Alakbarát édességek

Mi van, ha nem bírjuk tovább, annyira hiányzik valamilyen édesség? Keressük meg a módját a legális „bűnözésnek”.

Milyen alapanyagok jöhetnek egyáltalán szóba?

Tulajdonképpen minden gyümölcs megoldást jelenthet, de a legjobb, ha a szezonálisakból válogatunk. Aszalt gyümölcsökből olyat vásároljunk, amelyek nem gyors technikával, hanem hagyományosan készültek.

Vagy a gabonafélék mint a búza, a zab, a rozs, a rizs, az árpa és az ezekből készülő pelyhek.

Esetleg a dió, a mandula, a mogyoró, a napraforgómag, a fenyőmag, a tökmag, a kesudió, a pisztácia, a lenmag, a szezámmag, melyeket kisebb mennyiségben, ízesítésként vagy díszítésként alkalmazzunk.

{ GALÉRIA = title:Zabkekszek%20minden%20alkalomra, 1,2,3,4,5 }

Ezekről a hozzávalókról hol is hallottunk már? Igen, ezek a müzli alapanyagai!

Vásárolhatunk előre összekevert, bolti variációt, de a saját müzlikeveréknek számos előnye van. Először is mi magunk választhatjuk ki az alapanyagokat, a számunkra allergén vagy kevésbé ízletes összetevőket kihagyhatjuk belőle. Aromát, mesterséges édesítőszereket, színezéket, sűrítőanyagot nem tartalmaz majd a házi keverék. Másrészről, ha adagonként készítjük, változatosabban fogyaszthatjuk.

Bodon Judit dietetikus tanácsa: A házilag készített müzlikeverékek valóban előnyösebbek, mint a bolti készítmények. Ha egyszer vesszük a fáradtságot, és alaposan elolvassuk a bolti reggelizőpelyhek vagy müzlikeverékek címkéit, láthatjuk, hogy alig találhatóak hozzáadott cukormentes termékek, arról nem is beszélve, hogy gyakran tartalmaznak ezek csokoládédarabokat, cukorborítást.A hipermarketekben jellemzően csak a polc aljára kell néznünk ahhoz, hogy megtaláljuk a natúr gabonapelyheket, amelyek nem tartalmaznak extra cukrot. Ezekből bevásárolva nagy adag házi keveréket állíthatunk elő, amelynek édesítését tálaláskor megoldhatjuk friss idénygyümölcsökkel is. Adhatunk mellé gabonakorpát, így tovább növelhetve a készítmény élelmirost-tartalmát, amely hozzájárul bélrendszerünk megfelelő működéséhez, a tápanyagok lassabb felszívódásához és így a tartósabb jóllakottságérzéshez is.

Joghurttal, kefirrel, alacsony zsírtartalmú tejjel nagyszerű reggelit, uzsonnát, pohárkrémet állíthatunk össze.

Arról is gyakran olvashatunk, hogy manapság mennyire kevés élelmi rostot fogyasztunk, az élelmiszereket legtöbbször túlsütve, agyonfőzve fogyasztjuk. Az emésztőrendszer napi, normális működéséhez 30-50 gramm élelmi rost szükséges!

A friss, idénygyümölcsökkel elkészített müzlicsodák segítenek megoldani a vitaminproblémát. A cereáliák, a gabonafélék pedig B-vitaminokat tartalmaznak, ásványi anyagokban gazdagok. A tejtermékek, gyümölcsök és gabonakészítmények együttes fogyasztása a jó bélműködést segíti elő. Édesítőként használjunk inkább mézet, mert élettanilag jobb a cukornál és szintén vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag.

Jövő héten saját tapasztalataim alapján babaetetési tanácsokat adok a kisgyermekes anyukáknak. Addig is keverjük-kavarjuk saját ízlés szerint egészséges müzlicsodáinkat!

Gréti

Egészségnap az iskolában >>

A rovat korábbi cikkeit itt olvashatod >>

Címlapról ajánljuk

További cikkek