Így főztök ti – Íme egy Nosalty-olvasó kedvenc birsalmás receptjei

Cikksorozatunk, az Így főztök ti, azért indult el, hogy tőletek, az olvasóktól tanulhassunk mindannyian. Ebben a hónapban, már a hidegebb idő felé kacsintgatva a birsalma használatáról érdeklődtünk nálatok. Fogadjátok szeretettel egy Nosalty-hobbiszakács gondolatait, receptjeit, ötleteit és tanácsait, amiket most örömmel megoszt veletek is.

Egész évben, minden nap újabbnál újabb cikkeket olvashattok tőlünk, a szerkesztőség tagjaitól, amelyekben elmondjuk nektek, hogyan lesznek tökéletesek az egyes ételek, hogyan kell bánni a konyhai szerkezetekkel, vagy éppen azt, hogy mi szerintünk a legjobb péntek esti vacsoraötlet.

A Dominosteine receptjéért kattints a képre / Fotó: Frankberger Gábor

Persze ahány ház, annyi szokás: tudjuk, hogy sok témában nem feltétlenül értünk egyet, és egészen biztos, hogy nálatok máshogy készül egy-egy fogás. Látjuk azt is, hogy szeretitek megosztani a saját receptjeiteket az oldalunkon és a tarsolyban rejtegetett trükköket a kommentekben.

Éppen ezért indítjuk útjára legújabb cikksorozatunkat, ami Így főztök ti névre hallgat. Ennek keretében szeretnénk végre tőletek is tanulni valamit, hogy ne mindig mi mondjuk meg a tutit az összes konyhai témában. Kíváncsian várjuk, hogy mit gondoltok például a húsmentes főzésről, mi az az étel, ami nélkül nem telhet el nálatok ünnep, vagy hogyan készültök egy nagyobb vendégségre. Most, az Így főztök ti legújabb részében az őszi kedvencről, a karakteres birsalmáról lesz szó. Egy olvasónk levelét olvashatjátok, megannyi ötlettel és recepttel.

Mire használod a birsalmát?

Frankberger Gábor (NapsütötteVidékünkön)

„A különlegesség, amit én minden évben elkészítek belőle, az a birsalmazselé” / Fotó: Frankberger Gábor

Én mindig inkább úttörő voltam a konyhában, és próbáltam különlegeset alkotni a hagyományos ételek dacára. Birsalmasajtot se készítettem még, bár a nagymamám konyhájában mást se látok az ősz folyamán.

A kertünkben van egy nagy birsalmafa, amin jó szerencsével szép termés kerekedik az őszre, így nem kell messze mennem, ha birsalmával főznék. A különlegesség, amit én minden évben elkészítek belőle, az a birsalmazselé. Ez nem egy másik étel, ez pontosan az, amit a dominókockáimhoz használok. A birsalmazseléhez nem pépesítjük a gyümölcshúst, így ez kevesebb rostot tartalmaz, mint a lekvár, viszont sokkal tisztább, áttetsző eredményt kapunk. Kenhetjük frankfurti koszorúra, tölthetünk vele huszárfánkot, de nálunk a dominókban a kedvenc.

A Dominosteine süteményt sok éve megvásárolhatjuk a magyar boltokban is, házilag viszont sokkal finomabb, és az elkészítésével teljesíthetünk egy új kihívást. A receptemben három rétegből állnak a csokoládéval bevont kockák. Alul fűszeres mézeskalácstészta van, amire birsalmazselé, majd pirított diós marcipán kerül. Szoktam mondani, hogy ez az a karácsonyi sütemény, aminek jó, ha már ősszel nekifogunk. Most itt a lehetőség elkészíteni hozzá a birsalmazselét!

Gábor birsalmazseléje, üvegekben / Fotó: Frankberger Gábor

Birsalmazselé

A hozzávalók listája:

  • 3 kg birsalma
  • 3 db fahéjrúd
  • 10 db szegfűszeg
  • 3 db csillagánizs
  • literenként 1 kg 3:1 befőzőcukor
  • literenként 1 citrom leve

Az elkészítés módja

A birsalmákat alaposan megmossuk, majd hámozatlanul, magozatlanul nagyobb darabokra vágjuk. Egy nagy, körülbelül 7 literes fazékba tesszük a darabokat, majd felöntjük őket vízzel, amíg a víz épp ellepi őket. A fazékba tesszük a fűszereket is, majd a gyors felfőzés után alacsony lángon 2 óra alatt puhára főzzük a birsalmát. A 2 óra leteltével elzárjuk a hőt, majd egy éjszakát hagyjuk pihenni a fazék tartalmát.

Fűszeresen fő a birs / Fotó: Frankberger Gábor

Másnap egy steril konyharuha segítségével leszűrjük a levet, majd a birsdarabokat is a konyharuhába tesszük és – több részletben – átnyomkodjuk őket, hogy minél több íz kerüljön a folyadékhoz. Ha szeretnénk, hogy szép áttetsző zselét kapjunk, csak kevéssé nyomkodjuk át a birsalmát. Ha a magas rosttartalom a cél, hosszabb ideig, erősen préseljük.

A kapott levet lemérjük, és egy nagyobb fazékba öntjük. Literenként egy kg 3:1 befőzőcukrot adunk hozzá, és ízlés szerint citromlével is ízesítjük. Az anyagokat jól elkeverjük, és felforraljuk. Forráspont után 4-5 percig forraljuk a zselét, majd sterilizált befőttesüvegekbe töltjük. Az üvegeket 5 percre lefelé fordítjuk, majd száraz dunsztban kihűtjük.

Köszönjük szépen Gábornak, hogy megosztotta velünk tudását. Találkozunk az Így főztök ti következő részében!

Ha tetszett ez a cikk, nézd meg legújabb videóinkat is, a legfrissebb tartalmainkért pedig lájkolj minket a Facebookon, és kövess az Instagramon, a Viberen, a TikTokon vagy a YouTube-on!


Még több tipp, trükk és praktika:

Címlapról ajánljuk

További cikkek