Áldás és átok is lehet az, amit a mosogatószivacsban találtak

Egy Petri-csészénél is több kórokozó bújhat meg a mosogatószivacsodban – és ebből a szempontból az is mindegy, hányszor cseréled le.

Rossz hírünk van a germafóboknak: a Duke Egyetem kutatóinak új tanulmányából kiderül, hogy az átlagos mosogatószivacsban több baktériumfajta van, mint egy laboratóriumi Petri-csészében. A kutatók azt találták, hogy teljesen mindegy az is, hányszor és milyen gyakran cseréled a mosogatószivacsot, mindig ugyanezzel a problémával fogsz szembesülni. Az eredmények szerint nem a szivacs tisztasága, hanem maga az eszköz szerkezete teszi ideális környezetté a mikrobák számára.

Meglepő tényre derült fény egy kutatás során

Ennek részben az az oka, hogy a baktériumok közül néhányan szeretnek más baktériumokkal együtt „lézengeni”, ezt pedig az olyan háztartási felületeken, mint a mosogatószivacs, könnyedén megtehetik.

Ezek az eredmények azonban hasznosak is lehetnek: segíthetnek azoknak az iparágaknak, amelyek baktériumokat használnak a szennyezés megtisztítására, hiszen megmutathatják, hogy milyen környezetben érzik igazán otthon magukat a mikrobák.

A kutatók 80 különböző E. coli törzs populációnövekedését követték nyomon laboratóriumi körülmények között, több anyag felhasználásával. Többféle lehetőséget kínáltak a baktériumok számára: az anyagok között volt olyan, amely lyukas volt ugyan, de mindössze hat nagy lyukkal, illetve olyan is, amiben 1536 apró lyuk volt megtalálható. Mindegyik felület másfajta baktériumoknak adott ideális környezetet.

A Nature Chemical Biology szaklapban publikált eredmények azt mutatták, hogy a nagyobb lyukakkal rendelkező anyagok ideálisabbak voltak a mikrobák számára – ilyen a mosogatószivacs is. Amikor a kutatók konkrétan a szivacsot tesztelték, azt találták, hogy több baktérium maradt meg benne, mint bármelyik másik laboratóriumi eszközön.

Forrásunk volt.


Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

Címlapról ajánljuk

További cikkek