Így főztök ti – Íme egy Nosalty-olvasó kedvenc birsalmás receptjei

Cikksorozatunk, az Így főztök ti, azért indult el, hogy tőletek, az olvasóktól tanulhassunk mindannyian. Ebben a hónapban, már a hidegebb idő felé kacsintgatva a birsalma használatáról érdeklődtünk nálatok. Fogadjátok szeretettel egy Nosalty-hobbiszakács gondolatait, receptjeit, ötleteit és tanácsait, amiket most örömmel megoszt veletek is.

Egész évben, minden nap újabbnál újabb cikkeket olvashattok tőlünk, a szerkesztőség tagjaitól, amelyekben elmondjuk nektek, hogyan lesznek tökéletesek az egyes ételek, hogyan kell bánni a konyhai szerkezetekkel, vagy éppen azt, hogy mi szerintünk a legjobb péntek esti vacsoraötlet.

A Dominosteine receptjéért kattints a képre / Fotó: Frankberger Gábor

Persze ahány ház, annyi szokás: tudjuk, hogy sok témában nem feltétlenül értünk egyet, és egészen biztos, hogy nálatok máshogy készül egy-egy fogás. Látjuk azt is, hogy szeretitek megosztani a saját receptjeiteket az oldalunkon és a tarsolyban rejtegetett trükköket a kommentekben.

Éppen ezért indítjuk útjára legújabb cikksorozatunkat, ami Így főztök ti névre hallgat. Ennek keretében szeretnénk végre tőletek is tanulni valamit, hogy ne mindig mi mondjuk meg a tutit az összes konyhai témában. Kíváncsian várjuk, hogy mit gondoltok például a húsmentes főzésről, mi az az étel, ami nélkül nem telhet el nálatok ünnep, vagy hogyan készültök egy nagyobb vendégségre. Most, az Így főztök ti legújabb részében az őszi kedvencről, a karakteres birsalmáról lesz szó. Egy olvasónk levelét olvashatjátok, megannyi ötlettel és recepttel.

Mire használod a birsalmát?

Frankberger Gábor (NapsütötteVidékünkön)

„A különlegesség, amit én minden évben elkészítek belőle, az a birsalmazselé” / Fotó: Frankberger Gábor

Én mindig inkább úttörő voltam a konyhában, és próbáltam különlegeset alkotni a hagyományos ételek dacára. Birsalmasajtot se készítettem még, bár a nagymamám konyhájában mást se látok az ősz folyamán.

A kertünkben van egy nagy birsalmafa, amin jó szerencsével szép termés kerekedik az őszre, így nem kell messze mennem, ha birsalmával főznék. A különlegesség, amit én minden évben elkészítek belőle, az a birsalmazselé. Ez nem egy másik étel, ez pontosan az, amit a dominókockáimhoz használok. A birsalmazseléhez nem pépesítjük a gyümölcshúst, így ez kevesebb rostot tartalmaz, mint a lekvár, viszont sokkal tisztább, áttetsző eredményt kapunk. Kenhetjük frankfurti koszorúra, tölthetünk vele huszárfánkot, de nálunk a dominókban a kedvenc.

A Dominosteine süteményt sok éve megvásárolhatjuk a magyar boltokban is, házilag viszont sokkal finomabb, és az elkészítésével teljesíthetünk egy új kihívást. A receptemben három rétegből állnak a csokoládéval bevont kockák. Alul fűszeres mézeskalácstészta van, amire birsalmazselé, majd pirított diós marcipán kerül. Szoktam mondani, hogy ez az a karácsonyi sütemény, aminek jó, ha már ősszel nekifogunk. Most itt a lehetőség elkészíteni hozzá a birsalmazselét!

Gábor birsalmazseléje, üvegekben / Fotó: Frankberger Gábor

Birsalmazselé

A hozzávalók listája:

  • 3 kg birsalma
  • 3 db fahéjrúd
  • 10 db szegfűszeg
  • 3 db csillagánizs
  • literenként 1 kg 3:1 befőzőcukor
  • literenként 1 citrom leve

Az elkészítés módja

A birsalmákat alaposan megmossuk, majd hámozatlanul, magozatlanul nagyobb darabokra vágjuk. Egy nagy, körülbelül 7 literes fazékba tesszük a darabokat, majd felöntjük őket vízzel, amíg a víz épp ellepi őket. A fazékba tesszük a fűszereket is, majd a gyors felfőzés után alacsony lángon 2 óra alatt puhára főzzük a birsalmát. A 2 óra leteltével elzárjuk a hőt, majd egy éjszakát hagyjuk pihenni a fazék tartalmát.

Fűszeresen fő a birs / Fotó: Frankberger Gábor

Másnap egy steril konyharuha segítségével leszűrjük a levet, majd a birsdarabokat is a konyharuhába tesszük és – több részletben – átnyomkodjuk őket, hogy minél több íz kerüljön a folyadékhoz. Ha szeretnénk, hogy szép áttetsző zselét kapjunk, csak kevéssé nyomkodjuk át a birsalmát. Ha a magas rosttartalom a cél, hosszabb ideig, erősen préseljük.

A kapott levet lemérjük, és egy nagyobb fazékba öntjük. Literenként egy kg 3:1 befőzőcukrot adunk hozzá, és ízlés szerint citromlével is ízesítjük. Az anyagokat jól elkeverjük, és felforraljuk. Forráspont után 4-5 percig forraljuk a zselét, majd sterilizált befőttesüvegekbe töltjük. Az üvegeket 5 percre lefelé fordítjuk, majd száraz dunsztban kihűtjük.

Köszönjük szépen Gábornak, hogy megosztotta velünk tudását. Találkozunk az Így főztök ti következő részében!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több tipp, trükk és praktika:

Ajánlott videó

Legújabb receptek

Kovászos uborka hagyományosan

A kovászos uborka az a savanyúság, amelyet nyáron majdnem minden magyar család hűtőjében megtalálunk, méghozzá egy jó nagy befőttes üveggel. Jól behűtve akár magában is frissítő ...

Citromfagyi

Mindösszesen 5 alapanyag és pár óra pihentetés szükséges hozzá, hogy elkészítsétek a szezon legfinomabb citromfagylaltját. Nem kell se fagylaltgép, se extra alapanyagok: dobjuk össze 10 ...

Címlapról ajánljuk

Érkezik a Dupla Adag első része — Így készül vasban...

Legújabb videósorozatunk első részében egy igazi klasszikus kerül a fazékba: chili con carne – méghozzá kétféleképpen. Dupla Adag című sorozatunkban megmutatjuk, hogyan készül el a hagyományos, húsos verzió, és azt is, hogyan lesz a húsmentes változat ugyanolyan laktató, ízletes és tápláló. Mindeközben megosztjuk veletek a legjobb tippeket, hogyan teheted a vegetáriánus chilit vasban gazdaggá, és azt is eláruljuk, milyen egyszerű trükkökkel segítheted a vas felszívódását. Ha kíváncsi vagy, hogyan lehet egy receptből két szuper fogás, maradj velünk!

Hirdetés

Kisokos fagyizáshoz – Így különböztesd meg a kamut az igazitól

Mióta az eszemet tudom, hiszek benne, hogy a legjobb dolog a nyárban, hogy minden sétába belefér egy fagyizás. Az egyik kedvenc édességem, és bár szívesen kísérletezek új, és izgalmas ízekkel, egyszer például megkóstoltam a kaliforniai paprika sorbet-t, isteni volt, azért még mindig az alapízek a kedvenceim. Amik egyébként annak is fokmérői, hogy adott helyen tudnak-e fagyit készíteni vagy sem. Annak érdekében, hogy titeket se lehessen zavarba hozni a fagyipultnál, most sorra vesszük az igazán jó fagyi ismérveit. Kajatények sorozatunk legújabb állomása következik.

Kormos Lili

További cikkek

Top Receptek

Kovászos uborka egyszerűen

Túlmisztifikált receptek helyett a 96 éves Dédimama receptje. Tanyán született, ott nőtt föl, sok hasznos  praktikát hozott magával. Sokszor készítettük már, de legfinomabb akkor ...

Egyszerű tökfőzelék

Van, aki tejjel, van, aki csontlével, megint mások kovászos uborka levével készítik - mi így szeretjük, egy kis fűszerpaprikával és sok sok kaporral.

Eredeti görög saláta

Régóta kerestem az igazi, valódi görög saláta receptjét, mert ahány helyen ettem eddig, pont annyiféle módon volt elkészítve. Most találtam egy receptet, ami gyanús volt, és görög ...