogy nem lehet zsíros az alapanyag, és számít az elkészítési mód is. A kímélő ételeket nem sütjük, hanem főzzük, nem használunk semmilyen csípős fűszert, de igazából minél kevesebb fűszert fogyasztunk, annál jobb.

Az alkohol is tiltólistás, ha gyomorbántalmaink vannak: még a gyomorkeserűnek nevezett alkoholok is csupán az emésztést hivatottak elősegíteni egészséges embereknél, nem pedig a betegségeket gyógyítani.

Ezeket olvastad már?

via

Címlapról ajánljuk

További cikkek

Így lesz olyan finom a francia hagymaleves, mint az étteremben

A legtöbben azért szeretnek étterembe járni, mert valljuk be, akadnak olyan klasszikus ételek, amelyek egyszerűen finomabbak, ha egy vendéglátóhely konyháján készítik el őket. Ha valaha is ettél már hagyományos francia hagymalevest étteremben, akkor biztosan téged is megbabonázott a forró, karamellizált hagymákkal teli és olvasztott sajttal csábító leves. Szerencsére otthon is elkészítheted ezt a fantasztikus fogást. Mai Napi Tippünkből kiderül, miként!