Nagy liszthatározó - mire jók az egyes lisztfajták? 2. rész

A boltok polcain rengetegféle liszttel találkozunk. Sorra vesszük a leggyakoribbakat, és eláruljuk, mire érdemes őket használni.    

Sorozatunk első részében összeszedtük nektek, hogy a különböző búza- kukorica- és rozsliszteknek milyen tulajdonságaik vannak. A kukoricaliszt kivételével közös volt mindegyik alapanyagban, hogy van bennük glutén, azaz sikér. Ezért tudjuk a legrugalmasabb, leglevegősebb tésztákat búzalisztből készíteni, és a glutén hiánya teszi a kukoricalisztes finomságokat olyan porhanyóssá, omlóssá. Azok, akik nem fogyaszthatnak glutént, vagy csak kalandoznának a gasztronómiában, bátran próbálják ki az alábbi, szokatlanabb liszteket is!

Mi is az a glutén?

A lisztek fontos tulajdonsága a sikér- vagyis a gluéntartalom. A gliadin és a glutenin a búza fehérjetartalmának körülbelül 80%-át teszik ki. A glutenin biztosítja a tészta rugalmas szilárdságát, míg a gliadin felelős a tészta alakíthatóságáért, nyújthatóságáért.

1. Hajdinaliszt

A kissé szürkés, finom, diós karakterű hajdinaliszt teljesen gluténmentes, de annak is érdemes kipróbálnia, aki csak szeretne valami izgalmas ízt csempészni a mindennapjaiba. Szlovéniában a főzött, pirított hajdinaliszt tartalmas levesek karakteres, isteni levesbetéteként az egész ország kedvence.Magas a flavoniod - tartalma, amely a C vitamin felszívódását segíti a szervezetben ráadásul magas a magnéziumtartalma is.

2. Gesztenyeliszt

A gesztenyelisztet akkor érdemes levennünk a bolt polcáról - az ára meglehetősen magas - ha olyan süteményre vágyunk, aminek jót tesz, ha erős gesztenyeízük van. Összekeverhető más lisztekkel is, de akár kiváltható vele a teljes liszt mennyiség. Gluténmentes, és rostban gazdag, szénhidrátból viszont kevesebbet tartalmaz, mint a búzaliszt.

3. Mandulaliszt

A gluténmentes mandulalisztnek két, nagyon különböző tulajdonsággal bíró változatát lehet megkülönböztetni. A nagyon száraz, minden zsiradéktól mentes mandulalisztet a mandulaolaj készítése során keletkezett száraz "mandulapogácsa" megőrlésével kapják. Az olajos mandulalisztet úgy gyártják, hogy egyszerűen finomra őrlik a mandulát. Mivel nagyon különbözik a kétféle liszt zsírtartalma más-más fogások elkészítéséhez jó egyik és másik liszt is. A száraz liszt tömörebb végeredményt ad, míg a zsírosabb lágyabbat, levegősebbet.

4. Csicseriborsóliszt

A csicseriborsó az egyik legősibb kultúrnövény, a mediterrán, közel-keleti és az indiai konyhában is előszeretettel alkalmazzák. A csicseriborsólisztből süthetünk kenyeret, süteményeket, kekszeket, de szószok sűrítéséhez is kiváló. Manapság már néhány szupermarketben csicseriborsólisztből készült száraztésztát is be lehet szerezni.

5. Kókuszliszt

A kókuszdió szárított, zsírtalanított húsából őrölt liszt. A trópusi vidékeken élő kókuszpálma gyümölcse nagyon tápláló, magas a kalóriatartalma, emellett tartalmaz foszfort, vasat, cinket, kalciumot és magnéziumot is. Délkelet-Ázsiában a helyi konyha egyik legfontosabb alapanyaga. A kókuszliszt gazdag rostban és fehérjében, de a szénhidráttartalma alacsony, ráadásul gluténérzékenyek is fogyaszthatják.

Ezt olvastad az ízHUSZÁR magazinon?

Lányok, akiket úgy hizlalnak, mint a libákat - és ez sajnos nem vicc

Címlapról ajánljuk

További cikkek