Meglepő, mennyivel olcsóbb külföldön az airfryer, mint itthon

Úgy tűnik, hogy külföldön sokkal jutányosabb áron lehet beszerezni az airfryert, mint itthon.

Az airfryer évről évre népszerűbbé válik itthon, így nem meglepő, hogy idén ez a konyhai kisgép lesz a karácsony slágerajándéka. Népszerűsége miatt már nemcsak elektronikai szaküzletekben lehet airfryert vásárolni, hanem egyes diszkont áruházakban is. A hazai és külföldi árak között azonban jelentősek az eltérések. A Pénzcentrum nemrég annak járt utána, hogy ennek mi lehet az oka.

Meglepő, mennyivel olcsóbb külföldön az airfryer, mint itthon

Legalább 10 ezer forinttal olcsóbb külföldön

Az oldal szerint a hazai Lidlben árult dupla zónás forrólevegős fritőz 44 ezerbe, míg Ausztriában 34 ezer forintba kerül.

A jelentős árkülönbséget egy TikTok-videó is bizonyítja. De Németországban még olcsóbb az említett konyhai kisgép, ott ugyanis 30 480 forintba kerül, az Egyesült Királyságban pedig 35 516 forintot kell fizetni a dupla zónás forrólevegős fritőzért.

Miért ilyen drága Magyarországon?

A legtöbben arra tippelhetnek, hogy a nagy árkülönbséget a 27 százalékos ÁFA okozza, ám önmagában ez nem idézhet elő ilyen nagy eltéréseket. Az extraprofitadó azonban már komolyan befolyásolhatja az említett kisgép árát.

„Az adók mellett az árakat befolyásolják még a különböző költségszerkezetek, a helyi piaci igények, a valutaárfolyamok, szállítmányozási költségek, de még a versenyhelyzetek különbözőségei is" – mutat rá a cikk.

Az árképzés tehát egy igen bonyolult folyamat, amelyet rendkívül sok tényező befolyásol. A lap által megszólaltatott szakértő szerint azonban rengeteg olyan termék is akad a boltok polcain, amely olcsóbb itthon, vagyis valami itt, valami ott drágább. „A hazai cégek külön működnek a külföldi egységektől, a saját piacukkal kell foglalkozniuk, ami itt van" – összegezte.

Forrásunk volt.


Még több friss hír:

Címlapról ajánljuk

„Leszámolhatnánk-e azzal, hogy a hortobágyi húsos palacsinta ciki?” – Interjú...

Nagyon sok irányból lehetne hozzá közelíteni, és mindegyik megérne akár egy önálló cikket is. Legyen szó a pályaívéről, a Bocuse d’Or-ról, a Michelin-csillagokról, Szulló Szabina a séfszakma minden fontos állomását megjárta. Mégsem ambicionálja, hogy állandóan szerepeljen, mint mondja, az ő terepe a konyha, ami pedig máig lázban tartja, az a főzés és maguk az ételek. A Nosaltynak adott nagyinterjújában beszélt többek között arról is, hogy mit csinálna a saját pályáján másképp, hogy mi az, amit már neki kell másképp csinálnia az új generáció tagjaival, és hogy min múlt az, hogy máig a nordic cuisine-től hangos a csúcsgasztronómia világa ahelyett, hogy a magyar csodáról beszélnénk.

Kormos Lili